Duże zmiany w przychodniach. Już od 24 sierpnia
W sierpniu pacjentów czekają od dawna obiecywane zmiany. Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowy system elektronicznej rejestracji, który ma na celu usprawnienie dostępu do opieki medycznej oraz skrócenie kolejek do lekarzy.
1. Nadchodzi e-rejestracja
System e-rejestracji zostanie wdrożony 24 sierpnia 2024 roku i początkowo będzie obejmował jedynie wybrane usługi medyczne - wizyty u kardiologa oraz badania w ramach programów profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi.
Pierwszy etap pilotażu potrwa do końca 2025 roku, a z czasem program zostanie rozszerzony na inne usługi i badania. W przyszłości e-rejestracja ma być dostępna we wszystkich placówkach medycznych.
Ministerstwo Zdrowia planuje, aby e-rejestracja stała się narzędziem obowiązkowym już od kwietnia 2025 roku. Obecnie trwają konsultacje dotyczące zmian ustawowych, które mają sankcjonować to rozwiązanie na stałe.
"Cyfryzacja jest priorytetem działania Ministerstwa Zdrowia, gdyż uważamy rozwój systemów e-zdrowia za przyszłość. Wdrożenie centralnej e-rejestracji wymaga jednak istotnych zmian na poziomie ustawowym, jak też pewności, że odbiorcy systemu będą do tego przygotowani" - powiedział Wojciech Konieczny, wiceminister zdrowia, podczas posiedzenia Komisji Zdrowia.
2. Jak to działa?
Cyfryzacja systemu opieki zdrowotnej w Polsce ma na celu skrócenie czasu oczekiwania i kolejek do specjalistów. Dzięki e-rejestracji również zapisywanie się na wizyty ma być znacznie wygodniejsze.
Pacjenci będą mogli określić swoje preferencje dotyczące terminu wizyty, wyboru placówki oraz lekarza, z kolei system będzie prowadził centralną kolejkę na wybrane świadczenia. Pojawi się też opcja zmiany terminu lub całkowitej rezygnacji.
Zarządzanie wizytami stanie się łatwiejsze i usprawni funkcjonowanie placówek medycznych, co może przyczynić się do krótszego czasu oczekiwania. Jak skorzystać z e-rejestracji? Dla pacjentów przewidziano kilka opcji.
Można zarejestrować się bezpośrednio u realizatora programu lub skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Wybierając pierwszą opcję, można to zrobić osobiście, telefonicznie lub mailowo. Z tych samych dróg można skorzystać podczas anulowania wizyty lub zmiany terminu.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.