Trwa ładowanie...

Zadyszka – przyczyny, choroby, wysiłek fizyczny

Avatar placeholder
08.12.2021 15:21
Zadyszka pojawia się podczas wzmożonego wysiłku fizycznego.
Zadyszka pojawia się podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. (AdobeStock)

Kto z nas nie zna tego uczucia. Nadmierny wysiłek i nagle brak tchu. Zadyszka i towarzyszące jej duszności mogą nas zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie. Niektórzy będą ją mieli po przebiegnięciu kilku kilometrów, inni zaś po przejściu kilku schodków. Przede wszystkim jest to zależne od naszego trybu życia i kondycji. Mało kto wie, że częste zadyszki mogą być objawem towarzyszącym chorobom. Zadyszka występuje u osób starszych, ale także może pojawiać się u dzieci. Co powinniśmy wiedzieć o zadyszce, aby wyeliminować możliwe choroby?

spis treści

1. Przyczyny zadyszki

Zadyszka to nic innego jak problemy ze złapaniem oddechu. U większości osób pojawia się wskutek wzmożonego wysiłku fizycznego. Może towarzyszyć również osobom, które mają słabą kondycję fizyczną. Zadyszce towarzyszą duszności w klatce piersiowe, które mogą świadczyć o chorobach i nieprawidłowościach organizmu. Pacjenci opisują zadyszkę, jako niemożność złapania powietrza. Podczas wystąpienia zadyszki serce zaczyna bić szybciej, a w gardle czuć ucisk. Taki stan najczęściej mija, a po chwili można powrócić do „normalnego” oddychania.

Główną przyczyną zadyszki jest słaba kondycja fizyczna. Wśród innych przyczyn eksperci wymieniają:

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
  • choroby układu krążenia,
  • napad astmy;
  • choroba płuc;
  • choroba oskrzeli;
  • niewydolność krążenia;
  • zmniejszenie objętości płuc.

Zazwyczaj pacjent zna powód napadu zadyszki, jednak jeżeli występuje ona często i nie jest związana z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, to należy zgłosić się do lekarza, w celu ustalenie nieprawidłowości.

Powodem zadyszki może być również siedzący tryb życia. Zadyszka może pojawiać się także u osób, które unikają wszelkiej aktywności fizycznej. Tego rodzaju zadyszka występuje, kiedy nagle wzmożemy wysiłek fizyczny, na który nie jesteśmy przygotowani. Zadyszka ustępuje po kilku minutach i nie jest wtedy powodem do obaw.

2. Choroby związane z zadyszką

Poniżej przedstawię kilka chorób, podczas których zadyszka jest nieodłącznym elementem.

Obturacyjna choroba płuc – na tę chorobę umiera bardzo wielu pacjentów. Szacuje się, że schorzenie dotyka 2 miliony Polaków. Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest dla pacjenta bardzo uciążliwa. W przebiegu choroby pacjent ma trudności z oddychaniem, gdyż przez jego układ oddechowy przepływa znacznie mniej powietrza. Do innych objawów chorobowych należą: uporczywy kaszel, duszności oraz bóle w klatce piersiowej. Za tą chorobę odpowiedzialne są szkodliwe substancję, między innymi dym tytoniowy. Podczas tej choroby zadyszka występuje bardzo często, a pacjent ma także trudności ze złapaniem pełnego oddechu.

Objawy charakterystyczne dla obturacyjnej choroby płuc są nieodłącznym elementem życia pacjentów cierpiących na choroby układu oddechowego. Pojawiają się u pacjentów z gruźlicą, pylicą czy zapaleniem płuc. Charakterystycznym problemem takich osób jest głośny szmer wdechowy, który często kojarzy się ze świstem. Jest spowodowany zwężonymi drogami oddechowymi.

Astma – jest coraz częstszą chorobą, również wśród dzieci. Astmie bardzo często towarzyszy zadyszka, jak również uporczywy kaszel. Astmatykom najczęściej radzi się obniżenie aktywności fizycznej z powodu częstych dolegliwości.

Anemia – mało kto wie, że zadyszka często towarzyszy anemii. Niewłaściwe odżywianie, brak witamin lub nieprawidłowa praca organizmu powoduje wystąpienie anemii. Oczywiście anemię można leczyć, a tym samym można pozbyć się zadyszki.

Choroby serca – wrodzone lub nabyte wady serca, takie jak: nadciśnienie tętnicze, zwężenie zastawki czy niedokrwienie bardzo często sprawiają, że u chorego występuje brak tchu, zadyszka i problemy z oddychaniem. Objawy te nasilają się w trakcie leżenia na lewym boku, czyli na stronie ciała, w której znajduje się serce. Podczas chorób serca skurcze mięśnia nie są prawidłowe, co powoduje wiele dolegliwości, między innymi kłopoty ze złapaniem oddechu.

Nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa i zator tętnic płucnych to tylko niektóre ze schorzeń, z którymi pojawiają się takie problemy z oddychaniem.

Musisz to wiedzieć

Problemy z kręgosłupem - większość z nas kojarzy zadyszkę z uprawianiem aktywności fizycznej. Okazuje się, że problem ten może pojawić się również u osób pracujących przed biurkiem. W takich sytuacjach możemy podejrzewać u siebie wadę kręgosłupa. Większość pacjentów nie ma świadomości, że boryka się z wadą postawy lub problemem, który dotyczy kręgosłupa.

Skrzywienie kręgosłupa w odcinku piersiowym jest szczególnie dla nas groźne z uwagi na ucisk narządów wewnętrznych – serca i płuc. Jeżeli więc podejrzewamy, że właśnie taka wada może być przyczyną naszych problemów, koniecznie skonsultujmy to ze specjalistą.

Problemy psychiczne - zadyszka występuje również u pacjentów cierpiących na problemy psychiczne. W sytuacjach stresujących u pacjentów mogą pojawić się problemy ze złapaniem tchu. Oprócz zadyszki mogą pojawić się też inne objawy takie jak: przyspieszona akcja serca pojawiająca się na skutek działania adrenaliny, hormonu wytwarzanego przez nadnercza. Jeśli nie jesteśmy narażeni na żadne czynniki stresogenne, a mimo to, występują u nas podobne objawy, możemy podejrzewać u siebie nerwicę lękową. Wówczas mogą pojawić się następujące objawy:

  • nieuzasadnione uczucie niepokoju,
  • bóle głowy.

W przypadku zadyszki na tle nerwowym warto skonsultować się ze specjalistą. Nerwica jest poważnym schorzeniem, z którym nie każdy może samodzielnie sobie poradzić.

Pacjent cierpiący z powodu zadyszki, za wszelką cenę próbuje zwalczać źródło występowania problemu, jednak nie zawsze istnieje taka możliwość. W niektórych chorobach pomaga regularne stosowanie leków. Jeżeli mimo tego zadyszka nie znika, należy ograniczyć nadmierny wysiłek fizyczny tudzież stres.

3. Wysiłek fizyczny i zadyszka

Jak już zostało wspomniane, zadyszka może występować podczas nadmiernego wysiłku fizycznego. Zadyszka to skutek uboczny nieprawidłowego treningu. Wynika z tego, że osoby ćwiczące na siłowni, biegające czy wykonujące jakąkolwiek inną aktywność fizyczną zbyt szybko wykonują poszczególne ćwiczenia.

Jeżeli zaczynamy przygodę ze sportem, to należy podejść do niej w odpowiedni i przemyślany sposób, tak by nie rzutował na zdrowiu. Ćwiczenia należy wykonywać w umiarkowanym tempie, a jeżeli czujemy, że serce zaczyna szybciej bić, należy się uspokoić, zwolnić tempo, ale przede wszystkim głęboko oddychać.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze