Trwa ładowanie...

Zdjęcie RTG brzucha

Zdjęcie RTG brzucha
Zdjęcie RTG brzucha (123RF)

RTG to technika obrazowania wykorzystująca promieniowanie rentgenowskie (promieniowanie X). Promienie są w 99% są pochłaniane przez organizm, ale dzięki nowoczesnej technologii, ilość promieni rentgenowskich jest redukowana i dostosowywana do pacjenta. Mimo to, badanie RTG nie jest zalecane kobietom w ciąży, szczególnie do 6. miesiąca ciąży, gdyż ma bardzo negatywny wpływ na rozwój płodu i może spowodować jego trwałe uszkodzenia, a także niekorzystnie wpłynąć na zdrowie samej ciężarnej.

spis treści

1. Cel badania RTG brzucha

  • gromadzący się płyn w brzuchu,
  • diagnozy bólu brzucha,
  • wyjaśnienia przyczyny nudności,
  • identyfikacji problemów w systemie moczowym, takie jak kamień nerkowy albo blokada jelita,
  • odnalezienia obiektu, który został połknięty.

Badanie rentgenowskie przeprowadza się na szpitalnym oddziale radiologii albo w centrum medycznym wyposażonym w sprzęt służący do przeprowadzania RTG. Pacjent leży na stole pod sprzętem RTG ustawionym nad brzuchem, starając się zatrzymać oddech podczas robienia zdjęcia rentgenowskiego ażeby obraz nie był niewyraźny. Niewyraźne zdjęcie rentgenowskie nie ma żadnej wartości.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
Obraz RTG klatki piersiowej pacjenta z chorobą Chagasa
Obraz RTG klatki piersiowej pacjenta z chorobą Chagasa

Objawy są różnorodne w zależności od stadium choroby. Najpierw łagodne, widoczny jest jedynie obrzęk

zobacz galerię

2. Przygotowanie do RTG brzucha

Badanie rentgenowskie bez komplikacji to dobre do niego przygotowanie, a żeby kobiety w ciąży poinformowały osobę przeprowadzającą badanie o swoim stanie. W przypadku gdy pacjentka ma wprowadzoną spiralę domaciczną lub alergię na bar, należy poinformować o tym osobę przeprowadzającą badanie, jak również o zażywaniu leków zawierających bizmut na 4 dni przed badaniem. Podczas badania rtg należy założyć szpitalny fartuch i zdjąć biżuterię.

3. Ryzyko RTG brzucha

Istnieje niskie ryzyko naświetlenia promieniowaniem. Promieniowanie rentgenowskie jest monitorowane i regulowane aby zapewnić minimum ilości promieniowania potrzebnej dla uzyskania obrazu. Wielu ekspertów uważa że ryzyko jest niskie w porównaniu z korzyściami. Kobiety w ciąży i dzieci są bardziej wrażliwe na ryzyko promieniowania promieni X. Kobiety powinny powiedzieć opiekunowi o tym czy są albo czy mogą być w ciąży.

Badanie nie jest zalecane kobietom w ciąży. Jajniki i macica nie mogą być ekranowane podczas rtg brzucha. Mężczyźni powinni mieć ochronę wykonaną z ołowiu aby ochronić przed promieniowaniem rentgenowskim.

Najczęstsze choroby diagnozowane dzięki RTG brzucha:

  • kamień żółciowy,
  • ciało obce w jelitach,
  • dziura w brzuchu lub jelitach,
  • uszkodzenie tkanek brzusznych,
  • blokada jelit,
  • kamienie nerkowe.

Badanie radiologiczne brzucha ma liczne zastosowania, ale nie wszyscy mogą z niego skorzystać. Przeciwwskazaniem do badania RTG jest m.in. ciąża.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze