Trwa ładowanie...

Złamania żeber

Złamania żeber u osób starszych powstają w wyniku uderzenia lub upadku, u młodszych – jako efekt zgniecenia. Jednak uraz może nastąpić nawet na skutek długotrwałego kasłania lub niektórych chorób, na przykład nowotworów lub infekcji. Kruchość kości może być także rezultatem osteoporozy lub przerzutów. Najczęściej złamane są żebra w części środkowej oraz dolnej. Między 6. a 10. żebrem znajdują się ważne narządy: wątroba i śledziona, dlatego uraz żeber może spowodować uszkodzenie tych organów. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja dla pacjenta. Rzadziej występują złamania górnych żeber, które są związane z ryzykiem przebicia płuc. Taki stan również jest zagrożeniem dla życia pacjenta.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Objawy złamania żeber

Do objawów złamania żeber należą: nietypowe wybrzuszenie w okolicy klatki piersiowej, przebicie żebrem skóry, ból w klatce piersiowej nasilający się podczas oddychania, tkliwość w piersiach oraz trudności z oddychaniem. Jeśli mimo leczenia, pojawią się następujące symptomy, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem: gorączka, zasinienie na klatce piersiowej, narastające trudności z oddychaniem i silny ból, kasłanie gęstą lub krwawą plwociną, mdłości, wymioty i ból żołądka, obrzęk i zaczerwienienie rąk i nóg.

Złamanie żeber - zdjęcie rentgenowskie
Złamanie żeber - zdjęcie rentgenowskie

RTG klatki piersiowej może ukazać złamanie żeber, które najczęściej jest wynikiem urazu mechanicznego.

zobacz galerię

Niekiedy u pacjenta występuje przewlekły ból w okolicy żeber, który jest spowodowany urazem klatki piersiowej. Obrażenia są zwykle powierzchowne, a leczenie ogranicza się do profilaktyki zapalenia płuc i nieodmy. Warto jednak pamiętać, że ból w dolnej części żeber nie musi oznaczać, że doszło do złamania. Dolegliwości w tym miejscu mogą być rezultatem chorób nerek, schorzeń przewodu pokarmowego, stresu, a nawet niewłaściwej diety. Wówczas warto wykonać badanie ultrasonograficzne, które wykaże przyczynę bólu. Rodzaj bólu oraz jego promieniowanie pomagają w ustaleniu źródła dolegliwości, zwłaszcza gdy pojawiają się inne symptomy, na przykład wymioty, zaparcia, biegunki, kaszel, krew w stolcu itp.

2. Postępowanie przy złamaniu żeber

Gdy płuca i naczynia międzyżebrowe nie są uszkodzone, stosuje się środki przeciwbólowe, nie bandażuje się klatki. Większość złamań goi się w ciągu 4-6 tygodni. Złamanie żeber u osób obłożnie chorych wymaga dodatkowo leżenia w pozycji półsiedzącej ze stosowaniem kilka razy dziennie gimnastyki oddechowej. Gdy jednak płuca są uszkodzone, pojawić się może ból w miejscu złamania, który nasila się przy oddychaniu. Stan ten wymaga leczenia szpitalnego i drenażu klatki piersiowej. Jeśli pojawi się odma skórna, trzeszczenia, które świadczą o uszkodzeniu płuca i gromadzeniu się powietrza pod skórą, chory musi znaleźć się w szpitalu.

Po przybyciu do szpitala wykonuje się serię badań. Są to: scyntygrafia kości, prześwietlenie klatki piersiowej oraz badanie ultrasonograficzne. Prześwietlenie jest wykonywane w rzutach skośnych, ponieważ w innej pozycji zmiany związane ze złamaniem mogłyby być niewidoczne na zdjęciach.

Prognoza dla pacjenta zależy od tego, jak poważne jest złamanie i czy doszło do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Jeśli nie nastąpił poważny uraz, złamanie żeber zwykle przebiega bez powikłań. Jednak w niektórych przypadkach zdrowie pacjenta jest zagrożone. Uszkodzenie miąższu płuc i odma to stany, których nie wolno lekceważyć.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.