Zalecenia lekarskie przy grypie
Większość osób cierpiących na grypę leczy się w domu, co zazwyczaj skutkuje szybkim powrotem do zdrowia. Zdarzają się jednak poważniejsze przypadki, gdy domowe sposoby na grypę nie wystarczają. Objawy takie jak trudności z oddychaniem, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy czy wymioty oznaczają, że należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W każdym przypadku należy przestrzegać zaleceń lekarskich przy grypie. Powinno się pamiętać, iż nieleczona grypa może prowadzić do poważnych powikłań.
1. Leczenie grypy
Wśród zaleceń lekarskich przy grypie dużą rolę odgrywa przyjmowanie leków. Dostępne leki na grypę dzielą się na leki przeciwwirusowe i leki łagodzące objawy choroby. W tym drugim przypadku do czynienia mamy przede wszystkim z lekami bez recepty. Można je kupić w każdej aptece. Wybierając je powinniśmy się kierować zaleceniami farmaceuty i nigdy nie stosować jednocześnie dwóch leków na objawy grypy, gdyż zazwyczaj mają one ten sam skład, w konsekwencji przyjmujemy więc podwójną dawkę tej samej substancji aktywnej. W cięższych przypadkach lekarz może przepisać pacjentowi mocniejsze leki na receptę, w których dawka głównego składnika jest zwiększona. Leki zwalczające objawy grypy polepszają nasze samopoczucie, lecz nie pomagają w walce z przyczynami choroby.
Wirusy zwalczane są za pomocą leków przeciwwirusowych na grypę. Jest to możliwe dzięki blokowaniu procesów chemicznych niezbędnych do infekowania kolejnych komórek. Niestety problem z tego typu lekami polega na tym, że wirusy bardzo szybko się na nie uodparniają.
2. Domowe sposoby na grypę
Zalecenia lekarskie przy grypie obejmują również zachowanie podczas samodzielnego leczenia w domu. Niezwykle ważny jest wypoczynek i picie dużej ilości płynów. Najlepsze są ciepłe napoje, które oprócz nawadniania organizmu jednocześnie łagodzą ból gardła. Niektóre pokarmy również pomagają w zwalczaniu infekcji: proteiny sprzyjają zdrowieniu, składniki pokarmowe zawarte w warzywach i owocach cytrusowych wzmacniają układ immunologiczny, natomiast czosnek pomaga otwierać zatkane zatoki. Najważniejszym zaleceniem przy grypie jest ciepło. Podczas choroby należy unikać przeciągów i ograniczać wychodzenie z domu. Na ból gardła korzystnie działają płukanki z ciepłej wody z solą, zaś zatkany nos leczy się parówkami.
3. Powikłania pogrypowe
Nieleczona grypa może prowadzić do poważnych komplikacji. Szczególnie narażone są na nie małe dzieci, osoby starsze oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe. Symptomami sugerującymi, że przypadek grypy jest ciężki i wymaga pomocy lekarskiej są:
- problemy z oddychaniem;
- długo utrzymująca się gorączka;
- gorączka powyżej 39 stopni;
- ból ucha;
- utrzymujący się ponad tydzień katar zatokowy;
- przewlekły katar, kaszel i ból gardła;
- ból w klatce piersiowej;
- podbarwiona krwią wydzielina z płuc;
- objawy grypy utrzymujące się dłużej niż 10 dni.
Przestrzegając zaleceń lekarskich przy grypie sprawiamy, że proces leczenia jest szybszy i skuteczniejszy, a także zabezpieczamy się przed groźnymi powikłaniami pogrypowymi.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.