Złe oświetlenie może powodować osłabienie i problemy ze snem

Jesteś znudzony, nie możesz się skupić na swoich zajęciach i ciągle masz ochotę na węglowodany? Winne może być niewłaściwe oświetlenie w biurze lub w domu.

Złe światło zabiera siły

Blisko jedna trzecia dorosłych twierdzi, że przez cały rok czuje się w pracy senna i osłabiona. Prawie 60 proc. badanych skarży się na złą jakość oświetlenia, a około połowa - na problemy ze skupieniem się i większy apetyt.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Światło jest ważne nie tylko dla naszego wzroku – od niego również zależy nasze zdrowie.

Nowe badania wykazały, że miliony osób są ofiarami słabego oświetlenia. Może ono nadwyrężać nasze zdrowie, pogarszać samopoczucie i zmniejszać wydajność pracy. Z kolei ekspozycja na jasne światło pomaga regulować sen, poprawia samopoczucie, a także podnosi poziom naszej produktywności.

Jednak większość z nas nie otrzymuje wystarczającej jego dawki, ponieważ poziom jasności w naszych domach i miejscach pracy nie jest na tyle wysoki, aby pomóc regulować zegar biologiczny.

Ilość światła jest mierzona w luksach, międzynarodowej jednostce natężenia oświetlenia.

Jeden luks odpowiada ilości światła wytwarzanego przez jedną świecę na jeden metr kwadratowy. W typowy letni dzień ilość światła słonecznego na zewnątrz wynosi około 50 000-100 000 luksów. W pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych jest to jedynie 50-500 luksów.

Natomiast w listopadzie natężenie oświetlenia może spaść do 500 luksów na zewnątrz i około 100 luksów w pomieszczeniach, czyli blisko 1 000 razy mniej niż w standardowy letni dzień.

Nowe badania przeprowadzone przez Innolux Bright Light Therapy (ośrodek przeprowadzający terapię światłem) pokazują, że nasz dom, zamiast być miejscem wypoczynku, często niszczy nasze zdrowie.

Kilka informacji na temat bezsenności

Bezsenność jest problemem wielu Polaków. Problemy ze snem są wywołane przez czynniki środowiskowe oraz psychosomatyczne. Problemy z zasypianiem dotyczą...

Respondentów zapytano o wpływ słabego lub złego oświetlenia w domu i/lub w miejscu pracy na ich samopoczucie. Okazało się, że:

 • 69 proc. respondentów stwierdziło, że wpływa to na ich poziom energii;
 • 64 proc. odnotowało pogorszenie nastroju;
 • 62 proc. zaobserwowało spadek motywacji;
 • 55 proc. cierpiało na problemy ze snem;
 • 50 proc. doświadczyło problemów z koncentracją;
 • 52 proc. zauważyło zwiększony apetyt;
 • 32 proc. czuło się słabo;
 • 31 proc. stwierdziło, że wpływa to na wydajność pracy.

Badanie wykazało, że 44 ​​proc. osób odczuwało większe pobudzenie po zastosowaniu terapii jasnym światłem lub naturalnym światłem słonecznym. Ludzie uczestniczący w terapii chętniej wykonywali swoją pracę i jedli zdrowiej.

Terapia światłem

Naukowcy z Instytutu Technologii w Massachusetts zauważyli, że wiele osób zjada przekąski zawierające węglowodany w celu polepszenia nastroju. To dlatego, że węglowodany pomagają organizmowi wytworzyć hormon dobrego samopoczucia, czyli serotoninę.

Tymczasem naukowcy z Centrum Zaburzeń Snu w Northwestern potwierdzili, że światło może wpływać na nasz metabolizm i na to, jak efektywnie pracujemy.

Oświetlenie ma również ogromny wpływ na jakość snu. Badania opublikowane w „Journal of Clinical Medicine” ukazały, że osoby, którzy pracują przy oknach, mają o 46 minut spokojnego snu więcej niż osoby, które są pozbawione światła dziennego. A, jak wiadomo, krótszy sen wpływa negatywnie na czynności mózgu.

Aby uniknąć negatywnych skutków niewystarczającego oświetlenia, eksperci zalecają stosowanie terapii jasnym światłem.

Polega ona na przebywaniu w pobliżu urządzenia, które emituje jasne światło, naśladujące naturalne oświetlenie na zewnątrz. W przypadku wielu produktów, wystarczy ekspozycja trwająca około 15 minut. Terapia jest najskuteczniejsza między 6 a 10 rano – w tych godzinach człowiek powinien być wystawiony na światło dzienne.

Poprzez światłoterapię możliwe jest dostarczenie światła o specyficznej długościach fal do tylnej części oka (siatkówki), aby pomóc utrzymać dobowy rytm zegara biologicznego.

Terapia światłem jest najbardziej znana z roli, jaką odgrywa w leczeniu sezonowego zaburzenia afektywnego oraz innych dolegliwości, takich jak jet lag, zaburzenia snu i depresja.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ciąża i dziecko
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Ciąża i dziecko
Ciąża i dziecko

Dlaczego warto jeść kalafiora?

Dlaczego warto jeść kalafiora?

, która jest niezwykle ważna dla układu nerwowego. Kalafior powinien znaleźć się w jadłospisie kobiet w ciąży - to właśnie cholina odpowiada za prawidłowy rozwój (...) mózgu dziecka. Jedzenie kalafiora przyniesie korzyści...

Ciąża i dziecko

Obalamy mity na temat endometriozy

Obalamy mity na temat endometriozy

, że endometrioza całkowicie przekreśla szanse na poczęcie dziecka i szczęśliwe donoszenie ciąży. Istnieją skuteczne metody leczenia niepłodności związanej (...) , jajowodów czy jelit. Choroba ta często dotyka kobiety...

Ciąża i dziecko

Dieta antyrakowa - fakty i mity

Dieta antyrakowa - fakty i mity

Zdrowie na talerzu Zdrowa dieta odgrywa niezwykle ważną rolę w profilaktyce wielu chorób, także nowotworowych. Dzięki postępowi nauki możemy poznać i wykorzystać potencjał drzemiący w licznych produktach spożywczych i, włączając je do codziennego jadłospisu,...

Ciąża i dziecko

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Zaniepokojenie własną pamięcią Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera. Organizm daje w ten spokój sygnał, że coś jest nie tak. Jeżeli zauważymy u siebie taki objaw, nie należy go lekceważyć...

Ciąża i dziecko

Jak być szczęśliwą i perfekcyjną mamą?

Jak być szczęśliwą i perfekcyjną mamą?

Pielęgnacja przed pracą Nawet jeśli zostajesz w domu z dziećmi, zadbaj o to, by czuć się i wyglądać dobrze. Nie ma przeciwwskazań, by np. wykonać (...) delikatny makijaż. Jesteś kobietą i masz prawo czuć się wypielęgnowana. Zrzeszone...

Ciąża i dziecko

Codzienność polskich matek na przestrzeni lat

Codzienność polskich matek na przestrzeni lat

Kobieta z dzieckiem na kolanach w 1929 roku Dla większości z nas matka jest najważniejszą osobą na świecie. To ona nosiła nas pod swoim sercem (...) wyglądała codzienność polskich kobiet. Rozpoczynamy w roku 1929. Zdjęcie przedstawia...

Ciąża i dziecko

Sposoby na zdrowie naszych babć coraz bardziej popularne

Sposoby na zdrowie naszych babć coraz bardziej popularne

Powrót do korzeni Bańki, pijawki i naturalne mikstury - świat oszalał na punkcie tradycyjnych metod leczniczych. Nic dziwnego - to proste i skuteczne sposoby na walkę z objawami chorób i wzmocnienie odporności. Stosują je nawet celebryci i sportowcy,...

Ciąża i dziecko

Nocne moczenie - jak pomóc dziecku?

Nocne moczenie - jak pomóc dziecku?

Czy nocne moczenie dziecka powinno budzić niepokój? Moczenie nocne jest często normalną częścią dorastania. Większość dzieci moczy się w nocy mniej (...) więcej do 3 roku życia. Sporadycznie dolegliwości te mogą utrzymywać...

Ciąża i dziecko

Lubczyk - ziele miłości

Lubczyk - ziele miłości

Zdrowie z natury Liście lubczyku nie tylko dodają aromatu potrawom, ale również pozytywnie wpływają na zdrowie. Popularne zioło od wieków wykorzystywane jest jako naturalne remedium na wiele dolegliwości. Pozytywnie działa na układ pokarmowy, moczowy...