Trwa ładowanie...

Zapach z ust może zdradzać, na jakie choroby cierpisz

 Sylwia Stachura
20.05.2020 16:41
Brzydki zapach z ust może być objawem chorób
Brzydki zapach z ust może być objawem chorób (123rf)

Mało osób zdaje sobie sprawę, że nieprzyjemny zapach z ust może świadczyć nie tylko o problemach jamy ustnej. Okazuje się, że brzydka woń może być sygnałem ostrzegającym o rozwijającej się w organizmie chorobie.

1. Zapach z ust a cukrzyca

- Nie zawsze słaba higiena jamy ustnej czy zepsuty ząb są winne, wtedy doradzamy pacjentowi, aby wykonał dodatkowe badania i skierował się do lekarza ogólnego. Utrzymujący się problem nieświeżego oddechu, na dodatek o charakterystycznej woni, może wskazywać na poważne schorzenia ogólnoustrojowe, nierzadko zagrażające nawet życiu – wyjaśnia dr Monika Stachowicz, stomatolog z Centrum Periodent w Warszawie.

Chociaż wydaje się to dziwne, to właśnie lekarz stomatolog może rozpoznać pierwsze objawy cukrzycy. Próchnica, suchość w jamie ustnej, zajady, odsłonięte szyjki zębowe - jeśli takie dolegliwości nie są ci obce, koniecznie zmierz poziom cukru. Choroby zębów i dziąseł mogą bowiem być wynikiem rozwijającej się cukrzycy.

Warto również zwrócić uwagę na oddech. Jeśli z ust wydobywa się zapach przypominający owoce, koniecznie odwiedź diabetologa. Tzw. ketonowy oddech może świadczyć o kwasicy ketonowej - groźnym powikłaniu nieleczonej cukrzycy.

2. Zapach z ust a choroby wątroby

Zobacz film: "Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust [Specjalista radzi]"

Brzydka woń może być również sygnałem, że z wątrobą dzieje się coś złego. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na charakter odoru. Jeśli zapach jest mdlący, przypomina stęchliznę lub zgniłe jaja, nie można czekać, tylko jak najszybciej udać się na konsultację do lekarza.

Dlaczego? Nieprzyjemny zapach z ust może w tym przypadku świadczyć o niewydolności lub marskości wątroby.

3. Zapach z ust a nerki

Chociaż najczęściej przyczyną nieświeżego oddechu są zaniedbania higieniczne, lepiej nie ignorować żadnych niepokojących symptomów. Może się okazać, że brzydki zapach z ust to wynik chorób nerek.

Jeśli z ust wydobywa się zapach przypominający amoniak, możemy mieć do czynienia z niewydolnością nerek. W krwi gromadzi się wtedy zbyt dużo mocznika, a nerki nie nadążają z wydalaniem go. Mocznik rozpada się do amoniaku w ślinie, co powoduje u chorego nieprzyjemny zapach z ust.

4. Zapach z ust a problemy laryngologiczne

Osoby, które mają problemy z zatokami, polipami w nosie czy migdałkami, mogą skarżyć się na nieświeży oddech, którego trudno się pozbyć. Niestety, przy chorobach laryngologicznych zarazki mogą namnażać się w jamie ustnej, co powoduje wstydliwy problem.

Z kolei zapach gnicia może być sygnałem alarmowym wskazującym na schorzenia dróg oddechowych, np. zapalenie oskrzeli czy płuc, gruźlicę, rozedmę płuc.

5. Zapach z ust a halitoza

Jedną z najczęstszych przyczyn nieświeżego oddechu jest halitoza. Jakie są jej objawy? Z ust wydobywa się nieprzyjemny zapach przypominający siarkę, zgniłe jaja czy czosnek. Winę za ten problem ponoszą bakterie beztlenowe, które w wyniku rozkładu białek produkują lotne związki siarki: siarkowodór i siarczek dimetylu.

Jak radzić sobie z halitozą? Na początek należy wybrać się do stomatologa. Może się okazać, że nieodpowiednio dbamy o zęby.

- Najlepiej szczotkować zęby po każdym posiłku, dokładnie i ze wszystkich stron. W szczelinach międzyzębowych często gromadzą się resztki pożywienia, które również mogą być źródłem nieprzyjemnego zapachu, więc zawsze oczyszczajmy je za pomocą nitki dentystycznej oraz używajmy płukanki antybakteryjnej bez dodatku alkoholu. Czyszczenie języka z nalotów, szczególnie tylnej jego części, gdzie lubią gromadzić się bakterie, również jest niezbędne. Język szorujemy regularnie za pomocą specjalnego skrobaka lub szczoteczki z odpowiednią końcówką - radzi dr Monika Stachowicz, stomatolog.

Jeśli dbasz o higienę jamy ustnej, regularnie odwiedzasz dentystę, a mimo to masz nieświeży oddech, idź na dokładniejsze badania. Nieprzyjemny zapach z ust może być jedną z pierwszych oznak poważnych chorób, a nawet nowotworów, np. języka, krtani, płuc czy żołądka.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze