Trwa ładowanie...

Zakażenia skóry piersi

Przyczyny stanu zapalnego piersi u młodych kobiet są najczęściej związane z laktacją i karmieniem piersią. Natomiast u kobiet, które nie karmią, stany zapalne piersi są alarmujące i zawsze powinny skłonić do pogłębionej diagnostyki w celu wykluczenia nowotworu złośliwego, zwłaszcza jeśli objawy utrzymują się długo. Zmiany na skórze piersi mogą być także wywołane przez różne choroby dermatologiczne i towarzyszyć wykwitom na skórze tułowia.

spis treści

1. Połogowe zapalenie sutka

Bolesność i zaczerwienienie skóry piersi oraz towarzysząca gorączka i złe samopoczucie u kobiety karmiącej powinny skłonić do podejrzenia połogowego zapalenia sutka. Nie należy w takiej sytuacji zdawać się na domowe sposoby, tylko poszukać pomocy u lekarza. Chorób piersi nie wolno lekceważyć.

Zobacz film: "Nadekspresja HER2"

2. Przetoka sutkowa

Połogowe zapalenie piersi może niekiedy prowadzić do powstania ropnia piersi. W niektórych przypadkach ropień wydziela substancję ropną poprzez skórę tworząc przetokę (następuje przebicie ropnia na zewnątrz). Na skórze powstaje owrzodzenie. W takiej sytuacji konieczne jest leczenie chirurgiczne, które polega na wycięciu zmienionej tkanki.

3. Wyprzenie w fałdach pod piersiami

Wyprzenie to stan zapalny umiejscowiony w fałdach skóry, np. pod piersiami. Zmiany występują najczęściej u osób otyłych. W utworzonych przez skórę fałdach długo utrzymuje się wilgoć, trudno jest utrzymać odpowiednią higienę. Zmacerowana skóra jest bardziej podatna na infekcje bakteriami i drożdżakami. Zakażone ogniska są zaczerwienione, dobrze odgraniczone od zdrowej skóry. Może się z nich sączyć surowicza wydzielina. Leczeniem przyczynowym jest utrata zbędnej masy ciała. Profilaktycznie można stosować zasypki. Leczenie zapalenia zależne jest od rodzaju patogenu, który wywołał infekcję. U osób, u których wystąpiły wyprzenia należy wykonać badania w kierunku cukrzycy, gdyż sprzyja ona stanom zapalnym skóry, zwłaszcza drożdżakowym.

4. Grzybica skóry lub łupieżu rumieniowego

Grzybicą skóry gładkiej można zarazić się od innych ludzi bądź od zwierząt. Choroba może dawać objawy w postaci ognisk rumieniowych z towarzyszącymi grudkami i pęcherzykami. Zmieniona skóra czasami się łuszczy. Zapaleniu towarzyszy świąd. Zmiany bywają dosyć rozległe. Łupież rumieniowy to choroba skóry wywołana przez bakterię Corynebacterium minutissimum. Zapaleniu sprzyja cukrzyca, otyłość i nadmierna potliwość. Zmieniona skóra jest początkowo zaczerwieniona, a potem brunatna i może się łuszczyć. Chorobę leczy się antybiotykiem podawanym w maści bądź doustnie.

5. Zakażenia skóry piersi mogą oznaczać nowotwór

Stan zapalny u młodej, karmiącej kobiety nie będzie dla onkologa alarmujący. Jednak jeśli stan zapalny piersi występuje u kobiety starszej, nie karmiącej, np. po 40 roku życia, to należy koniecznie wyjaśnić jego przyczynę – zwłaszcza jeśli utrzymuje się długo! W takich sytuacjach zawsze należy wykluczyć nowotwór przy pomocy badania histologicznego.

6. Rak piersi

Zwykle rak piersi kojarzy nam się z wyczuwalnym palpacyjnie guzem. Jednak niekiedy nowotwór może przyjąć postać stanu zapalnego, długo utrzymującego się owrzodzenia. Występuje także niekiedy tzw. postać zapalna raka. Charakteryzuje się ona obrzmieniem i bolesnością piersi. Skóra takiej piersi jest zaczerwieniona, nadmiernie ucieplona. W takiej sytuacji guz może nie być wyczuwalny.

7. Rak Pageta

Rak Pageta to rak wywodzący się z nabłonka końcowych odcinków mlecznych przewodów wyprowadzających. Jego występowanie jest rzadkie. Umiejscawia się na brodawce sutkowej – najczęstszym jego objawem jest owrzodzenie sutka. Niekiedy powoduje także wyciek z brodawki. Rozpoznanie stawia się po wykonaniu badania histologicznego wycinka tkanki.

Zapalenie jest niepokojące jeśli:

  • utrzymuje się długo,
  • towarzyszy mu wciągnięcie brodawki sutka,
  • obecny jest wyciek z sutka,
  • widoczne jest wciągnięcie skóry na piersi,
  • skóra piersi przypomina skórkę pomarańczy („objaw skórki pomarańczy”),
  • wyczuwalne są powiększone węzły chłonne, np. pod pachą.

Zmian wskazujących na zakażenia skóry piersi nie należy lekceważyć, gdyż mogą być oznaką poważnych chorób piersi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Karolina Kropiewnicka-Buczek
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza