Trwa ładowanie...

Zjawisko reentry

Zjawiska reentry, czyli powtórnego wejścia, jest jednym z najczęstszych mechanizmów, w jakich dochodzi do powstawania zaburzeń rytmu serca. Aby zjawisko reentry miało szansę zaistnieć, impuls musi być przewodzony jednocześnie dwiema drogami. Zwykle, jedna z dróg przewodzi impuls z dużą prędkością (droga szybka), druga ze znacznie mniejszą (droga wolna).

Zobacz film: "Wskazania do ablacji"

spis treści

  W zdrowym sercu impuls elektryczny powstaje w węźle zatokowym, biegnie pojedynczą drogą do węzła przedsionkowo-komorowego i dalej, poprzez pęczek Hisa i jego odnogi do mięśniówki komór.

  Jeśli przed opisana droga rozdwoi się na pewnym odcinku i po chwili znów połączy, są spełnione warunki do zaistnienie zjawiska reentry. Impuls jest przewodzony dalej, przez ta drogą szybką, trafia do komórek mięśniowych i wywołuje ich skurcz.

  Impuls przewodzony drogą wolniejszą natrafia na komórki już pobudzone, więc niezdolne do kolejnej natychmiastowej reakcji. Impuls nie może od tak zniknąć, wraca więc szybka drogą. Jeśli trafi na już "wypoczęte" komórki, pobudza je i wywołuje skurcz.

  Jeśli komórki nie są jeszcze zdolne do reakcji (tak zwany okres refrakcji), wzgardzony impuls wraca na drogę wolną. W ten sposób może dojść do zapętlą się impulsu, zakłóca to prawidłowy przepływ kolejnych bodźców.

  Zobacz także:

  Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza