Trwa ładowanie...

Zahron – wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

 Katarzyna Kurek
20.07.2023 11:27
Zahron wspiera usuwanie „złego” cholesterolu z krwi i hamuje jego produkcję
Zahron wspiera usuwanie „złego” cholesterolu z krwi i hamuje jego produkcję (Adobe Stock)

Zahron jest lekiem należącym do grupy statyn, stosowanym między innymi w leczeniu hipercholesterolemii u dorosłych, młodzieży, dzieci powyżej 10 lat. Ma postać powlekanych tabletek, wydawany jest z przepisu lekarza. Jakie są inne wskazania do stosowania leku? Czy Zahron jest szkodliwy?

spis treści

1. Zahron – co to za lek?

Zahron zaliczany jest do grupy leków zwanych statynami. Są to leki stosowane w celu obniżania stężenia cholesterolu we krwi, zmniejszające liczbę incydentów wieńcowych. Substancją czynną leku Zahron jest rozuwastatyna. Lek ma postać powlekanych tabletek, podawany jest doustnie.

Działanie leku sprowadza się do hamowania produkcji „złego” cholesterolu. Ponadto Zahron wspiera także usuwanie „złego” cholesterolu z krwi. Przez co lek pomaga zapobiegać groźnym powikłaniom miażdżycy i hipercholesterolemii.

2. Wskazania do stosowania leku Zahron

Zobacz film: "Skutki uboczne statyn. Zaskakujące wyniki badań wpływu leków na cholesterol"

Na co jest lek Zahron? Wskazaniem do stosowania leku jest:

  • stwierdzone duże stężenie cholesterolu, ryzyko zawału lub udaru,
  • nieprawidłowe stężenie cholesterolu we krwi pomimo diety i zwiększonej ilości ćwiczeń fizycznych,
  • zapobieganie dużym zdarzeniom sercowo-naczyniowym, w przypadku występowania innych czynników, zwiększających ryzyko udaru, czy ataku serca.

3. Przeciwwskazania do stosowania leku Zahron

Leku Zahron nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na rozuwastatynę,
  • uczulenie na którykolwiek składnik leku,
  • choroby wątroby,
  • ciężka choroba nerek,
  • częste bóle i inne dolegliwości mięśni,
  • przyjmowanie cyklosporyny,
  • wiek poniżej 10. roku życia,
  • ciąża i karmienie piersią.

Ponadto Zahron 40 mg (największa dawka) nie powinien być podawany u pacjentów, u których występują:

4. Jak dawkować Zahron?

Jak stosować lek Zahron u pacjentów? W opinii producenta lek należy zawsze przyjmować zgodnie ze wskazaniami lekarza. Najczęściej u dorosłych w celu obniżenia stężenia cholesterolu stosuje się początkowo 5 lub 10 mg. Następnie lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawki. Maksymalna dawka dobowa leku to 40 mg.

Z kolei w celu zmniejszenia ryzyka zawału lub udaru u dorosłych podaje się najczęściej dawkę 20 mg na dobę.

5. Zahron – skutki uboczne

Czy Zahron jest szkodliwy? Zahron jak każdy lek, może powodować u niektórych pacjentów działania niepożądane. Wśród najczęstszych skutków ubocznych, związanych z przyjmowaniem leku, wymienia się:

Do rzadkich działań niepożądanych zalicza się m.in. ciężkie reakcje alergiczne, silne bóle brzucha, trombocytopenię, czy uszkodzenia mięśni. Bardzo rzadko wystąpić może zapalenie wątroby, żółtaczka, krew w moczu, uszkodzenie nerwów kończyn, ginekomastia, czy utrata pamięci.

Bezwzględnie należy zaprzestać przyjmowania leku i zgłosić się po pomoc medyczną w przypadku reakcji alergicznych (trudności w oddychaniu, połykaniu, obrzęk twarzy, ust, języka, gardła, bardzo intensywne swędzenie skóry), zespołu toczniopodobnego, czy zerwania mięśnia. Ponadto należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawiają się bóle i dolegliwości mięśni, utrzymujące się przez dłuższy czas.

6. Zahron – zamienniki i cena

Ta sama substancja czynna występuje m.in. w lekach Crestor, Romazic, Rosucard, Rosugen, Rosuvastatin Aurovitas, Suvardio, Zaranta, czy Roswera.

Zahron – cena

Zahron sprzedawany jest w opakowaniach różnej wielkości. Cena zależy od przysługującej odpłatności. Dla przykładu tabletki powlekane Zahron 10 mg (56 szt.) odpłatność 100 proc. kosztują ok. 16 zł.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze