Trwa ładowanie...

Objawy zapalenia zatok przynosowych - czy się objawia zapalenie zatok, leczenie

Avatar placeholder
01.04.2021 12:37
Objawy zapalenia zatok przynosowych - czy się objawia zapalenie zatok, leczenie
Objawy zapalenia zatok przynosowych - czy się objawia zapalenie zatok, leczenie

Bardzo często mylimy zwykłe przeziębienie z przynosowym zapaleniem zatok. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Jeżeli odczuwasz ucisk w okolicy czoła, oczu i u nasady nosa, zaburzenia węchu – być może cierpisz na przynosowe zapalenie zatok objawy są typowe i łatwe do rozpoznania.

spis treści

1. Czym się objawia zapalenie zatok

Zapamiętaj! Nigdy nie lekceważ objawów zapalenia zatok przynosowych. Nieleczony stan może prowadzić do groźnych powikłań. Przykładem jest między innymi zapalenie opon mózgowych, zapalenie nerwu wzrokowego, ropień mózgu czy zapalenie gałki ocznej. Zdiagnozowana prawidłowo choroba pomoże wdrożyć skuteczne formy leczenia.

Zapalenie zatok przynosowych może objawiać się nie tylko bólem głowy, ale też katarem
Zapalenie zatok przynosowych może objawiać się nie tylko bólem głowy, ale też katarem
Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Przyczyny wystąpienia objawów zapalenia zatok przynosowych może być wiele. Zaliczymy do nich między innymi infekcje górnych dróg oddechowych, niewłaściwie leczony katar, zanieczyszczone powietrze, a także nieprawidłowości w zakresie szczegółów anatomicznych.

To też warto wiedzieć

Warto wiedzieć, że zatoki przynosowe to jamy powietrzne znajdujące się w czaszce. Połączone są naturalnymi ujściami. Jeśli toczy się jakiś stan zapalny, wówczas zapalna wydzielina zatyka ujścia zatok. Nagromadzone wewnątrz czaszki powietrza nie ma jak wydostać się poza obręb głowy. Stopniowo zaczyna naciskać na ściany zatok. To właśnie, dlatego zaczynamy odczuwać objawy zapalenia zatok przynosowych związane przede wszystkim z bólem.

Zapalenie zatok objawy to przede wszystkim bóle w obrębie górnej szczęki, zębów, czoła, bolesność policzków, zatkanie nosa, wodnisty lub ropny katar, możliwa jest utrata powonienia. Chory może skarżyć się także na objawy zapalenia zatok ogólne: gorączkę, złe samopoczucie, zmęczenie, osłabienie, brak apetytu, chrząkanie oraz przewlekły kaszel.

2. Leczenie zapalenia zatok przynosowych

Aby podjąć odpowiednie sposoby leczenia, należy odkryć, w którym miejscu zatok przynosowych toczy się stan zapalny. Lekarz przeprowadza rozmowę z pacjentem, a jeśli objawy zapalenia zatok przynosowych utrzymują się długo – wówczas zlecane są dodatkowe badania, na przykład posiew z nosa, czyli badanie mikrobiologiczne określające, jaki rodzaj drobnoustrojów bytuje w zapalnej wydzielinie. W skrajnych przypadkach można przeprowadzić endoskopię nosa i zatok. Jeżeli podejrzewana jest alergia, przeprowadza się tak zwane testy skórne. Przy ostrym i przewlekłym zapaleniu zatok stosuje się takie zabiegi, jak: endoskopowa operacja zatok, korekcja przegrody nosa, polipektomia.

Zapalenie zatok (prezentacja edukacyjna)
Zapalenie zatok (prezentacja edukacyjna) [12 zdjęć]

Zapalenie zatok Zapalenie zatok to stan zapalny, który wywołuje ból w obrębie czoła, oczu, szczęki,

zobacz galerię

Objawy zapalenia zatok przynosowych można łagodzić między innymi przez inhalacje. W tym celu wykorzystujemy rumianek i parę wodną. Można również użyć olejku kamforowego. Innym domowym sposobem na łagodzenie objawów zapalenia zatok przynosowych to woreczki z gorczycą. Woreczek uszyty z płótna napełniamy gorczycą. Podgrzewamy go na patelni lub w mikrofali. Następnie przykładamy do policzków i czoła. Okłady można powtarzać kilka razy dziennie. Polecane jest również spożywanie wody niegazowanej. Szczególnie, jeśli powietrze wokół nas jest zbyt suche. Dzięki temu właściwie nawilżymy śluzówkę, która stanie się blokadą przed dostępem czynników patogenicznych. Te domowe i naturalne sposoby powinny zminimalizować objawy zapalenia zatok.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Zatkane zatoki
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze