Trwa ładowanie...

Zespół Brugadów - przyczyny, objawy, metody leczenia

Zespół Brugadów to bardzo rzadka choroba genetyczna, obejmująca serce i charaktryzująca się groźnymi zaburzeniami jego rytmu. Ujawnia się zwykle we wczesnej dorosłości lub w średnim wieku. Objawy choroby często nie są oczywiste i mogą wskazywać na wiele innych dolegliwości. Jak rozpoznać zespół Brugadów i na czym polega jego leczenie?

spis treści

1. Co to jest zespół Brugadów?

Zespół Brugadów jest chorobą genetyczną serca, która występuje niezwykle rzadko. Pojawia się u osób, które miały w rodzinie przypadki tego zaburzenia lub inne choroby serca przebiegające z arytmią.

Zobacz film: "Produkty, które szkodzą sercu. Unikaj jak ognia"

Objawy najczęściej ujawniają się ok. 20-40 roku życia. Choroba dziedziczona jest w sposób autosomalny dominujący, co oznacza, że nie jest zależna od płci. Co ciekawe, zespół Burgadów diagnozuje się częściej u mężczyzn – aż w 80% wszystkich rozpoznanych przypadków.

1.1. Przyczyny choroby

Najczęściej mówi się, że przyczyną zespołu Brugadów jest mutacja genów. Prowadzi ona do nieprawidłowej pracy kanalików sodowych, które znajdują się w mięśniu sercowym.

Dzieje się tak z kolei na skutek genetycznego uszkodzenia systemu kodowania białka, które jest budulcem kanałów wapniowych w błonie komórkowej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Objawy zespołu Brugadów

Objawy choroby są nieoczywiste i łatwo pomylić je z wieloma innymi dolegliwościami, które mogą być mniej lub bardziej niepokojące. Bardzo często choroba rozwija się i przebiega po cichu, nie dając żadnych wyraźnych sygnałów alarmowych.

Najczęściej objawy zespołu Burgadów skojarzone są z arytmią i są to:

  • kołatania serca
  • uczucie łaskotania w mostku
  • zawroty głowy
  • omdlenia lub poczucie nagłego, chwilowego osłabienia

Symptomy te, jeśli związane są z zespołem Burgadów, mogą pojawiać się w następstwie innych dolegliwości, np. gorączki. Mogą być także wywołane piciem alkoholu lub kofeiny, a także zażywaniem leków przeciwdepresyjnych lub beta-blokerów.

3. Jak leczyć zespół Brugadów?

Ponieważ zespół Brugadów jest chorobą genetyczną, jej leczenie opiera się na łagodzeniu i zapobieganiu występowania objawów. Celem jest wyrównanie rytmu serca i ustabilizowanie arytmii, która mogłaby prowadzić do groźnych powikłań, a nawet śmierci.

Bardzo często leczenie zespołu Burgadów polega na wszczepieniu kardiowertera-defibrylatora, który zapobiega występowaniu arytmii.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza