Zastawki serca – charakterystyka, budowa, najczęstsze choroby
W naszym sercu znajdują się cztery zastawki. Dwie leżą między przedsionkami i komorami a następne dwie znajdują się w ujściach tętnic wychodzących z komór serca. Zastawki bezustannie zamykają się i otwierają. Zastawki serca warunkują odpowiedni przepływ krwi przez serce.
1. Zastawki serca – charakterystyka
Zastawka trójdzielna znajduje się między prawym przedsionkiem a prawą komorą serca. Zastawka dwudzielna umieszczona jest pomiędzy lewym przedsionkiem i lewą komorą. W ujściu aorty z lewej komory serca znajduje się zastawka aortalna, natomiast zastawka pnia płucnego znajduje się w ujściu pnia płucnego z prawej komory. Ich główna funkcja to ukierunkowanie przepływu krwi pomiędzy jamami serca. Kiedy dochodzi do skurczu komór zastawki przedsionkowo-komorowe zamykają się, dzięki czemu krew nie wtoczy się do pni tętniczych tylko do przedsionków. Kiedy dochodzi do rozkurczu zastawki przedsionkowo-komorowe otwierają się, dzięki czemu krew ma swobodny napływ z przedsionków.
2. Zastawki serca – budowa zastawek przedsionkowo – komorowych
Zastawki przedsionkowo-komorowe przytwierdzone są do pierścieni włóknistych i separują mięśniówkę przedsionka od mięśniówki komory. Zastawki składają się z poszczególnych płatków, które jako cienki błony zwisają do komory. Zastawka, która znajduje się u prawego ujścia, składa się z trzech płatków, a zastawka lewego ujścia składa się z dwóch. Dlatego też nazywają się zastawką trójdzielną i dwudzielną. Część obwodowa płatków jest grubsza natomiast część środkowa jest cieńsza. Płatek składa się z dwóch powierzchni. Pierwsza powierzchnia skierowana jest do przedsionka a druga do komory. Jeden brzeg przytwierdzony jest do pierścienia a drugi jest wolny i przytwierdzone są do niego struny ścięgniste. Zastawki przedsionkowo-komorowe są zastawkami żylnymi.
3. Zastawki serca – budowa zastawek aorty i pnia płucnego
Zastawki zbudowane są ze stożków tętniczych czyli drogi odpływowej, która prowadzi krew z komór do tętnic, aorty i pnia płucnego. Każde ujście tętnicze zamyka się trzema płatkami półksiężycowymi. Wszystkie trzy płatki tworzą zastawkę pnia płucnego, a płatki aorty tworzą zastawkę aorty. Obie zastawki są zastawkami tętniczymi.
Zobacz także:
4. Zastawki serca – najczęstsze choroby
W pracy zastawek wyróżnia się dwie główne nieprawidłowości i jest to zwężenie zastawki oraz niedomykalność zastawki. Zwężenie zastawki występuje, kiedy zastawka nie otwiera się wystarczająco szeroko i odpowiednia ilość krwi nie może przez nią przepłynąć, dlatego krew zalega przed zastawką. Jeśli chodzi o niedomykalność zastawki, to zastawka jest nieszczelna i przepuszcza krew także w kierunku przeciwnym do prawidłowego. Bardzo ważne jest leczenie nieprawidłowości zastawek serca.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.