Już nigdy nie będzie taki sam. Żałuje, że zlekceważył nadciśnienie
Nadciśnienie tętnicze często nie daje objawów, a może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym udaru czy choroby niedokrwiennej serca. 60-letni Brytyjczyk Neill Howarth dziś żałuje, że o tym nie wiedział.
W tym artykule
Udar był dla niego szokiem
Neill Howarth, 60-letni mieszkaniec Kettering w hrabstwie Northamptonshire, uważał się za zdrowego i aktywnego człowieka. Regularnie jeździł na rowerze, dbał o formę, nie uskarżał się na żadne problemy zdrowotne. Wtedy ujawniło się jego nieleczone nadciśnienie tętnicze, które doprowadziło do tragicznego w skutkach udaru.
Dopiero wtedy mężczyzna przypomniał sobie, że kilka tygodni przed incydentem lekarz zwrócił mu uwagę na wysokie ciśnienie krwi. Nie przejął się tym jednak, ponieważ nie odczuwał żadnych dolegliwości. Jak wielu innych ludzi, nie był świadomy, że nadciśnienie często przebiega bezobjawowo, ale znacząco zwiększa ryzyko udaru mózgu.
Udar występuje, gdy dopływ krwi do części mózgu zostaje przerwany, powodując obumieranie komórek, a jego skutki zależą od miejsca i rozległości uszkodzenia.
Jakie choroby może sugerować ból w klatce piersiowej?
Życie po udarze
Neill doznał udaru 7 października 2024 roku. Dzięki szybkiemu podaniu trombolizy – leku rozpuszczającego zakrzepy – jego stan uległ poprawie, jednak skutki choroby pozostaną z nim na zawsze. Stracił funkcję lewej ręki, boryka się z chronicznym zmęczeniem i problemami psychicznymi.
- Nie potrafię wykonywać prostych czynności, jak wiązanie butów. Z niezależnego człowieka stałem się osobą całkowicie zależną od innych – powiedział mężczyzna BBC.
Dziś podkreśla, jak ważna jest profilaktyka i kontrolowanie ciśnienia krwi.
- Żałuję, że nie wiedziałem wcześniej, jak istotne jest monitorowanie ciśnienia. Dopiero udar uświadomił mi, jak poważne mogą być skutki jego zaniedbania – wyznał.
Lekarze i organizacje wspierające osoby po udarze apelują o regularne pomiary ciśnienia, które mogą uratować życie. To podstawowe badanie, które może i powinien wykonywać każdy, niezależnie od samopoczucia. Jednocześnie, eksperci podkreślają, że warto upewnić się, że pomiar wychodzi taki sam zarówno na lewym, jak i na prawym ramieniu. Jeśli nie, warto monitorować dalsze wyniki na kończynie, która wykazuje wyższe ciśnienie.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródła
- BBC
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.