Trwa ładowanie...

Zaburzenia tolerancji glukozy - przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka cukrzycy

 Kinga Olchowy
Kinga Olchowy 17.12.2021 15:10
Zaburzenia tolerancji glukozy, czyli IGT, to schorzenie, które można wykryć przy pomocy tzw. testu obciążenia glukozą
Zaburzenia tolerancji glukozy, czyli IGT, to schorzenie, które można wykryć przy pomocy tzw. testu obciążenia glukozą (AdobeStock)

Zaburzenia tolerancji glukozy, czyli IGT, to schorzenie, które można wykryć przy pomocy tzw. testu obciążenia glukozą. To ważny sygnał ostrzegawczy, który może wskazywać na rozwój stanu przedcukrzycowego albo cukrzycy. O zaburzeniach tolerancji glukozy mówimy, kiedy podczas testu wyniki wykroczą poza ustalone normy. Jak postępować w przypadku wystąpienia schorzenia?

spis treści

1. Czym są zaburzenia tolerancji glukozy?

Zaburzenia tolerancji glukozy (IGT – z ang. Impaired Glucose Tolerance) to sytuacja, w której po spożyciu cukru poziom glukozy spada zbyt wolno lub zbyt szybko. Wykrywa się je poprzez wykonanie testu obciążenia glukozą, czyli tzw. krzywej cukrzycowej.

W przypadku stwierdzenia nietolerancji glukozy należy podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec rozwojowi cukrzycy oraz wykonać dodatkową diagnostykę. Nieprawidłowa tolerancja glukozy zwykle określana jest mianem stanu przedcukrzycowego.

2. Krzywa cukrowa

Zobacz film: "Prosta dieta może doprowadzić do remisji cukrzycy typu 2. Najnowsze badania naukowców to potwierdzają"

Krzywa cukrowa, czyli test obciążenia glukozą, to badanie nieinwazyjne, ale długotrwałe. Na początek pacjentowi pobiera się krew do badań i ocenia poziom cukru na czczo. Następnie pacjent dostaje roztwór glukozy, który musi wypić, a po dwóch godzinach badanie krwi zostaje powtórzone.

O zaburzeniach tolerancji glukozy mówimy, jeśli po dwóch godzinach od podania glukozy jej poziom we krwi będzie mieścił się w przedziale 140-199 mg/l. Jeśli wartości będą niższe, oznacza to prawidłowy metabolizm glukozy. Jeśli okażą się wyższe, świadczy to o cukrzycy.

3. Przyczyny nietolerancji glukozy

Zaburzenia tolerancji glukozy powstają na skutek uodpornienia komórek na działanie insuliny. Nie ma jednak jasno określonej przyczyny, dlaczego stan przedcukrzycowy w ogóle się pojawia i co wpływa na zaburzenia odporności na insulinę.

Stan przedcukrzycowy najczęściej diagnozuje się u osób, które znajdują się w grupie ryzyka, a więc:

  • są otyłe
  • są obciążone cukrzycą w rodzinie
  • mają wysokie ciśnienie tętnicze
  • nie są aktywne fizycznie
  • palą papierosy
  • mają podwyższony cholesterol

Często zaburzenia tolerancji glukozy występują u kobiet, u których w ciąży zdiagnozowano cukrzycę ciążową, cierpią na PCOS albo urodziły dzieci o masie większej, niż 4 kg. W takiej sytuacji zaleca się częste badania kontrolne i wykonywanie krzywej cukrowej przynajmniej raz w roku.

4. Objawy nietolerancji glukozy

Najczęściej w przypadku zaburzeń tolerancji glukozy nie występują objawy charakterystyczne dla cukrzycy, czyli:

  • wzmożone pragnienie
  • senność
  • utrata wagi
  • ogólne osłabienie

Stan ten może utrzymywać się przez wiele lat i rozwijać niezauważony, dlatego tak ważne są profilaktyczne badania kontrolne oraz wykonanie krzywej cukrowej, jeśli poziom glukozy we krwi przekroczy normę.

5. Leczenie zaburzeń tolerancji glukozy

Podstawą uregulowania tolerancji glukozy jest odpowiednia dieta przeciwcukrzycowa, która doprowadzi do spadku masy ciała oraz pomoże zwalczyć otyłość. Konieczne jest także wdrożenie regularnej, codziennej aktywności fizycznej (np. spacerów).

W przypadku stanu przedcukrzycowego nie stosuje się żadnych leków. Pacjent powinien być pod opieką diabetologa oraz regularnie wykonywać badania kontrolne. Warto także kupić glukometr i sprawdzać poziom cukru w ciągu dnia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze