Przejdź na WP

Zapalenie nerek – objawy, leczenie

Na układ moczowy składają się przede wszystkim nerki, które funkcjonują niczym filtry oczyszczające krew nie tylko z wody, ale również z zużytych komórek, substancji chemicznych i pozostałości z niestrawionego jedzenia. W nerkach produkowany jest również mocz – zdrowa nerka powinna wyprodukować około 1,5 litra moczu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Nerki są organem, który stoi na straży prawidłowego składu wszystkich płynów ustrojowych, inną funkcją jest regulacja gospodarki wodnej, potasowej, sodowej i wapniowo – fosforanowej. Dodatkowo w nerkach tworzą się związki, które regulują ciśnienie krwi, a także uczestniczą w tworzeniu się czerwonych krwinek. Nerki regulują pracę całego organizmu, dlatego wszelkie schorzenia są niebezpieczne, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian.

spis treści

1. Zapalenie nerek – objawy

Do niepokojących objawów, które mogą świadczyć o tym, że pojawiło się zapalenie nerek, należeć będą: obrzęki pojawiające się wokół oczu, na stopach, kostkach i na dłoniach, problemy z oddawaniem moczu – bolesność i pieczenie. Chory cierpiący na zapalenie nerek często oddaje mocz, ale w niewielkich ilościach. Zapalenie nerek cechuje się także tym, że zmienia się kolor moczu, ponieważ staje się on ciemno podbarwiony, często pojawia się w nim krew. Przy schorzeniu, jakim jest zapalenie nerek pojawia się także inny zapach moczu, który jest ostry przypomina zapach amoniaku.

Chory, u któego zdiagnozowano zapalenie nerek uskarża się na ból poniżej żeber nasilający się najczęściej podczas ruchu. Zapalenie nerek niestety skutkuje także podwyższonym ciśnieniem. U chorego można zaobserwować nadpobudliwość lub apatię, senność. Zaczynają się zmiany skórne przykładowo łuszczenie skóry, bladość. Inne objawy charakteryuzujące zapalenie nerek to: nieustająca podwyższona temperatura ciała, wymioty, niesmak w ustach.

To też warto wiedzieć

2. Zapalenie nerek – leczenie

Jeśli zapalenie nerek jesnieleczone to istnieje duże ryzyko, że dojdzie do ich niewydolności. Skutkiem niewydolności będzie niewłaściwie oczyszczona krew, a to spowoduje nagromadzenie się zbyt dużej ilości substancji trujących w organizmie. Jeśli zakłócona jest praca nerek to tym samym zakłócone będą funkcje innych narządów przykładowo wątroby, mózgu czy serca.

Zapalenie nerek wymaga wizyty u specjalisty
Zapalenie nerek wymaga wizyty u specjalisty

Lekarz rodzinny jeżeli podejrzewa zapalenie nerek najczęściej kieruje chorego do nefrologa. Jednak nefrolog nie decyduje o zabiegu chirurgicznym, a jedynie zajmuje się problemami czynnościowymi. Leczy zapalenie nerek zachowawczo. Trzeba pamiętać o tym, że tego typu terapia jest tylko etapem leczenia zwłaszcza przy ciężkich stanach chorobowych nerek. W przypadkach chorób o ciężkim przebiegu nefrolog konsultuje się z urologiem,  który specjalizuje się z leczeniu operacyjnym.

Czego nie wiesz o nerkach?
Czego nie wiesz o nerkach? [7 zdjęć]

Nerki to parzysty narząd układu moczowo-płciowego, który kształtem przypomina ziarno fasoli. Są one położone...

zobacz galerię

Jeżeli zapalenie nerek przechodzi w ostry stan najczęściej wymagane będzie działanie chirurgiczne, ale również wsparcie leczenia lekami farmakologicznymi. Zapalenie nerek nie ma oczywistych objawów, dlatego diagnoza nie jest stawiana tylko na podstawie wywiadu i podstawowych badań morfologicznych, ale nefrolog zleca również RTG, USG, scyntygrafię czy cystografię fikcyjną.

W przypadku nerek bardzo ważną rolę odgrywa przede wszystkim profilaktyka. Oczywiście nie jesteśmy w stanie zapobiec wszystkim infekcjom czy schorzeniom, ale mamy wpływ na zapobieganie przykładowo infekcjom dróg moczowych. Dużą rolę odgrywa prawidłowa dieta w tym przypadku nisko białkowa, dbanie o higienę osobistą i systematyczne badanie krwi i moczu.

Następny artykuł: Ból nerek

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy