Trwa ładowanie...

Zentel - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, inne leki, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
30.03.2021 23:19
Zentel to lek, który ma postać zawiesiny lub tabletek
Zentel to lek, który ma postać zawiesiny lub tabletek (123rf.com)

Zentel to lek wydawany wyłącznie na receptę, stosowany w leczeniu chorób pasożytniczych oraz chorób zakaźnych. Lek zentel występuje w postaci tabletek do rozgryzienia oraz żucia, a także zawiesiny doustnej.

spis treści

1. Zentel - skład i działanie

Zentel to lek stosowany w leczeniu chorób zakaźnych oraz pasożytniczych spowodowanych robakami obłymi i robakami płaskimi. Substancją czynną leku jest albendazol, który ma działanie przeciwpasożytnicze i działa na obydwa typy robaków. Substancja czynna leku zentel działa zarówno na jaja, larwy, jak i dorosłe pasożyty. Albendazol powoduje zaburzenia przyswajania glukozy przez pasożyty, co prowadzi do ich obumierania z powodu braku związków energetycznych. Lek tylko w niewielkiej ilości wchłania się z przewodu pokarmowego, a część wchłonięta podlega szybkiemu przekształceniu w wątrobie do metabolitu.

2. Zentel - wskazania

Wskazanie do stosowania leku Zentel to zakażenia pasożytnicze wywołane przez robaki, które są wrażliwe na substancję czynną leku, czyli: owsiki, glista ludzka, tęgoryjec dwunastnicy, tęgoryjec amerykański, węgorek jelitowy, włosogłówka, tasiemiec.

Zobacz film: "Pasożyty u ludzi. Jak zapobiegać?"
Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele
Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele [5 zdjęć]

Zakażenie organizmu pasożytami jest szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ takie drobnoustroje

zobacz galerię

3. Zentel - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania leku zentel jest nadwrażliwość lub uczulenie na jakikolwiek składnik leku, a także ciąża oraz karmienie piersią. Preparatu nie należy także stosować u dzieci, które nie skończyły 2 roku życia, chyba że lekarz uzna to za absolutnie konieczne i niezbędne. Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku powinny zachować osoby w podeszłym wieku oraz osoby z zaburzeniami czynności wątroby.

4. Zentel - inne leki

Przed rozpoczęciem leczenia poinformuj swojego lekarza o wszystkich chorobach, które ostatnio przechodziłeś lub o chorobach przewlekłych, ponieważ może się okazać, że będzie konieczność wykonania dodatkowych badań ale również niektóre choroby mogą być przeciwwskazaniem do stosowania leku lub wskazaniem do zmiany dawkowania leku zentel.

5. Zentel - dawkowanie

Zentel to lek, który ma postać zawiesiny lub tabletek. Każdy preparat zawsze należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkowanie zentelu przy owsicy, glistnicy, zarażenie tęgoryjcem dwunastnicy, tęgoryjcem amerykańskim lub włosogłówką ludzką zaleca się przyjmować jednorazowo 400 mg.

Zobacz także:

Przy tasiemczycy oraz zarażeniu węgorkiem jelitowym zaleca się przyjmowanie 400 mg 1 raz na dobę przez trzy dni. Jeśli leczenie nie przynosi żadnych rezultatów, to lekarz może zlecić powtórzenie kuracji, ale nie wcześniej niż po trzech tygodniach od ostatniego przyjmowania leku. Lek Zentel w postaci zawiesiny doustnej najczęściej przeznaczony jest dla dzieci, którym połykanie tabletek sprawia trudność.

6. Zentel - skutki uboczne

Podczas kuracji lekiem zentel mogą występować następujące skutki uboczne: ból głowy, zawroty głowy, ból brzucha, wymioty, biegunki, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa i Johnsona, ciężkie reakcje skórne oraz reakcje uczuleniowe. To najczęstsze działania niepożądane po zażyciu leku zentel.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze