Trwa ładowanie...

Zastrzyki przeciwzakrzepowe a alkohol – co trzeba wiedzieć?

Avatar placeholder
23.11.2023 09:35
Zastrzyki przeciwzakrzepowe a alkohol - czy obie te rzeczy można ze sobą łączyć?
Zastrzyki przeciwzakrzepowe a alkohol - czy obie te rzeczy można ze sobą łączyć? (Pexels)

Zastrzyki przeciwzakrzepowe a alkohol – czy można go pić podczas iniekcji? Teoretycznie nie istnieją interakcje pomiędzy tego typu lekami a trunkami. Specjaliści ostrzegają jednak, że nie jest to dobry pomysł. Dlaczego? Jakie środki ostrożności należy zachować podczas leczenia?

spis treści

1. Zastrzyki przeciwzakrzepowe a alkohol - czy to się wyklucza?

Zastrzyki przeciwzakrzepowe a alkohol to kwestia, która nurtuje wiele osób. Czy można pić napoje wysokoprocentowe podczas terapii lekami podawanymi za pomocą iniekcji?

Leki przeciwzakrzepowe, nazywane antykoagulantami, są stosowane zapobiegawczo (w terapii zatoru naczyniowego, udaru mózgu, zawału serca i innych chorób układu krążenia) oraz w celach leczniczych (np. choroby niedokrwiennej serca czy przewlekłego migotania przedsionków).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Włącza się je także po niektórych operacjach i zabiegach (np. wszczepienia protez naczyniowych czy zastawek serca).

Specjaliści są zdania, że podczas leczenia – nie tylko przeciwzakrzepowego - należy zrezygnować z picia alkoholu dla swojego zdrowia i bezpieczeństwa, nawet gdy w ulotce widnieje informacja, że leki nie wchodzą w interakcje z alkoholem. Brak wyraźnej informacji o interakcji alkoholu z zawartymi w preparacie substancjami bądź teoretycznie dopuszcza się trunki w niewielkich ilościach. Ma to związek z ryzykiem pojawienia się działań niepożądanych.

Co to są leki przeciwzakrzepowe?

Antykoagulanty to preparaty, których działanie polega na zapobieganiu wytwarzania się skrzepów. Ich zadaniem jest spowolnienie lub zatrzymanie procesu krzepnięcia krwi poprzez hamowanie zdolności płytek krwi do agregacji.

Ponieważ leczenie przeciwzakrzepowe ma na celu zmniejszenie krzepliwości krwi, obniża ryzyko tworzenia się skrzeplin wewnątrz naczyń, co zapobiega żylnej chorobie zatorowo-zakrzepowej (ŻChZZ) i niebezpiecznym powikłaniom.

Zastosowanie odpowiedniej profilaktyki przeciwzakrzepowej to jedyny sposób na to, by uchronić pacjentów przed wystąpieniem zakrzepicy żył głębokich (ZŻG) i jej najgroźniejszego powikłania – zatoru tętnicy płucnej (ZTP).

Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów przeciwzakrzepowych, które różnią się między sobą dawkami oraz zawartymi w nich substancjami aktywnymi. Mogą być stosowane doustnie, ale i w formie zastrzyków podskórnych, najczęściej wykonywanych w brzuch.

2. Zastrzyki przeciwzakrzepowe a alkohol – działania niepożądane

Łączenie trunków z niektórymi preparatami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dlaczego? Alkohol może wchodzić w reakcje z substancjami czynnymi leków i powodować nasilenie lub osłabienie działania leków.

W przypadku leków przeciwzakrzepowych lekarze specjaliści ostrzegają, że podczas ich stosowania alkohol może zwiększyć ryzyko wystąpienia krwawienia wewnętrznego, co zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby czy też krwawienia z przewodu pokarmowego. Mogą towarzyszyć im ból, wymioty, biegunki, a także zaburzenia w pracy wątroby.

Wskutek interakcji między alkoholem a substancją czynną leku może także dojść do powstania zakrzepów, a także udaru mózgu czy zawału serca. Co istotne, potencjalnie niebezpieczne mogą być nawet umiarkowane ilości alkoholu.

3. Leki przeciwzakrzepowe – środki ostrożności i przeciwwskazania

Wiadomo już, że zastrzyki przeciwzakrzepowe i alkohol wzajemnie się wykluczają. Trzeba również pamiętać, że do leków nasilających działanie substancji przeciwzakrzepowych należą także niektóre antybiotyki oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne z grupy NLPZ (np. kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen). W reakcję z lekami przeciwzakrzepowymi nie wchodzi jedynie paracetamol.

Podczas leczenia przeciwzakrzepowego należy zachować środki ostrożności i pozostawać pod kontrolą lekarza. Wskazane jest kontrolowanie stanu krzepliwości krwi, współczynnika INR (ang. international normalized ratio), który informuje zdolności krwi do krzepnięcia czy współczynnika APTT (ang. activated partial thromboplastin time), który mierzy się w przypadku stosowania heparyny.

Przeciwwskazania do stosowania zastrzyków przeciwzakrzepowych obejmują głównie:

  • świeże krwawienia wewnątrzczaszkowe,
  • skazy krwotoczne,
  • nadwrażliwość na lek,
  • zespół HIT (heparin-induced thrombocytopenia) wywołany w przeszłości (małopłytkowość immunologiczna wywołana przez heparynę,
  • niedawne krwawienia z przewodu pokarmowego,
  • nadciśnienie wrotne,
  • niewydolność wątroby,
  • bardzo wysokie i niekontrolowane nadciśnienie tętnicze,
  • rozwarstwienie aorty.

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze