NewsyBianca Balti walczy z rakiem w trzecim stadium. Już zna jego przyczynę

Bianca Balti walczy z rakiem w trzecim stadium. Już zna jego przyczynę

Znana modelka Bianca Balti zmaga się z nowotworem. W momencie diagnozy okazało się, że rak jajnika był w trzecim stadium, a zawiniła genetyka. Jakie objawy daje ten typ raka?

Bianca Balti ma raka jajnika. "Życie już mnie nie przeraża"
Bianca Balti ma raka jajnika. "Życie już mnie nie przeraża"
Źródło zdjęć: © Getty Images
Katarzyna Prus

Bianca Balti ma raka jajnika

Bianca Balti to ceniona włoska modelka, znana ze współpracy z luksusowymi markami, takimi jak Gucci czy Dolce&Gabbana. Cieniem na jej międzynarodowej karierze położyła się wykryta niedawno choroba.

Okazało się, że kobieta ma raka. Ujawniła, że zdiagnozowano u niej rak jajnika w trzecim stadium.

Balti walczy z chorobą i dzieli się w mediach społecznościowych refleksjami na temat tego, co ją spotkało. Ostatnio w obszernym poście opublikowanym na Instagramie modelka, opisała swoje uczucia związane z chorobą.

Nietypowe objawy raka jajnika. Zmiany w osobowości

Bianca Balti zmaga się z chorobą nowotworową
Bianca Balti zmaga się z chorobą nowotworową© Instagram

"Próbowałam ubrać moje uczucia w słowa, rozdarta między chorobą, która mnie dotyka, z którą dzielnie walczę, a całą miłością i pięknem, które błogosławią mnie, być może jeszcze bardziej, odkąd zachorowałam" - wyznała modelka.

Podkreśliła, że pokonała wiele życiowych zawirowań - od złamanych serc po uzależnienie, a "życie w kategoriach życia" już ją nie przeraża.

"Jednak ostatnio oddaję się marzeniu o życiu bez wydarzeń, gdzie nic - ani dobrego, ani złego - się nie dzieje" - dodała.

Balti konsekwentnie walczy z chorobą, a swoim wysiłkiem dzieli się w mediach społecznościowych. Modelka przeszła już kilka serii chemioterapii. Intensywne leczenie pozbawiło ją włosów, ale 40-latka nie zamierza się poddawać i nie traci nadziei, że pokona nowotwór.

Podkreśla, że jej największą motywacją są córki - Matilda i Mia.

Zawiniły geny

Dwa lata temu Balti dowiedziała się, że jest nosicielką genu BRCA1. Modelka zdecydowała się na profilaktyczną podwójną mastektomię, ale to nie uchroniło jej przed chorobą.

Gen BRCA1 zwiększa nie tylko ryzyko nowotworu piersi, ale też jajnika.

Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest w grupie ryzyka. W Polsce nie dość, że diagnostyka molekularna nie jest standardem, to świadomość zagrożenia wynikająca z przypadków nowotworów w rodzinie nie każdego skłania do badań.

Problem komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w najbliższej rodzinie nie ma raka, ale chory po diagnozie nowotworu dowiaduje się, że był jednak w grupie wysokiego ryzyka.

- Wysokie ryzyko dotyczy między innymi osób z najczęstszymi dla polskiej populacji mutacjami genetycznymi. Mówimy tu o grupie nawet miliona Polaków, którzy mają mutacje w czterech genach: BRCA1, PALB2, CHEK2 i NBN. Przy czym połowa z nich, np. z wysokim ryzykiem raka piersi i jajnika, pochodzi z rodzin, w których nikt nie chorował - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie genetyk-onkolog prof. Jan Lubiński z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych oraz Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, który od lat bada wpływ konkretnych pierwiastków na ryzyko rozwoju nowotworów.

Co istotne mutacje mogą być dziedziczone nie tylko ze strony matki, ale też ze strony ojca.

- Ojciec nie zachoruje na raka piersi, bo ma mało estrogenów, ani na raka jajnika, bo nie ma jajników. Choroba może się jednak niepostrzeżenie rozwinąć u jego córki - wyjaśnił onkolog.

Objawy raka jajnika

Rak jajnika może dawać różnorodne objawy, które często są mało specyficzne i mogą przypominać objawy innych schorzeń. Wczesne etapy choroby mogą przebiegać bezobjawowo, dlatego ważne jest, by zwracać uwagę na wszelkie zmiany w organizmie.

Do najczęstszych objawów raka jajnika należą:

  • Bóle w obrębie brzucha lub miednicy – przewlekły, tępny ból w dolnej części brzucha, który może nasilać się w trakcie cyklu menstruacyjnego.
  • Wzdęcia i uczucie pełności – często towarzyszące nadmierne wzdęcia i uczucie pełności w brzuchu, nawet po lekkim posiłku.
  • Zmiana w rytmie wypróżnień – biegunka lub zaparcia, które utrzymują się przez dłuższy czas.Trudności w jedzeniu – uczucie pełności po zjedzeniu niewielkiej ilości jedzenia, utrata apetytu.
  • Nagła utrata wagi – nieuzasadniona utrata wagi może być objawem zaawansowanego raka jajnika.Częste oddawanie moczu – uczucie parcia na pęcherz lub częstsze oddawanie moczu, co może być wynikiem nacisku guza na pęcherz moczowy.
  • Zmiany w cyklu menstruacyjnym – nieregularne miesiączki lub krwawienia pomiędzy miesiączkami.
  • Zmiany w wyglądzie skóry – w niektórych przypadkach mogą występować zmiany skórne, takie jak pojawienie się zaczerwienień, wzdęć na brzuchu.
  • Ból w czasie współżycia – ból lub dyskomfort podczas stosunków płciowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. WP abcZdrowie

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie