Zaniżone poczucie własnej wartości a depresja

Osobowość człowieka jest bardzo złożona. Każdy z nas posiada charakterystyczne cechy psychiczne, które wpływają na to, jakim jest człowiekiem i jak potrafi radzić sobie w życiu. Niektóre osoby radzą sobie doskonale w trudnych sytuacjach i wciąż idą do przodu, pozostawiając za sobą przeciwności. Można również wymienić grupę osób, których styl radzenia sobie z przeszkodami może być mniej efektywny. Wpływa na to wiele czynników zarówno społecznych, jak i wrodzonych. Jednak taki styl radzenia sobie z trudnościami może być przyczyną powstawania poważnych zaburzeń psychicznych (np. depresji). Cechą, która może sprzyjać rozwojowi zaburzeń psychicznych jest zaniżone poczucie własnej wartości.

Zobacz film: "Czy depresja jest chorobą śmiertelną?"

Czynniki wpływające na kształtowanie się osobowości

Ludzka osobowość kształtuje się przez wiele lat. Na jej ukształtowanie wpływają różne czynniki – wewnętrzne i zewnętrzne. Pojawiające się w tym czasie trudności i przeszkody oraz sposób, w jaki młody człowiek radzi sobie z nimi w przyszłym życiu będą odgrywać bardzo ważną rolę. Kształtowanie się osobowości jest również nierozerwalnie związane ze środowiskiem rodzinnym. Oddziaływanie rodziny i najbliższego otoczenia na młodego człowieka ma bardzo silny wpływ na jego dalsze życie. Zapewnienie przez rodziców odpowiednich wzorców dziecku, wspieranie go i otaczanie uczuciami jest niezbędne do utrwalania pozytywnych postaw i zachowań. Pomoc dziecku oraz akceptowanie go pozwala wzrastać w atmosferze bezpieczeństwa i pewności siebie.

Samoocena oraz poczucie własnej wartości

Wartości te budowane są na podstawie przekazywanych dziecku przez najbliższych informacji oraz własnego obrazu siebie. Otaczanie dziecka miłością oraz przekazywanie mu pozytywnych komunikatów na temat jego osoby jest bardzo ważne, by jego samoocena i pewność siebie były wysokie. Niezapełnienie dziecku zaspokojenia podstawowych potrzeb (poczucia bezpieczeństwa, miłości, czułości, itp.), oraz wyśmiewanie go lub stawianie mu wygórowanych wymagań może w przyszłości prowadzić do zaburzonego obrazu własnej osoby oraz budowania swojej samooceny na podstawie oceny innych osób. Uzależnienie swojej samooceny oraz poczucia własnej wartości od opinii zewnętrznej może prowadzić do powstawania szeregu trudności, a w rezultacie do rozwoju zaburzeń psychicznych, w tym do depresji.

Psychiczne konsekwencje niskiego poczucia własnej wartości

Uwarunkowanie poczucia własnej wartości od zewnętrznych czynników może prowadzić do zahamowania, wycofania oraz zaniechania. Niska samoocena może prowadzić do izolowania się z życia społecznego. U osób z zaburzonym systemem własnej wartości może występować tzw. samoutrudnianie. Jest to mechanizm obronny psychiki, który ma na celu utrzymywaniu pozytywnej oceny siebie. Powoduje on jednak poprawę stanu psychicznego na krótki czas. Stosowanie tego mechanizmu obronnego (najczęściej nieświadomie), może być przyczyną zaniechania wielu czynności i planów ze względu na bezpodstawne przeczucie niepowodzenia.

Unikanie konfrontacji, zaniżanie wagi własnych osiągnięć oraz wycofywanie się z zamierzonych działań ma chronić niską samoocenę oraz poczucie własnej wartości. Takie funkcjonowanie nie zapewnia oczekiwanej poprawy sytuacji, jedynie pogłębia problemy takiej osoby.

Wpływ zaniżonego poczucia własnej wartości na depresję

Niskie poczucie własnej wartości oraz związane z nim trudności mogą być powodem rozwinięcia się depresji. Według A. Becka zachorowanie na depresję jest poprzedzone przez charakterystyczne zaburzenia (negatywne oceny własnej osoby oraz przeżyć, negatywnym podejściu do przyszłości). Zaburzenia te związane są z uwarunkowaniami osobowościowymi, m.in. z zaniżoną samooceną, niskim poczuciem własnej wartości oraz niskiej wiary we własne możliwości. Oceny działań oraz możliwości u tych osób są negatywne.

Te pierwotne zaburzenia dotyczą wielu sfer funkcjonowania człowieka. Przejawiają się w myśleniu – osoba taka ma specyficzny pogląd na siebie oraz rzeczywistość; zachowaniu – unikanie sytuacji konfliktowych i zagrażających, wycofanie; zdrowiu somatycznym – zaburzenia sfery psychicznej mogą być przyczyną rozwoju chorób somatycznych. Pojawienie się zaburzeń nastroju jest wtórnym zaburzeniem, które w połączeniu z zaburzeniami pierwotnymi prowadzi do rozwoju depresji.

Zaniżone poczucie własnej wartości prowadzi do negatywnych ocen zarówno siebie, jak i rzeczywistości. Kształtuje postrzeganie świata oraz schematu relacji z innymi osobami. Problemy z przeszłości oraz narastające poczucie niższości oraz negatywne oceny stają się przyczyną zamykania się w sobie oraz przeżywania wielu trudności. Takie problemy mogą stać się przyczyną rozwoju zaburzeń nastroju prowadzących do rozwoju depresji.

Pomoc psychiatryczna i zastosowanie leczenia farmakologicznego może nie rozwiązać wszystkich problemów chorego z niskim poczuciem własnej wartości. Warto jest również zapewnić mu dostęp do psychoterapii i odpowiedniego wsparcia. Dobrym rozwiązaniem jest psychoterapia indywidualna albo tzw. grupy wsparcia. Psychoterapia wspomoże leczenie farmakologiczne i pozwoli utrwalić pozytywne wzorce postępowania. Może także pozwolić choremu podnieść samoocenę oraz podwyższyć poczucie własnej wartości i uniezależnić go od opinii otoczenia.

Psycholog Arleta Balcerek, ponad rok temu

Bibliografia

  • Bilikiewicz A., Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2776-4.
  • Hammen C., DEPRESJA – modele kliniczne i techniki terapeutyczne, GWP, Gdańsk 2004, ISBN 83-89574-37-3.
  • Kramer P., Czym jest depresja, REBIS, Poznań 2007, ISBN 83-7301-775-7.
  • Kratochvil S., Podstawy psychoterapii, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2003, ISBN 83-7150-877-8.

Przyczyny depresji

Komentarze (4)
~kroma
~kroma 4 miesiące temu

Często takie rzeczy dzieją się już w okresie dzieciństwa. W czasach szkolnych byłam bardzo nieśmiała, co było powodem do drwin ze strony klasy. Moja samoocena spadała coraz bardziej. W końcu zaczęłam uciekać z lekcji. Po maturze popadłam w depresję. Pamiętam jak moja matka zawiozła mnie na pierwszą sesję do pana Moderskiego z Psychologgii. Udało mi się z tego wyleczyć. Zaczynam wszystko od nowa.

Odpowiedz
~Etheryczna
~Etheryczna ponad rok temu

Smutne to , co czytam, ale K.O. takich osób jest pełno, takich jak ty i z takimi problemami. Niestety nie każdy w życiu ma aż tyle szczęścia, czasem pewne warunki życia lub pewni ludzie dają w kość...zapewne też dlatego że sami mają jakiś problem. Trudno , stało się, trzeba z tym żyć, może dzięki temu bardziej świadomie i rozumnie, ale wiem, że to za mało, bo rysa na zawsze pozostanie. Myślę, że jedyną pomocą jest zajęcie się czymś, co da nam poczucie spełnienia. Nie wszystko uda się zmienić, wiem, ale trzeba wszelkimi siłami zmieniać to, co jesteśmy w stanie własnymi siłami zmienić, aby zmniejszać liczbę owych problemów, które w nasileniu i w długotrwale stają się źródłem chorób nie tylko duszy, ale później i ciała. Dlatego nawet z samego rozsądku trzeba starać się o choćby minimalną zmianę, o jakieś nowe ukierunkowanie, może rozwijanie własnych pasji czy predyspozycji, aby nie zwariować i aby ciało nie chorowało. Nie ma jednej recepty, tu trzeba też mieć wiele szczęścia, aby trafić, znaleźć lub wybrać to, co dla nas najlepsze, a jakże często w tej kwestii chybimy, dokonujemy złych, destrukcyjnych wyborów. Pozdrawiam i życzę stanu błogości ciała i umysłu.

Odpowiedz
~K.O
~K.O ponad rok temu

jak wybrnąć z depresji w wieku 29 lat? próbuje znaleźć pracę w które uda mi się wytrzymać dłużej niż 2 miesiące. Mieszkam w z rodziną, Ojcem, Matką i bratem 12 letnim, widziałem jak ojciec pije, matka szuka sobie innego faceta w internecie na oczach całej rodziny, kłótnie pomiędzy nimi, musiałem wybierać po czyjej stronie mam być, wcześniej popadałem w różne problemy, konflikty z innymi osobami, teraz jest jeszcze gorzej bo puszczają mi nerwy, szybko się denerwuje, drobne rzeczy jak przebywanie w większej grupie denerwuje mnie,
w 98 roku odkąd zacząłem chodzić do szkoły zawodowej straciłem pewność siebie przez docinki osób z tego otoczenia na mój temat. Nie wiem jak dalej sobie z tym radzić, cały czas żyje problemami rodziców, od Matki i Ojca usłyszałem dużo słów na swój temat i to zaniżyło moją samoocenę. Byłem dwa razy u terapeuty ale wizyty mi wcale nie pomogły i miałem dziwne wrażenie że osoba z którą rozmawiam wcale mnie nie słucha albo mnie nie rozumie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Przyczyny depresji
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Przyczyny depresji
Przyczyny depresji

Depres JA?

Depresja jest poważnym problemem, który wymaga odpowiedniego zdiagnozowania oraz leczenia. Rozpoznanie depresji niejednokrotnie jest trudne, m.in (...) . z powodu ukrytych objawów czy utrudnionej komunikacji z pacjentem....

Przyczyny depresji

Otyłość a depresja

emocjonalne mogą być przyczyną wystąpienia depresji u osoby otyłej. Częściej występują zaburzenia depresyjne u kobiet niż u mężczyzn. Pojawienie (...) się depresji w otyłości ma również związek z wielkością...

Przyczyny depresji

Depresja problemem społecznym

. Z tego powodu należą one do jednego z najpoważniejszych problemów społecznych przełomu wieków. Depresja jest jedną z cięższych chorób psychicznych (...) funkcjonowanie najbliższego otoczenia chorego. Depresja i...

Przyczyny depresji

Czy to już depresja?

poczucie winy i grzeszności, ma wrażenie, że utracił już wszelkie szanse na zmianę tego stanu. Depresja jest jedną z głównych przyczyn zaginięć - czasem (...) Początek depresji może być nagły, ale bywa,...

Przyczyny depresji

Wygląd fizyczny a depresja

także stać się przyczyną depresji. Wygląd zewnętrzny w życiu człowieka Fizyczność człowieka jest zakodowana w genach. Na specyficzne cechy (...) ryzyka depresji u nastolatków Zaburzenia depresyjne...

Przyczyny depresji

Depresja na emigracji

Kiedy musimy zmienić dotychczasowy sposób bycia lub myślenia, często popadamy w depresję, która nam towarzyszy, dopóki nie uporamy się z kryzysem i nie wyjdziemy z niego ożywieni nową nadzieją, bardziej szczerzy wobec samych siebie. Bez...

Przyczyny depresji

Czynniki ryzyka depresji

Kto jest najbardziej narażony na depresję? Bez wątpienia kobiety. Ryzyko depresji u kobiet jest dwukrotnie większe niż u mężczyzn. Dodatkowo (...) bardziej narażone na depresję są kobiety rozwiedzione...

Przyczyny depresji

Kto choruje na depresję?

Na depresję może zachorować każdy - dziecko, nastolatek, osoba dorosła albo w podeszłym wieku. Szacuje się, że kobiety chorują na depresję nawet trzy (...) . około 80-90 procent. Ryzyko wystąpienia depresji...

Przyczyny depresji

Problemy seksualne a depresja

z seksem a depresja Zespoły depresyjne występują zarówno u kobiet, jak i mężczyzn z zaburzeniami seksualnymi. Są one przyczyną lub następstwem trudności (...) satysfakcjonujące dla obu stron. Zaburzenia seksualne zdarzają...