Trwa ładowanie...

Zapalenie nerek – objawy, leczenie

Na układ moczowy składają się przede wszystkim nerki, które funkcjonują niczym filtry oczyszczające krew nie tylko z wody, ale również z zużytych komórek, substancji chemicznych i pozostałości z niestrawionego jedzenia. W nerkach produkowany jest również mocz – zdrowa nerka powinna wyprodukować około 1,5 litra moczu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Nerki są organem, który stoi na straży prawidłowego składu wszystkich płynów ustrojowych, inną funkcją jest regulacja gospodarki wodnej, potasowej, sodowej i wapniowo – fosforanowej. Dodatkowo w nerkach tworzą się związki, które regulują ciśnienie krwi, a także uczestniczą w tworzeniu się czerwonych krwinek. Nerki regulują pracę całego organizmu, dlatego wszelkie schorzenia są niebezpieczne, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian.

spis treści

1. Objawy zapalenia nerek

Do niepokojących objawów, które mogą świadczyć o tym, że pojawiło się zapalenie nerek, należeć będą: obrzęki pojawiające się wokół oczu, na stopach, kostkach i na dłoniach, problemy z oddawaniem moczu – bolesność i pieczenie. Chory cierpiący na zapalenie nerek często oddaje mocz, ale w niewielkich ilościach. Zapalenie nerek cechuje się także tym, że zmienia się kolor moczu, ponieważ staje się on ciemno podbarwiony, często pojawia się w nim krew. Przy schorzeniu, jakim jest zapalenie nerek pojawia się także inny zapach moczu, który jest ostry przypomina zapach amoniaku.

Chory, u którego zdiagnozowano zapalenie nerek uskarża się na ból poniżej żeber nasilający się najczęściej podczas ruchu. Zapalenie nerek niestety skutkuje także podwyższonym ciśnieniem. U chorego można zaobserwować nadpobudliwość lub apatię, senność. Zaczynają się zmiany skórne przykładowo łuszczenie skóry, bladość. Inne objawy charakteryuzujące zapalenie nerek to: nieustająca podwyższona temperatura ciała, wymioty, niesmak w ustach.

To też warto wiedzieć

2. Jak leczyć zapalenie nerek

Jeśli zapalenie nerek jest nieleczone to istnieje duże ryzyko, że dojdzie do ich niewydolności. Skutkiem niewydolności będzie niewłaściwie oczyszczona krew, a to spowoduje nagromadzenie się zbyt dużej ilości substancji trujących w organizmie. Jeśli zakłócona jest praca nerek to tym samym zakłócone będą funkcje innych narządów przykładowo wątroby, mózgu czy serca.

Zapalenie nerek wymaga wizyty u specjalisty
Zapalenie nerek wymaga wizyty u specjalisty

Lekarz rodzinny jeżeli podejrzewa zapalenie nerek najczęściej kieruje chorego do nefrologa. Jednak nefrolog nie decyduje o zabiegu chirurgicznym, a jedynie zajmuje się problemami czynnościowymi. Leczy zapalenie nerek zachowawczo. Trzeba pamiętać o tym, że tego typu terapia jest tylko etapem leczenia zwłaszcza przy ciężkich stanach chorobowych nerek. W przypadkach chorób o ciężkim przebiegu nefrolog konsultuje się z urologiem,  który specjalizuje się z leczeniu operacyjnym.

Czego nie wiesz o nerkach?
Czego nie wiesz o nerkach? [7 zdjęć]

Nerki to parzysty narząd układu moczowo-płciowego, który kształtem przypomina ziarno fasoli. Są one położone...

zobacz galerię

Jeżeli zapalenie nerek przechodzi w ostry stan najczęściej wymagane będzie działanie chirurgiczne, ale również wsparcie leczenia lekami farmakologicznymi. Zapalenie nerek nie ma oczywistych objawów, dlatego diagnoza nie jest stawiana tylko na podstawie wywiadu i podstawowych badań morfologicznych, ale nefrolog zleca również RTG, USG, scyntygrafię czy cystografię fikcyjną.

W przypadku nerek bardzo ważną rolę odgrywa przede wszystkim profilaktyka. Oczywiście nie jesteśmy w stanie zapobiec wszystkim infekcjom czy schorzeniom, ale mamy wpływ na zapobieganie przykładowo infekcjom dróg moczowych. Dużą rolę odgrywa prawidłowa dieta w tym przypadku nisko białkowa, dbanie o higienę osobistą i systematyczne badanie krwi i moczu.

Następny artykuł: Ból nerek

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.