Zaburzenia erekcji świadczą o chorobach serca!
Co jest wskaźnikiem chorób serca u mężczyzn? Odpowiedź może być zaskakująca. Otóż czynnikiem, który sugeruje problemy z układem sercowo-naczyniowym u panów, jest zaburzenie erekcji. Eksperci twierdzą, że początek problemów ze wzwodem może być zapowiedzią poważniejszego problemu natury zdrowotnej. Co więcej, dysfunkcja erekcji nie wskazuje jedynie na dolegliwości serca, ale także inne zaburzenia pracy naczyń krwionośnych.
1. Zaburzenia erekcji a choroby serca
Badania zamieszczone w „Journal of the American Heart Association” sugerują, że dysfunkcja erekcji zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych u mężczyzn, takich jak zawał serca lub udar. Prawdopodobieństwo zależności między dysfunkcją erekcji a chorobami serca jest większe u młodszych mężczyzn, szczególnie tych poniżej 50 roku życia. U mężczyzn po siedemdziesiątce związek ten jest mało prawdopodobny.
Zrozumienie związku między dysfunkcją erekcji a chorobami serca jest ważne dla postawienia wczesnej diagnozy i zastosowania natychmiastowego leczenia, zanim problemy z sercem staną się poważniejsze. Mówiąc o chorobach serca, najczęściej wspominamy proces odkładania się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych, który skutkuje zwężeniem naczyń i ograniczeniem przepływu krwi. Należy pamiętać jednak, że naczynia krwionośne nie są odizolowane od reszty ciała. Istnieją naczynia krwionośne, które są szczególnie podatne na ograniczenie przepływu krwi. W związku z tym, że tętnice penisa są węższe niż te występujące w sercu, ich ścianki szybciej zapełniają się blaszką miażdżycową. Problemy z dopływem krwi skutkują więc zaburzeniem erekcji.
2. Grupie zwiększonego ryzyka
Istnieją czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo związku między dysfunkcją erekcji a miażdżycą naczyń krwionośnych i chorobami serca. Co sprawia, że mężczyzna jest w grupie podwyższonego ryzyka? Otóż, większe prawdopodobieństwo zaburzeń erekcji, chorób serca i innych dolegliwości spowodowanych ograniczeniem przepływu krwi występuje u diabetyków. Dodatkowym czynnikiem ryzyka tych dolegliwości jest wiek. Młodzi mężczyźni z dysfunkcją erekcji powinni udać się z tym problemem do lekarza, gdyż to właśnie u nich prawdopodobieństwo związku problemów ze wzwodem z chorobami sercowo-naczyniowymi jest największe. Inne czynniki ryzyka obejmują nadwagę i zbyt wysoki poziom cholesterolu. Problemy z erekcją mogą wystąpić także u palaczy. Palenie tytoniu może powodować miażdżycę lub bezpośrednio wpłynąć na zdolność do erekcji. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się również mężczyźni cierpiący z powodu wysokiego ciśnienia. Nadciśnienie niszczy ściany tętnic, przyspieszając rozwój miażdżycy. Mężczyźni, którzy cierpią z powodu zaburzeń erekcji, powinni udać się do lekarza w celu zbadania stanu układu sercowo-naczyniowego, by w razie potrzeby przejść odpowiednie leczenie. Oczywiście problemy z erekcją można rozwiązać dzięki tabletkom na potencję. Zażywanie tych leków nie zwalczy jednak zagrażających życiu chorób sercowo-naczyniowych.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.