Trwa ładowanie...

Zaczyna się od jelit. Ryzyko raka jelita grubego gwałtownie wzrasta

Z badań kliniczno-kontrolnych wynika, że osoby z wyciętym wyrostkiem robaczkowym przed 20 rokiem życia rzadziej chorują na wrzodziejące zapalenia jelit
Z badań kliniczno-kontrolnych wynika, że osoby z wyciętym wyrostkiem robaczkowym przed 20 rokiem życia rzadziej chorują na wrzodziejące zapalenia jelit (Getty Images)

Zachorowalność na wrzodziejące zapalenie jelita grubego w Polsce szacuje się na około 700 przypadków rocznie. Mało kto wie, że taka diagnoza może drastycznie zmienić życie pacjenta, a sama choroba doprowadzić do rozwoju raka jelita grubego. Jakie są jej objawy?

spis treści

1. Co to jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) to choroba zapalna jelit, która charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej jelita grubego oraz tworzeniem się wrzodów na jego powierzchni. Jest to choroba przewlekła, co oznacza, że może towarzyszyć pacjentowi przez całe życie.

WZJG ma zazwyczaj naprzemienne okresy remisji i wznowy. Przy czym epizody zaostrzeń mogą mieć przebieg łagodny, umiarkowany lub ciężki, a nawet zagrażający życiu.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Naukowcy wciąż nie znają jednej dokładnej przyczyny schorzenia. Uważa się, że pewną rolę w jego rozwoju odgrywają: predyspozycje genetyczne i immunologiczne. Co ciekawe, z badań kliniczno-kontrolnych wynika, że osoby z wyciętym wyrostkiem robaczkowym przed 20 rokiem życia rzadziej chorują na wrzodziejące zapalenia jelit.

Objawy WZJG zależą od stopnia zajęcia jelita przez zapalenie. Do najczęstszych objawów zalicza się jednak:

  • bardzo częste biegunki z domieszką krwi,
  • bóle brzucha,
  • utrata wagi,
  • osłabienie,
  • gorączka,
  • niedokrwistość.

Z chorobą mogą współwystępować także: objawy oczne, choroby dermatologiczne (np. rumień guzowaty, piodermia zgorzelinowa) i zapalenie stawów.

2. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego zwiększa ryzyko raka

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba, która nie tylko powoduje uciążliwe objawy, ale także niesie za sobą poważne ryzyko powikłań. Jednym z najpoważniejszych jest zwiększone ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Dlatego ważne jest, aby pacjenci regularnie poddawali się kolonoskopiom diagnostycznym, co pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych zmian.

Przewlekły stan zapalny jelita jest czynnikiem predysponującym do rozwoju nowotworu, a im dłużej trwa choroba i im słabiej jest kontrolowana, tym ryzyko wystąpienia raka jest większe. Warto jednak pamiętać, że w odróżnieniu od choroby Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego charakteryzuje się mniejszą tendencją do powstawania powikłań, takich jak przetoki okołoodbytnicze, perforacje i ropnie jelit.

Badania potwierdzają, że wrzodziejące zapalenie jelita grubego niesie za sobą zwiększone ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Przykładowo według wyników metaanalizy przeprowadzonej w 2017 roku, pacjenci z WZJG mają 2,4-krotnie większe ryzyko rozwoju raka jelita grubego w porównaniu z ogólną populacją.

W badaniach zauważono również, że im dłużej trwa choroba, tym większe jest ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Według danych opublikowanych w "Journal of Crohn's and Colitis", ryzyko to zaczyna rosnąć po 8-10 latach od rozpoznania WZJG, a w ciągu kolejnych 10 lat wzrasta do 5,4 proc. dla całkowitej WZJG i 1,6 proc. dla zapalenia okrężnicy.

Dlatego tak ważne jest regularne monitorowanie pacjentów z WZJG i wykonywanie badań diagnostycznych w celu wczesnego wykrycia ewentualnych zmian nowotworowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze