Trwa ładowanie...

Zapalenie rozcięgna podeszwowego – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie rozcięgna podeszwowego to patologia, która objawia się piekącym i ciągnącym bólem spodu pięty. Dolegliwości są szczególnie dokuczliwe rano. Ich przyczyną jest stan zapalny włóknistej struktury zlokalizowanej na podeszwie stopy. Na czym polega diagnostyka i leczenie? Jakie są czynniki ryzyka?

spis treści

1. Co to jest zapalenie rozcięgna podeszwowego?

Zapalenie rozcięgna podeszwowego, czyli stan zapalny w obrębie włóknistej struktury na podeszwie stopy to choroba, która dotyczy głównie osób w powyżej 40. roku życia, częściej kobiet niż mężczyzn. Szacuje się, że schorzenie dotyczy około 10% populacji. Szczególnie narażeni na nią są biegacze, zwłaszcza długodystansowi.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Rozcięgno podeszwowe to włóknista struktura przypominająca taśmę, zlokalizowana po stronie podeszwowej stopy (podeszwy). Łączy końce sklepienia podłużnego. Od tyłu jest przyczepiona do przyśrodkowej części guza piętowego, ciągnie się od guzowatości kości piętowej do podstawy dystalnych części paliczków palców stopy.

Jak jest zbudowane? Rozcięgno podeszwowe składa się z trzech części: przyśrodkowej, centralnej i bocznej. Struktura tworzy poszerzające się ku przodowi pasmo, które dzieli się na pięć części. Każda z nich biegnie do palców stopy.

Funkcją rozcięgna podeszwowego jest utrzymanie wysklepienia stopy oraz jej ruchomość, stabilizacja oraz amortyzacja podczas chodu i biegu. Rozcięgno podeszwowe wchodzi w skład układu mięśniowo-powięziowego. To statyczna podpora podłużnego łuku stopy.

2. Przyczyny zapalenia rozcięgna podeszwowego

Zapalenie rozcięgna podeszwowego to stan zapalny tkanek otaczających rozcięgno oraz okolice jego przyczepu bliższego na guzie piętowym. Najczęstszą przyczyną patologii są przeciążenia spowodowane zwiększonym napięciem samego rozcięgna i mięśni łydki.

Czynnikami predysponującymi do wystąpienia zapalenia jest:

 • stopa pronacyjna,
 • przykurcz ścięgna Achillesa,
 • stopa płasko-koślawa,
 • przebyte urazy w obrębie kości piętowej,
 • nierówna długość kończyn dolnych,
 • nadmierne napięcie mięśnia brzuchatego łydki,
 • stopa wydrążona,
 • praca stojąca,
 • nadwaga i otyłość,
 • błędy podczas wysiłku fizycznego: źle dobrane ćwiczenia, przeciążenie czy obuwie,
 • choroby układowe, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów czy dna moczanowa.

3. Objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego

Objawem zapalenia rozcięgna podeszwowego jest ciągnący, piekący ból od spodu pięty, w okolicy guza piętowego, często również okolic guza piętowego. Charakterystyczne dla patologii jest to, że ból pięty jest bardziej dokuczliwy rano, z czasem w ciągu dnia stopniowo ustępuje. Często pojawia się po okresie dłuższego siedzenia lub leżenia.

Dolegliwości nasilają się więc zarówno przy stawianiu pierwszych kroków po wstaniu z łóżka, jak i po dłuższym staniu lub siedzeniu. Zaostrzają się także podczas wchodzenia po schodach lub próbie wspięcia na palce.

4. Diagnostyka i leczenie

By ustalić przyczyną bólu w stopie, należy udać się do ortopedy. Kluczowe jest badanie fizykalne oraz wywiad lekarski. W rozpoznaniu ważne są takie informacje jak ból pojawiający się w okolicy przyśrodkowej strony pięty, przy przyczepie rozcięgna podeszwowego (samoistny, jak i podczas dotyku) oraz typowy dla patologii charakter bólu oraz okoliczności, w jakich się pojawia.

Pomocne jest badanie RTG (widoczne są zwapnienia) oraz USG. Choć choroba ma tło zapalne, w wyniku mikrorozerwania lub martwicy włókien kolagenowych, dominuje proces zwyrodnieniowy. Typowe dla niej są bowiem zwapnienia.

W razie niepewności ykorzystuje się rezonans magnetyczny (MR). Zapalenie rozcięgna podeszwowego różnicuje się z zapaleniem kaletki okolicy ścięgna Achillesa i zapaleniem przyczepu ścięgna Achillesa, tzw. chorobą Haglunda. Terapia zapalenia rozcięgna podeszwowego obejmuje działania zachowawcze, takie jak:

 • leczenie farmakologiczne (doustnie niesteroidowe leki przeciwzapalne, aplikowane miejscowo w postaci żelu lub maści),
 • noszenie wkładek ortopedycznych. Przydatne jest także specjalne obuwie. Jakie buty przy zapalenie rozcięgna podeszwowego? Zdecydowanie takie, które mają miękką podeszwę i dobrą amortyzację. Można także stosować silikonową wkładkę pod piętę,
 • stosowanie ćwiczeń, których celem jest rozciąganie rozcięgna podeszwowego, mięśni łydki oraz mięśni grupy kulszowo-goleniowej.

Pomogą także domowe sposoby, takie jak chłodzenie pięty kostką lodu lub okład żelem chłodzącym, a także rozmasowanie rozcięgna podeszwowego przed obciążeniem stopy. Powrót do zdrowia zajmuje co najmniej kilka tygodni. Kiedy leczenie nie jest skuteczne, wykonuje się operację.

Podjęcie działań jest ważne, ponieważ nieleczone zapalenie rozcięgna podeszwowego może skutkować pojawieniem się ostrogi piętowej, przewlekłych i silnych dolegliwości bólowych, zaburzeń biomechaniki chodu oraz przeciążeń bocznej krawędzi stopy z towarzyszącym bólem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza