Zioła szwedzkie - mieszanka, zastosowanie
Zioła szwedzkie to znana od pokoleń tradycyjna mieszanka 11 ziół. W jej składzie znajdują się: szafran, mirra, kamfora, kurkuma, dziewięćsił, teriak, senes, rabarbar, manna, arcydzięgiel i aloes. Stare receptury ziołowe sporządzane były z ogromną starannością doboru surowca oraz poprzedzone latami badań i doświadczeń. Zastosowanie ziół szwedzkich w ziołolecznictwie jest bardzo szerokie i obejmuje wiele dolegliwości, np. bóle głowy, migreny, bóle zębów i gardła.
1. Mieszanka ziół szwedzkich
Zioła szwedzkie to tradycyjna mieszanka lecznicza od dawna wykorzystywana w ziołolecznictwie, w skład której wchodzą następujące zioła lecznicze:
- szafran – pomaga utrzymywać dobry nastrój, łagodzi stany depresyjne, ma właściwości antyrakowe i antybakteryjne, hamuje rozwój wolnych rodników; wykorzystuje się go m.in. w leczeniu chronicznego kaszlu;
- mirra – wykorzystuje się ją w leczeniu infekcji jamy ustnej i schorzeń dróg oddechowych, szczególnie astmy;
- kamfora – pobudza ośrodek oddechowy i naczynioruchowy, rozszerza naczynia wieńcowe; spirytus kamforowy i maść kamforowa są stosowane w przypadku nerwobólów i bólów mięśniowych;
kurkuma – ma właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne, oczyszczające i tonizujące, przyspiesza wytwarzanie żółci;
dziewięćsił – ma właściwości napotne i moczopędne, pobudza układ trawienny;
- teriak;
- senes – ma działanie przeczyszczające;
- rabarbar – korzeń rabarbaru działa przeczyszczająco oraz pobudza mięśnie jelitowe, nalewka z rabarbaru łagodzi bóle zębów;
- manna;
- arcydzięgiel (dzięgiel litwor) – pobudza czynności wydalnicze, działa rozkurczowo, antyseptycznie i uspokajająco; wyciąg z korzenia arcydzięgla stosuje się w celach rozkurczowych, w przypadku wzdęć, braku apetytu i innych dolegliwości trawiennych;
- aloes - przyspiesza proces gojenia, działa przeczyszczająco, bakteriobójczo, stymuluje procesy żółciotwórcze.
2. Zastosowanie ziół
Ziołolecznictwo to tradycyjny sposób leczenia, który pomaga w łagodzeniu wielu schorzeń. Zioła szwedzkie znajdują szerokie zastosowanie w przypadku następujących dolegliwości:
- depresji,
- melancholii,
- migreny i bólów głowy,
- gorączki,
- wyprysków, a szczególnie trądziku,
- bólów zębów,
- bólu gardła i zapalenia migdałków,
- bólu ucha i szumów w uszach.
Sposób dawkowania ziół leczniczych znajduje się na każdej ulotce dołączonej do opakowania mieszanki ziołowej. Należy jednak pamiętać, że zioła szwedzkie są niewskazane w przypadku niektórych schorzeń lub w połączeniu z innymi środkami farmakologicznymi. Przeciwwskazaniami do ich zażywania są następujące dolegliwości:
- ostra niewydolność nerek i padaczka,
- niedrożność jelit,
- marskość wątroby,
- przyjmowanie środków psychotropowych,
- spożywanie dużych ilości alkoholu.
Zioła lecznicze stosuje się zazwyczaj jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego. Należy także pamiętać, że wszelkie mieszanki ziołowe, takie jak zioła szwedzkie, należy stosować z umiarem, mając na uwadze, że ich przedawkowanie może spowodować negatywny wpływ na zdrowie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.