Trwa ładowanie...

Zastosowanie leku na cholesterol w leczeniu grypy

Avatar placeholder
25.04.2013 08:33
Zastosowanie leku na cholesterol w leczeniu grypy
Zastosowanie leku na cholesterol w leczeniu grypy

Nowe badanie opublikowane na stronie The Journal of Infectious Diseases wykazało, że statyny – popularne leki obniżające poziom cholesterolu – mogą zmniejszać śmiertelność wśród pacjentów hospitalizowanych z powodu grypy. Jest to pierwsze badanie, które wykryło tę zależność.

1. Badania nad nową metodą leczenia grypy

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące pacjentów hospitalizowanych z powodu grypy w latach 2007-2008, by zbadać ewentualny związek pomiędzy przyjmowaniem statyn i śmiercią w wyniku zachorowania na grypę. Jedna trzecia z 3,043 pacjentów przyjmowała leki z grupy statyn przed lub w trakcie pobytu w szpitalu. Po dostosowaniu różnych czynników naukowcy ustalili, że pacjenci, którzy nie stosowali statyn byli niemal dwukrotnie bardziej narażeni na śmierć z powodu grypy niż badani przyjmujący leki obniżające poziom cholesterolu. Autorzy badania mają nadzieję, że dzięki połączeniu terapii lekami o działaniu antywirusowym ze statynami uda się zapewnić pacjentom hospitalizowanym z powodu grypy większe szanse na wyleczenie.

Obecnie w leczeniu grypy wykorzystuje się leki antywirusowe, które nie eliminują objawów grypy, ale mogą złagodzić symptomy choroby i skrócić czas jej trwania o około jeden dzień. Nie każda osoba chorująca na grypę musi przyjmować leki o działaniu antywirusowym – decyzję o ich zastosowaniu podejmuje lekarz na podstawie ryzyka wystąpienia powikłań. W leczeniu grypy, która jest wywoływana przez wirusy, nie stosuje się antybiotyków. Chorym zaleca się leżenie w łóżku, przyjmowanie dużej ilości płynów oraz stosowanie leków na gorączkę i bóle towarzyszące grypie. Jakkolwiek dostępne obecnie metody leczenia są skuteczne, naukowcy podkreślają, że grypie najlepiej jest zapobiegać, szczepiąc się na nią co roku.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Powikłania
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze