Trwa ładowanie...

Znak, że w jelitach doszło do erozji. Toksyny mogą "wyciekać" do krwi

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 09.03.2023 13:31
Objawy dysfunkcji jelit mogą być widoczne na skórze
Objawy dysfunkcji jelit mogą być widoczne na skórze (Getty Images)

Zespół nieszczelnego jelita to zwiększona przepuszczalność jelit w związku z pewnymi chorobami układu pokarmowego. Wskutek tego dochodzi do rozluźnienia połączeń pomiędzy komórkami jelit, co toruje drogę do krwiobiegu patogenom i toksynom. Pierwsze symptomy tego problemu mogą pojawić się na skórze.

spis treści

1. Nieszczelne jelita związane z chorobami przewlekłymi

Jelito cienkie pokryte jest warstwą komórek nabłonka walcowatego, których funkcją jest m.in. ochrona przed potencjalnie szkodliwymi patogenami mogącymi dostać się do organizmu za pośrednictwem pożywienia.

Według jednej koncepcji związanej ze zdrowiem jelit rozluźnienie połączeń komórkowych prowadzi do nieszczelności jelita (ang. leaky gut syndrome, syndrom przeciekających jelit). Zgodnie z nią w takiej sytuacji do krwiobiegu dostają się nie tylko składniki odżywcze z pokarmu, ale też toksyczne metabolity powstałe w procesie trawienia czy patogeny mogące zasiedlać żywność.

Zobacz film: "Rak prostaty. Historia Stanisława"
Osłabienie bariery jelitowej może powodować szereg problemów
Osłabienie bariery jelitowej może powodować szereg problemów (Getty Images)

Eksperci z Cleveland Clinic wskazują badania, zgodnie z którymi pewne przewlekłe choroby żołądkowo-jelitowe mogą być powiązane z osłabioną barierą jelitową. Są to między innymi choroby autoimmunologiczne związane z układem pokarmowym, jak nieswoiste zapalenia jelit (ang. inflammatory bowel disease, IBD) czy celiakia.

Zdaniem Cleveland Clinic choroby te powodują "stopniową erozję bariery jelitowej". Erozja może dotykać także pacjentów z chorobą wrzodową czy przerostem bakterii w jelicie cienkim – SIBO (ang. small intestinal bacterial overgrowth).

Oznaki tego procesu mogą być widoczne na skórze.

2. Skóra odzwierciedla stan jelit

Zaburzenia jelitowe mogą się ujawniać na skórze w różnoraki sposób. Bywa, że idą w parze z takimi problemami jak:

  • sucha, łuszcząca się skóra,
  • egzema,
  • trądzik.

Jedną z najbardziej charakterystycznych manifestacji chorych jelit jest także opryszczkowe zapalenie skóry lub zespół jelitowo-skórny, czyli choroba Duhringa. W nieswoistych zapaleniach jelit najlepiej poznaną dermatozą jest z kolei piodermia zgorzelinowa (pyoderma gangraenosum, PG) objawiająca się bolesnymi, owrzodzeniami skóry.

Uszkodzenie wyściółki jelitowej według Cleveland Clinic oczywiście mogą dawać symptomy ze strony układu pokarmowego:

  • piekące bóle jelit,
  • niestrawność,
  • biegunki,
  • osłabienie organizmu wskutek zaburzeń wchłaniania,
  • wzdęcia oraz gazy jako skutek przerostu bakteryjnego w jelitach.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze