Zioła wspomagające leczenie kamicy
Kamicę nerkową zaliczamy do chorób układu moczowego. Polega ona na wytrącaniu się piasku i kamieni z substancji zawartych w moczu. Nieleczona może doprowadzić do poważnych komplikacji, takich jak roponercze, przyczyniające się do bakteriemii, a w konsekwencji nawet wstrząsu septycznego. Leczenie farmakologiczne z powodzeniem można wspierać ziołami. Po jakie rośliny warto sięgnąć?
1. Lecznicza moc ziół
Zasoby natury wydają się niewyczerpane. Zawarte w roślinach substancje wykazują cenne prozdrowotne właściwości, a naukowcy ciągle dokonują na tym polu nowych odkryć. Po zioła z powodzeniem mogą sięgnąć także osoby zmagające się z kamicą nerkową. Należy jednak pamiętać, że pod żadnym pozorem nie mogą one zastąpić zalecanych pacjentowi leków, a jedynie uzupełnić terapię. Najlepsze efekty osiągniemy wówczas, gdy ich przyjmowanie połączymy z odpowiednią, bogatą w substancje odżywcze dietą. Wskazana jest rezygnacja z nadmiernego spożywania mięsa. Nie wolno także zapominać o nawodnieniu organizmu, dzięki któremu wzrośnie ilość produkowanego moczu.
Dowiedz się więcej
Zioła obkurczają błonę mięśniową moczowodu, działają moczopędnie i ułatwiają wydalenie zalegających kamieni. A zatem – po które z nich powinniśmy sięgnąć? Wszystko uzależnione jest od tego, jaki rodzaj kamieni wytrącił się w naszym ciele.
2. Kamienie szczawianowo-wapniowe
Przyczyną powstawania kamieni szczawianowo-wapniowych są kryształy kwasu moczowego bądź jego soli. Mogą się one pojawić wtedy, gdy odczyn pH moczu jest kwaśny, czego przyczyną jest najczęściej dieta bogata w mięso, w którym znajdują się duże pokłady białka. Za czynnik sprzyjający uznaje się także stany gorączkowe oraz terapię nowotworową. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się mieszanka ziół powstrzymująca proces krystalizacji moczu.
Wykorzystajmy rdest ptasi, skrzyp, a także rośliny, których działanie polega na zapobieganiu zakażeniom moczu. Znajdziemy wśród nich nawłoć oraz żurawinę. Ze względu na obecność cennych olejków eterycznych warto sięgnąć po lubczyk lub pietruszkę. Rośliny te wykazują właściwości moczopędne i dezynfekujące drogi moczowe.
Pietruszkę warto spożywać zwłaszcza na surowo – pomaga ona łagodzić dolegliwości bólowe. Lubczyk wspomaga natomiast usuwanie nagromadzonego piasku w nerkach oraz zapobiega jego powstawaniu.
3. Kamienie moczanowe
W przypadku kamieni moczanowych, zwanych także bezcieniowymi (nie są one widoczne na badaniu RTG), często wystarczy przestrzeganie odpowiedniej diety. Działanie leków rozpuszczających złogi, takich jak cytrolit lub allopyrinol, warto wesprzeć spożywaniem naparów z nawłoci, mącznicy, brzozy lub glistnika. Wystarczy, że łyżkę stołową mieszanki przygotowanej z tych zasuszonych roślin zalejemy szklanką wody, a całość będziemy gotować ok. 2 minuty. Odcedzony napój należy pić trzy razy dziennie. Najlepsze efekty osiągniemy, spożywając go między posiłkami.
4. Kamienie cystynowe
Upośledzenie procesu wchłaniania aminokwasu o nazwie cystyna towarzyszy kamicy cystynowej. Ważna jest wówczas dieta bogata w produkty o niskiej zawartości tego związku. Zalecane jest picie mleka i jego przetworów, a także jedzenie dużej ilości warzyw. Rozpuszczenie lub wydalenie zalegających kamieni przyspieszyć mogą wywary przygotowane z liści borówki, koszyczka rumianku szlachetnego perzu oraz korzenia lukrecji. Mieszankę tych ziół zalejmy wrzątkiem i pozostawmy pod przykryciem na 15 minut. Ciepły napar najlepiej przyjmować po posiłku. Należy pamiętać, że kilkukrotne wykorzystanie tej samej porcji nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
Leczenie kamicy nerkowej nie należy do najłatwiejszych, jednak wykorzystując naturalne środki, możemy skutecznie przyspieszyć ten proces. Pamiętajmy jednak, by nie kurować się na własną rękę – każde działanie najlepiej jest skonsultować z lekarzem. Wykona on odpowiednią diagnostykę, dzięki której możliwe będzie określenie struktury kamieni i wybór najlepszej metody leczenia.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.