Zmiany skórne – alergie, nowotwory, zioła łagodzące
Zmiany skórne mogą objawiać się w postaci drobnych plamek, krostek i wysypki. Niekiedy dolegliwości towarzyszące zmianom skórnym są bardzo uciążliwe. Pojawia się uczucie pieczenia, swędzenia i podrażnienia. Na co mogą wskazywać zmiany skórne? Jakie zioła mogą łagodzić zmiany na skórze?
1. Zmiany skórne z powodu alergii
Dość często zmiany skórne są objawem alergii. Objawiają się wysypką, czerwonymi plamkami i silnym swędzeniem lub pieczeniem. Zmiany skórne w przypadku alergii mogą również objawiać się szorstkością i łuszczeniem skóry, a także bolesnymi pęknięciami. W leczeniu alergii bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka. Sama alergia może mieć swoje źródło nie tylko w lekach, czy kosmetykach, ale również w pożywieniu. Niestety, niekiedy trudno jest ustalić, co tak naprawdę jest przyczyną alergii.
Podstawą w leczeniu zmian skórnych wywołanych przez alergię jest unikanie alergenów. Przy alergii skórnej można stosować leki przeciwhistaminowe, które łagodzą uczucie pieczenia i swędzenia. Warto również wybierać produkty do prania przyjazne dla skóry, które jej nie podrażniają i nie wywołają żadnych zmian. To samo tyczy się kosmetyków.
2. Zmiana na skórze spowodowana przez nowotwór
Zmiany skórne mogą również być wywołane przez nowotwory. W przypadku nowotworów proces ich powstawania może być bardzo długi. Poprzedzają go zmiany przedrakowe, które z czasem mogą zmienić się w czerniaka lub nieczerniakowego raka skóry. Trudno jednak przewidzieć, czy zmiana skórna, która pojawiła się na naszym ciele, przemieni się w zmianę nowotworową. Dlatego też tak ważne jest, aby po zaobserwowaniu zmian skórnych, skontaktować się z dermatologiem.
3. Zioła, które łagodzą zmiany na skórze
Zmiany skórne mogą pojawić się u każdego. Wszystko za sprawą czynników drażniących i ataku drobnoustrojów. To one wywołują nieprzyjemne dla oka i swędzące krostki, mogą się pojawiać również przebarwienia. Każdą zmianę skórną, która swędzi, jest podrażniona i boli, powinien obejrzeć lekarz. Na niektóre dolegliwości związane ze zmianami skórnymi mogą pomóc zioła.
Przykładowo babka lancetowata zawiera w swoich liściach kwasy organiczne, witaminy z grupy C i grupy K, sole mineralne takie jak magnez, cynk i potas. Dzięki temu babka lancetowata działa na takie zmiany skórne jak ukąszenia przez owady, oparzenia, a nawet rany. Przyspiesza gojenie ran, regeneruje skórę, zwiększa krzepliwość krwi i działa ściągająco. Wywar z babki lancetowatej nadaje się również do przemywania skóry głowy i pomaga zwalczać łupież. Pączki z topoli działają na zmiany skórne wywołane zapaleniem.
Dobrze również wpływają na łagodzenie objawów związanych z żylakami. Z kolei bratek polny działa leczniczo na zmiany skórne wywołane przez trądzik i liszaj. Wywar z bratka łagodzi również objawy wysypki.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.