6 składników szczęścia. Pomogą uchronić się przed depresją #ZdrowaPolka
Luty to miesiąc walki z depresją, plagą współczesnych czasów. W Polsce z jej powodu cierpi 1,5 mln osób. Na świecie z tą "czarną panią" boryka się już 350 mln ludzi. Naukowcy znaleźli odpowiedź na pytanie co jeść, żeby się uchronić przed nią.
- 1. Plaga zachorowań na depresję
- 2. Optymalny poziom cukru we krwi przeciwdziała depresji
- 3. Ryby i drób w diecie są wsparciem w walce z depresją
- 4. Witamina D zmniejsza ryzyko depresji
- 5. Magnez i żelazo pomagają zapobiegać depresji
- 6. Depresja wymaga specjalistycznego leczenia
- 7. Pomoc w walce z depresją
1. Plaga zachorowań na depresję
Leczenie depresji jest długofalowe. Wymaga połączenia psychoterapii i farmakoterapii.
Istotne jest również wsparcie w postaci odpowiedniej suplementacji i diety. Potwierdzają to badania naukowe prowadzone m.in. przez naukowców z University of Manchester i dietetyków z Healthspan Head of Nutrition.
Badania objęły grupę 46 tys. pacjentów z 16 klinik, w których leczono chorych z zaburzeniami depresyjnymi. Wyniki wykazały powiązania między dietą a stanem psychicznym pacjentów.
Jako zaburzenie psychiczne depresja bywa trudna do rozpoznania, gdyż u każdego chorego może przebiegać inaczej. Na świecie cierpi na nią już 350 mln osób, w samej Polsce - 1,5 mln. Niektórzy wciąż lekceważą problem depresji.
Towarzyszące jej dolegliwości bywają kładzione na karb przemęczenia czy "zwykłego" smutku. Problemem bywa traktowanie chorych, którym mówi się często, że powinni "wziąć się w garść".
Tymczasem osoby z depresją nierzadko nie są w stanie wykonywać nawet najprostszych czynności.
Choroba odbiera radość życia i chęci, aby w ogóle istnieć. Depresja prowadzi niekiedy do myśli samobójczych. Część pacjentów mierzy się z próbą odebrania sobie życia. W Polsce na 11 tys. prób samobójczych każdego roku, połowa okazuje się skuteczna.
Wyniki nowych badań mogą być pomocne w ratowaniu życia i zdrowia pacjentów z depresją. Dieta nie zastąpi leczenia, ale może wesprzeć w długim procesie wychodzenia z depresji.
Odpowiednio wcześnie wprowadzone modyfikacje żywienia, mogą również pomóc uniknąć zachorowania na depresję.
2. Optymalny poziom cukru we krwi przeciwdziała depresji
Choć w potocznym mniemaniu cukier to ”biała śmierć”, w rzeczywistości ten produkt ma swoje zalety. Znasz ten stan, gdy zjedzenie czegoś słodkiego poprawia humor i pozwala uporać się z chwilowym smutkiem? To właśnie pozytywny wpływ cukru na organizm.
Jeśli poziom cukru we krwi jest zbyt niski, wówczas można odczuwać obniżenie nastroju, trudności z koncentracją, rozdrażnienie
Łatwo zapobiegniemy takim stanom poprzez regularne spożywanie zdrowych posiłków.
Produkty bogate w błonnik, białko i zdrowe tłuszcze zapewniają uczucie sytości na dłużej.
Ich przeciwieństwem są słodkie napoje i kaloryczne przekąski, które gwałtownie podnoszą poziom cukru i przyczyniają się do jego równie szybkiego spadku.
Podjadając słodycze powodujemy w konsekwencji zaburzenia wydzielania insuliny i przewlekle odczuwane zmęczenie oraz ospałość.
3. Ryby i drób w diecie są wsparciem w walce z depresją
Ryby w diecie to bardzo istotne źródło kwasów tłuszczowych omega-3. Łosoś, makrela czy pstrąg są bardzo smaczne. Istnieje wiele przepisów na pyszne dania z wykorzystaniem ryb.
Warto wziąć je pod uwagę przy planowaniu codziennego menu.
Kwasy omega-3 są bardzo istotne, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Ich niedobór sprzyja popadaniu w stany depresyjne. Suplementacja kwasów omega-3 może również przeciwdziałać depresji sezonowej.
Mięso drobiowe jest źródłem tryptofanu. Ten aminokwas powoduje wydzielanie serotoniny – hormonu szczęścia. Tryptofan znajdziemy także w bananach, soi, nasionach, owsie.
4. Witamina D zmniejsza ryzyko depresji
Przeciwdepresyjnie działa również odpowiednia suplementacja witaminy D. W krajach takich jak Polska, gdzie nasłonecznienie przez większość roku nie jest wystarczające, wiele osób boryka się z jej przewlekłym niedoborem.
Może to skutkować m.in. obniżeniem nastroju, a nawet depresją. Witamina D w diecie lub dodatkowo suplementowana, w połączeniu z aktywnością fizyczną i przebywaniem w oświetlonych pomieszczeniach, może sprzyjać poprawie nastroju.
Zbawienne może być także solarium, w którym można się wygrzać i naświetlić. Należy jednak pamiętać, że zbyt silna ekspozycja na promieniowanie może sprzyjać rozwojowi chorób nowotworowych skóry.
5. Magnez i żelazo pomagają zapobiegać depresji
Magnez zapobiega skurczom mięśni, ale to tylko jeden z aspektów jego działania.
Ten pierwiastek zażywany w odpowiednich ilościach zapobiega uczuciu zmęczenia. Jego niedobór może również skutkować stanami lękowymi.
Magnez znajdziemy m.in. w czekoladzie. Jest ona również źródłem fenyloetyloaminy, która też odpowiada za poprawę nastroju.
Odpowiednia ilość żelaza w diecie jest bardzo istotna w przeciwdziałaniu depresji. Prawidłowy poziom żelaza we krwi zapewnia optymalną ilość czerwonych krwinek i niweluje uczucie zmęczenia.
Zarówno niedobory żelaza, jak i magnezu zdarzają się częściej u kobiet.
6. Depresja wymaga specjalistycznego leczenia
Wszystkie domowe sposoby na poprawę nastroju oraz dietetyczne rady mogą być pomocne w przeciwdziałaniu depresji. Jednak leczenie należy powierzyć profesjonalistom.
Osoby cierpiące na to schorzenie nie powinny się wstydzić prosić o pomoc. Dzięki publicznym wyznaniom gwiazd sportu, kina i muzyki, które również borykają się z tym problemem, depresja przestaje być lekceważona. Pacjenci nie spotykają się już ze stygmatyzacją.
Nieleczona depresja to choroba potencjalnie śmiertelna, więc nie wolno jej bagatelizować. Dietetyczne zalecenia wykazują działanie wspierające podczas terapii farmakologicznej i psychologicznej, które powinny być podstawą walki z chorobą.
7. Pomoc w walce z depresją
Borykając się z depresją można również m.in. tutaj znaleźć wsparcie:
Całodobowe Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychiczny tel. 800 70 22 22
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży tel. 116 111
Antydepresyjny Telefon Zaufania tel. 22 654 40 41
Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym tel. 116 123
Ten tekst jest elementem naszego cyklu #ZdrowaPolka, w którym pokazujemy, jak zadbać o swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Przypominamy o profilaktyce i radzimy, co zrobić, żeby żyć zdrowiej. Więcej przeczytasz tutaj
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.