Przejdź na WP

Ziołowe tabletki nasenne

Ziołowe tabletki nasenne zawierają pojedyncze substancje roślinne lub mieszanki kilku. Do najbardziej znanych roślin wykazujących właściwości nasenne i uspokajające należą: kozłek lekarski, melisa lekarska, chmiel zwyczajny, a także lawenda lekarska, męczennica cielista czy serdecznik zwyczajny. Wiele z nich posiada nie tylko działanie uspokajające, ale także działanie poprawiające trawienie. Tabletki na sen są bezpieczne w stosowaniu. Pozbawione są skutków ubocznych i mogą być stosowane także jako leki uspokajające dla dzieci.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1. Korzeń kozłka w zaburzeniach snu

Korzeń kozłka (Valerianae radix) oraz szyszki chmielu (Strobili Lupuli) to dwie najczęściej występujące substancje roślinne w ziołowych preparatach nasennych i uspokajających. Dostępne są one pojedynczo w tabletkach nasennych, nalewkach czy ziołach do zaparzania lub w licznych preparatach złożonych czy mieszankach wraz z innymi ziołami leczniczymi o takim samym lub podobnym działaniu.
Wyróżniamy trzy odmiany kozłka stosowanego w lecznictwie naturalnym:

  • Valeriana officinalis (Kozłek lekarski),
  • Valeriana wallichi,
  • Valeriana edulis.

Wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego występuje w tabletkach nasennych stosowanych na noc (sedativa nocne). Dwie pozostałe odmiany rośliny – w tabletkach uspokajających zażywanych w ciągu dnia (sedativa dzienne). Tabletki z kozłka wykazują szereg różnych działań, gdzie zaliczamy właściwości uspokajające i nasenne, rozkurczające na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg moczowych i obwodowych naczyń krwionośnych, a także słabe działanie przeciwdrgawkowe. Ziołowe leki nasenne z kozłkiem stosowane są w zaburzeniach snu, bezsenności, stanach lękowych, nerwicach, nadmiernej pobudliwości oraz zaburzeniach ze strony przewodu pokarmowego, głównie występujących na tle nerwowym. Tabletki na sen z kozłkiem poprawiają jakość snu, zmniejszają ilość przebudzeń w nocy oraz zmniejszają przypominanie marzeń sennych. W badaniach klinicznych z użyciem preparatów z kozłkiem wykazano, iż nie powoduje on zaburzeń koncentracji oraz zaburzeń czasu reakcji. Korzystny efekt kozłka zauważany był także u osób, u których pojawił się zespół abstynencyjny po odstawieniu syntetycznych leków nasennych – benzodiazepin.
Swoje uspokajające i nasenne właściwości kozłek zawdzięcza składnikom aktywnym: walepotriatom (estry kwasu walerenowego i izowalerenowego), kwasowi walerenowemu, olejkowi eterycznemu, a działanie korzystne na układ pokarmowy olejkowi eterycznemu i substancji o nazwie walerenon.

2. Chmiel zwyczajny na dobry sen

Humulus lupulus, czyli chmiel zwyczajny, od dawna jest znany ze swoich właściwości uspokajających i ułatwiających zasypianie. W lecznictwie naturalnym wykorzystywane są szyszki (owocostany) chmielu oraz tzw. lupulina – gorzka żywica na szyszkach żeńskich chmielu. Zarówno szyszki, jak i lupulina zawierają te same substancje aktywne, tylko w innych proporcjach. Należą do nich: olejki, kwas izowalerianowy, flawonoidy, gorycze, garbniki, żywice. Podczas przechowywania surowców wydziela się pewna substancja lotna, która odpowiedzialna jest za działanie uspokajające. Związki aktywne chmielu działają hamująco na czynność kory mózgowej. W niewielkim stopniu obniżają także ciśnienie krwi oraz poprawiają łaknienie. Chmiel zawiera także substancje o właściwościach estrogennych, dlatego też nie zaleca się ich u kobiet w ciąży oraz z rakiem piersi. Wykazano również działanie zmniejszające potencję.

3. Jakie inne zioła można stosować na sen?

Zioła na sen to nie tylko kozłek lekarski czy chmiel zwyczajny, ale także lawenda, serdecznik, męczennica cielista czy popularna melisa. Leonuri herba, czyli ziele serdecznika, wykazuje działanie uspokajające, spazmolityczne na przewód pokarmowy, macicę oraz naczynia krwionośne, powodując obniżenie ciśnienia krwi. Kwiat lawendy (Lavandulae flos) znany jest od bardzo dawna ze swoich uspokajających właściwości. Lawenda zalecana jest w zaburzeniach snu, nerwicach, w trudnościach w zasypianiu, zaburzeniach samopoczucia, stanach niepokoju czy w dolegliwościach jelitowych na tle nerwowym. Melisa lekarska to druga najbardziej popularna roślina lecznicza po kozłku lekarskim stosowana w zaburzeniach snu. Liść melisy (Melissae folium) zalecany jest przede wszystkim osobom starszym. Oprócz tego może być stosowana w zaburzenia trawienia, posiada bowiem działanie żółciotwórcze i wiatropędne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy