Zmiany w L4. Trwają prace nad projektem ustawy
Rząd planuje zmiany w wypłatach zasiłków chorobowych. ZUS ma wypłacać świadczenia od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego.
W tym artykule:
ZUS sfinansuje L4 od pierwszego dnia
Resort rodziny, pracy i polityki społecznej pracuje nad zmianami dotyczącymi zasad wypłacania zasiłków chorobowych. Zgodnie z nowymi przepisami, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie odpowiedzialny za wypłatę zasiłków już od pierwszego dnia niezdolności do pracy.
Obecnie pracodawca finansuje wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 33 dni (lub 14 dni w przypadku osób po 50. rok życia). ZUS wypłaca zasiłek dopiero od 34. (lub 15.) dnia pozostawania przez pracownika na zwolnieniu lekarskim. Maksymalny okres pobierania zasiłku wynosi 182 dni, a dla kobiet w ciąży 270 dni.
"Wasze Zdrowie" - odc. 4. Nawyki żywieniowe młodych Polaków
Przypomnijmy, że w zeszłym roku przeprowadzono 450 tys. kontroli zwolnień lekarskich. Tym samym wykazano 30 tys. przypadków nieprawidłowości i w tylu wstrzymano wypłatę zasiłków chorobowych. Ogółem Polacy skorzystali aż z 27 mln zwolnień lekarskich.
Lepsza kontrola zwolnień lekarskich
Wiceminister Sebastian Gajewski, w odpowiedzi na interpelację poselską, poinformował, że nad projektem ustawy pracuje już Komitet Stały Rady Ministrów.
Zastrzegł, że wprowadzenie nowych przepisów wymaga także zmian w orzecznictwie lekarskim, aby zwiększyć efektywność kontroli zaświadczeń lekarskich.
Wskazał, że zmiany mają zapobiegać nadużyciom związanym z nieprawidłowym orzekaniem o niezdolności do pracy. Projekt został już skierowany pod obrady Komitetu ds. Cyfryzacji, a potem trafi do dalszych prac legislacyjnych.
Źródła
- ZUS
- WP abcZdrowie
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.