Trwa ładowanie...

Zadyszka – przyczyny, choroby, wysiłek fizyczny

Kto z nas nie zna tego uczucia. Nadmierny wysiłek i nagle brak tchu. Zadyszka i towarzyszące jej duszności mogą nas zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie. Niektórzy będą ją mieli po przebiegnięciu kilku kilometrów, inni zaś po przejściu kilku schodków. Przede wszystkim jest to zależne od naszego trybu życia i kondycji. Mało kto wie, że częste zadyszki mogą być objawem towarzyszącym chorobom. Zadyszka występuje u osób starszych, ale także może pojawiać się u dzieci. Co powinniśmy wiedzieć o zadyszce, aby wyeliminować możliwe choroby?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Przyczyny zadyszki

Zadyszka to nic innego jak problemy ze złapaniem oddechu. U większości osób pojawia się wskutek wzmożonego wysiłku fizycznego. Może towarzyszyć również osobom, które mają słabą kondycję fizyczną. Zadyszce towarzyszą duszności w klatce piersiowe, które mogą świadczyć o chorobach i nieprawidłowościach organizmu. Pacjenci opisują zadyszkę, jako niemożność złapania powietrza. Podczas wystąpienia zadyszki serce zaczyna bić szybciej, a w gardle czuć ucisk. Taki stan najczęściej mija, a po chwili można powrócić do „normalnego” oddychania.

Główną przyczyną zadyszki jest słaba kondycja fizyczna. Wśród innych przyczyn eksperci wymieniają:

  • choroby układu krążenia,
  • napad astmy;
  • choroba płuc;
  • choroba oskrzeli;
  • niewydolność krążenia;
  • zmniejszenie objętości płuc.

Zazwyczaj pacjent zna powód napadu zadyszki, jednak jeżeli występuje ona często i nie jest związana z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, to należy zgłosić się do lekarza, w celu ustalenie nieprawidłowości.

Powodem zadyszki może być również siedzący tryb życia. Zadyszka może pojawiać się także u osób, które unikają wszelkiej aktywności fizycznej. Tego rodzaju zadyszka występuje, kiedy nagle wzmożemy wysiłek fizyczny, na który nie jesteśmy przygotowani. Zadyszka ustępuje po kilku minutach i nie jest wtedy powodem do obaw.

2. Choroby związane z zadyszką

Poniżej przedstawię kilka chorób, podczas których zadyszka jest nieodłącznym elementem.

Obturacyjna choroba płuc – na tę chorobę umiera bardzo wielu pacjentów. Szacuje się, że schorzenie dotyka 2 miliony Polaków. Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest dla pacjenta bardzo uciążliwa. W przebiegu choroby pacjent ma trudności z oddychaniem, gdyż przez jego układ oddechowy przepływa znacznie mniej powietrza. Do innych objawów chorobowych należą: uporczywy kaszel, duszności oraz bóle w klatce piersiowej. Za tą chorobę odpowiedzialne są szkodliwe substancję, między innymi dym tytoniowy. Podczas tej choroby zadyszka występuje bardzo często, a pacjent ma także trudności ze złapaniem pełnego oddechu.

Objawy charakterystyczne dla obturacyjnej choroby płuc są nieodłącznym elementem życia pacjentów cierpiących na choroby układu oddechowego. Pojawiają się u pacjentów z gruźlicą, pylicą czy zapaleniem płuc. Charakterystycznym problemem takich osób jest głośny szmer wdechowy, który często kojarzy się ze świstem. Jest spowodowany zwężonymi drogami oddechowymi.

Astma – jest coraz częstszą chorobą, również wśród dzieci. Astmie bardzo często towarzyszy zadyszka, jak również uporczywy kaszel. Astmatykom najczęściej radzi się obniżenie aktywności fizycznej z powodu częstych dolegliwości.

Anemia – mało kto wie, że zadyszka często towarzyszy anemii. Niewłaściwe odżywianie, brak witamin lub nieprawidłowa praca organizmu powoduje wystąpienie anemii. Oczywiście anemię można leczyć, a tym samym można pozbyć się zadyszki.

Choroby serca – wrodzone lub nabyte wady serca, takie jak: nadciśnienie tętnicze, zwężenie zastawki czy niedokrwienie bardzo często sprawiają, że u chorego występuje brak tchu, zadyszka i problemy z oddychaniem. Objawy te nasilają się w trakcie leżenia na lewym boku, czyli na stronie ciała, w której znajduje się serce. Podczas chorób serca skurcze mięśnia nie są prawidłowe, co powoduje wiele dolegliwości, między innymi kłopoty ze złapaniem oddechu.

Nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa i zator tętnic płucnych to tylko niektóre ze schorzeń, z którymi pojawiają się takie problemy z oddychaniem.

Musisz to wiedzieć

Problemy z kręgosłupem - większość z nas kojarzy zadyszkę z uprawianiem aktywności fizycznej. Okazuje się, że problem ten może pojawić się również u osób pracujących przed biurkiem. W takich sytuacjach możemy podejrzewać u siebie wadę kręgosłupa. Większość pacjentów nie ma świadomości, że boryka się z wadą postawy lub problemem, który dotyczy kręgosłupa.

Skrzywienie kręgosłupa w odcinku piersiowym jest szczególnie dla nas groźne z uwagi na ucisk narządów wewnętrznych – serca i płuc. Jeżeli więc podejrzewamy, że właśnie taka wada może być przyczyną naszych problemów, koniecznie skonsultujmy to ze specjalistą.

Problemy psychiczne - zadyszka występuje również u pacjentów cierpiących na problemy psychiczne. W sytuacjach stresujących u pacjentów mogą pojawić się problemy ze złapaniem tchu. Oprócz zadyszki mogą pojawić się też inne objawy takie jak: przyspieszona akcja serca pojawiająca się na skutek działania adrenaliny, hormonu wytwarzanego przez nadnercza. Jeśli nie jesteśmy narażeni na żadne czynniki stresogenne, a mimo to, występują u nas podobne objawy, możemy podejrzewać u siebie nerwicę lękową. Wówczas mogą pojawić się następujące objawy:

  • nieuzasadnione uczucie niepokoju,
  • bóle głowy.

W przypadku zadyszki na tle nerwowym warto skonsultować się ze specjalistą. Nerwica jest poważnym schorzeniem, z którym nie każdy może samodzielnie sobie poradzić.

Pacjent cierpiący z powodu zadyszki, za wszelką cenę próbuje zwalczać źródło występowania problemu, jednak nie zawsze istnieje taka możliwość. W niektórych chorobach pomaga regularne stosowanie leków. Jeżeli mimo tego zadyszka nie znika, należy ograniczyć nadmierny wysiłek fizyczny tudzież stres.

3. Wysiłek fizyczny i zadyszka

Jak już zostało wspomniane, zadyszka może występować podczas nadmiernego wysiłku fizycznego. Zadyszka to skutek uboczny nieprawidłowego treningu. Wynika z tego, że osoby ćwiczące na siłowni, biegające czy wykonujące jakąkolwiek inną aktywność fizyczną zbyt szybko wykonują poszczególne ćwiczenia.

Jeżeli zaczynamy przygodę ze sportem, to należy podejść do niej w odpowiedni i przemyślany sposób, tak by nie rzutował na zdrowiu. Ćwiczenia należy wykonywać w umiarkowanym tempie, a jeżeli czujemy, że serce zaczyna szybciej bić, należy się uspokoić, zwolnić tempo, ale przede wszystkim głęboko oddychać.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.