Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Zgorzel zęba – charakterystyka, objawy, powikłania, leczenie

Avatar placeholder
Dorota Brzostek 23.11.2021 11:54
Stan zapalny miazgi zęba nazywany jest zgorzelą zęba.
Stan zapalny miazgi zęba nazywany jest zgorzelą zęba. (AdobeStock)

Stan zapalny miazgi zęba nazywany jest zgorzelą zęba. Do takiego stanu przyczyniają się bakterie beztlenowe.

spis treści

1. Charakterystyka zgorzeli zęba

Odpowiedzialne za zgorzel miazgi zębowej bakterie beztlenowe przedostają się do wnętrza zęba głównie przez ubytek próchnicowy. Jednak to niejedna droga – bakterie mogą też dostać się poprzez kanaliki zębinowe. W wyniku rozwijającego się stanu zapalnego dochodzi do gnicia miazgi. Efektem jest natomiast jej obumarcie.

Zgorzel zęba może być całkowita, czyli obejmować całą miazgę, lub częściowa – obejmująca część miazgi. Może być też zgorzel otwarta (rozwija się w komorach otwartych; proces taki przebiega powoli) lub zgorzel zamknięta (w komorach zamkniętych; proces przebiega szybko, może dojść do zgorzeli powikłanej).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Leczenie kanałowe zęba"

Zgorzeli zęba często nie towarzyszą jasne sygnały, należy więc bacznie przyglądać się wszystkim objawom dotyczącym uzębienia i jamy ustnej. Może się bowiem okazać, że ból, który przypisywaliśmy innemu schorzeniu oznacza, że w jamie ustnej dochodzi do rozpadu gnilnego miazgi.

2. Objawy wystąpienia zgorzeli zęba

Przez długi czas osoby, w których jamie ustnej rozwija się zgorzel zęba, mogą być nieświadomi tego stanu rzeczy. Dolegliwość ta może bowiem dość długo nie dawać żadnych symptomów bólowych. Pierwszym sygnałem, na który należy zwrócić uwagę jest nieprzyjemny, charakterystyczny zapach zepsutego zęba. Niestety, często objaw ten bagatelizujemy lub przypisujemy niedbaniu o higienę jamy ustnej.

N co jeszcze zwrócić uwagę, by w porę ustrzec się groźnych konsekwencji, jakie niesie ze sobą zgorzel zęba?

  • ćmiący ból zęba w nocy lub przy zmianie pogody; ból ten nasila się, gdy bakterie zaatakowały miazgę już w znacznej części,
  • brunatno-czarna barwa zmienionego chorobowo miejsca, czyli zęba i przylegających do niego tkanek,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • obrzęk towarzyszący stanowi zapalnemu.

Pamiętajmy, by do specjalisty stomatologa udać się, gdy cokolwiek w naszych zębach wzbudzi nasz niepokój.

3. Powikłania związane ze stanem zapalnym miazgi zębowej

Stan zapalny miazgi zębowej może doprowadzić do wielu powikłań. Bywa też, że konsekwencje zgorzeli zęba mogą być groźne dla całego organizmu. Niszczenie kości, zapalenie okostnej, zakażenie tkanek około zębowych to najczęściej występujące powikłania zgorzeli miazgi zębowej.

Stan zapalny może tez doprowadzić do utworzenia się torbieli, ropni, które mogą osiągać znaczne rozmiary, a ich leczenie kończy się wizyta na bloku operacyjnym.

Gdy bakterie gnilne przedostaną się do krwiobiegu, zainfekowany może zostać cały organizm. Mogą wtedy rozwinąć się choroby ogólnoustrojowe, takie jak kłębuszkowe zapalenie nerek, choroby reumatyczne, zapalenie mięśnia sercowego. Najpoważniejszym powikłaniem zgorzeli zęba jest sepsa.

4. Jak leczyć zgorzel zęba?

Gdy specjalista stomatolog stwierdzi, że w naszej jamie ustnej rozwija się zgorzel zęba, konieczne jest podjęcie szybkiego leczenia. Najczęściej w takim przypadku podejmuje się leczenie endodontyczne, czyli leczenie kanałowe.

Specjalista może też zaproponować leczenie chirurgiczne – gdy rozwinięte sa zmiany okołowierzchołkowe. Zdarza się jednak i tak, że zakażonego zęba nie da się już wyleczyć – wtedy dentysta podejmuje decyzję o ekstrakcji zęba. Wcześniej pacjent poddany jest antybiotykoterapii.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze