Trwa ładowanie...

Zespół Brugadów - przyczyny, objawy, metody leczenia

 Kinga Olchowy
Kinga Olchowy 28.10.2021 14:54
Zespół Brugadów to bardzo rzadka choroba genetyczna, obejmująca serce
Zespół Brugadów to bardzo rzadka choroba genetyczna, obejmująca serce (AdobeStock)

Zespół Brugadów to bardzo rzadka choroba genetyczna, obejmująca serce i charaktryzująca się groźnymi zaburzeniami jego rytmu. Ujawnia się zwykle we wczesnej dorosłości lub w średnim wieku. Objawy choroby często nie są oczywiste i mogą wskazywać na wiele innych dolegliwości. Jak rozpoznać zespół Brugadów i na czym polega jego leczenie?

spis treści

1. Co to jest zespół Brugadów?

Zespół Brugadów jest chorobą genetyczną serca, która występuje niezwykle rzadko. Pojawia się u osób, które miały w rodzinie przypadki tego zaburzenia lub inne choroby serca przebiegające z arytmią.

Objawy najczęściej ujawniają się ok. 20-40 roku życia. Choroba dziedziczona jest w sposób autosomalny dominujący, co oznacza, że nie jest zależna od płci. Co ciekawe, zespół Burgadów diagnozuje się częściej u mężczyzn – aż w 80% wszystkich rozpoznanych przypadków.

1.1. Przyczyny choroby

Zobacz film: "Rak prostaty. Historia Stanisława"

Najczęściej mówi się, że przyczyną zespołu Brugadów jest mutacja genów. Prowadzi ona do nieprawidłowej pracy kanalików sodowych, które znajdują się w mięśniu sercowym.

Dzieje się tak z kolei na skutek genetycznego uszkodzenia systemu kodowania białka, które jest budulcem kanałów wapniowych w błonie komórkowej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Objawy zespołu Brugadów

Objawy choroby są nieoczywiste i łatwo pomylić je z wieloma innymi dolegliwościami, które mogą być mniej lub bardziej niepokojące. Bardzo często choroba rozwija się i przebiega po cichu, nie dając żadnych wyraźnych sygnałów alarmowych.

Najczęściej objawy zespołu Burgadów skojarzone są z arytmią i są to:

  • kołatania serca
  • uczucie łaskotania w mostku
  • zawroty głowy
  • omdlenia lub poczucie nagłego, chwilowego osłabienia

Symptomy te, jeśli związane są z zespołem Burgadów, mogą pojawiać się w następstwie innych dolegliwości, np. gorączki. Mogą być także wywołane piciem alkoholu lub kofeiny, a także zażywaniem leków przeciwdepresyjnych lub beta-blokerów.

3. Jak leczyć zespół Brugadów?

Ponieważ zespół Brugadów jest chorobą genetyczną, jej leczenie opiera się na łagodzeniu i zapobieganiu występowania objawów. Celem jest wyrównanie rytmu serca i ustabilizowanie arytmii, która mogłaby prowadzić do groźnych powikłań, a nawet śmierci.

Bardzo często leczenie zespołu Burgadów polega na wszczepieniu kardiowertera-defibrylatora, który zapobiega występowaniu arytmii.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze