Trwa ładowanie...

Zmiany skórne – alergie, nowotwory, zioła łagodzące

Zmiany skórne mogą objawiać się w postaci drobnych plamek, krostek i wysypki. Niekiedy dolegliwości towarzyszące zmianom skórnym są bardzo uciążliwe. Pojawia się uczucie pieczenia, swędzenia i podrażnienia. Na co mogą wskazywać zmiany skórne? Jakie zioła mogą łagodzić zmiany na skórze?

spis treści

1. Zmiany skórne z powodu alergii

Dość często zmiany skórne są objawem alergii. Objawiają się wysypką, czerwonymi plamkami i silnym swędzeniem lub pieczeniem. Zmiany skórne w przypadku alergii mogą również objawiać się szorstkością i łuszczeniem skóry, a także bolesnymi pęknięciami. W leczeniu alergii bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka. Sama alergia może mieć swoje źródło nie tylko w lekach, czy kosmetykach, ale również w pożywieniu. Niestety, niekiedy trudno jest ustalić, co tak naprawdę jest przyczyną alergii.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Zmiany skórne mogą być wywołane przez alergię, ale również przez nowotwory
Zmiany skórne mogą być wywołane przez alergię, ale również przez nowotwory

Podstawą w leczeniu zmian skórnych wywołanych przez alergię jest unikanie alergenów. Przy alergii skórnej można stosować leki przeciwhistaminowe, które łagodzą uczucie pieczenia i swędzenia. Warto również wybierać produkty do prania przyjazne dla skóry, które jej nie podrażniają i nie wywołają żadnych zmian. To samo tyczy się kosmetyków.

9 najlepszych psów dla alergików
9 najlepszych psów dla alergików [10 zdjęć]

Nie ma magicznego leku na wszelkie problemy alergików. Istnieje jednak kilka wskazówek, które pozwalają

zobacz galerię

2. Zmiana na skórze spowodowana przez nowotwór

Zmiany skórne mogą również być wywołane przez nowotwory. W przypadku nowotworów proces ich powstawania może być bardzo długi. Poprzedzają go zmiany przedrakowe, które z czasem mogą zmienić się w czerniaka lub nieczerniakowego raka skóry. Trudno jednak przewidzieć, czy zmiana skórna, która pojawiła się na naszym ciele, przemieni się w zmianę nowotworową. Dlatego też tak ważne jest, aby po zaobserwowaniu zmian skórnych, skontaktować się z dermatologiem.

Warto wiedzieć

3. Zioła, które łagodzą zmiany na skórze

Zmiany skórne mogą pojawić się u każdego. Wszystko za sprawą czynników drażniących i ataku drobnoustrojów. To one wywołują nieprzyjemne dla oka i swędzące krostki, mogą się pojawiać również przebarwienia. Każdą zmianę skórną, która swędzi, jest podrażniona i boli, powinien obejrzeć lekarz. Na niektóre dolegliwości związane ze zmianami skórnymi mogą pomóc zioła.

Przykładowo babka lancetowata zawiera w swoich liściach kwasy organiczne, witaminy z grupy C i grupy K, sole mineralne takie jak magnez, cynk i potas. Dzięki temu babka lancetowata działa na takie zmiany skórne jak ukąszenia przez owady, oparzenia, a nawet rany. Przyspiesza gojenie ran, regeneruje skórę, zwiększa krzepliwość krwi i działa ściągająco. Wywar z babki lancetowatej nadaje się również do przemywania skóry głowy i pomaga zwalczać łupież. Pączki z topoli działają na zmiany skórne wywołane zapaleniem. Dobrze również wpływają na łagodzenie objawów związanych z żylakami. Z kolei bratek polny działa leczniczo na zmiany skórne wywołane przez trądzik i liszaj. Wywar z bratka łagodzi również objawy wysypki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza