Trwa ładowanie...

Znany z leczniczych właściwości, ale może zaszkodzić. "Osłabia działanie wielu leków"

 Katarzyna Prus
21.01.2023 18:19
Dziurawiec osłabia działanie wielu leków
Dziurawiec osłabia działanie wielu leków (Getty Images, Instagram)

Mogłoby się wydawać, że ziołowe herbatki można pić bez obaw o skutki uboczne. Tymczasem, nawet najbardziej cenione rośliny mogą poważnie zaszkodzić. Uważać należy między innymi na znany z leczniczych właściwości dziurawiec. "Po dwóch tygodniach osłabia się działanie wielu leków" - ostrzega na Instagramie prof. Ewa Stachowska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

spis treści

1. Cenny dla zdrowia, ale może szkodzić

Dziurawiec, nazywany "świętojańskim zielem" to roślina znana od wieków ze swoich leczniczych właściwości. Działa antydepresyjnie i uspokajająco. Ma też właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, antybakteryjne, rozkurczające.

Dziurawiec może zaszkodzić
Dziurawiec może zaszkodzić (Getty Images)

Nie jest jednak tak bezpieczny, jak mogłoby się wydawać. Pijąc herbatkę z dziurawca, warto zachować ostrożność. "Dziurawiec, który ma przynieść efekt terapeutyczny, musi być pity minimum dwa tygodnie. Okazało się jednak, że po tych dwóch tygodniach osłabia się działanie wielu leków" - ostrzega na Instagramie prof. Ewa Stachowska, specjalistka z dziedziny nutrigenomiki i nutrigenetyki z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Ekpertka wskazuje, że dziurawiec osłabia między innymi działanie chemioterapeutyków, dlatego jest zakazany u chorych w trakcie chemioterapii. Na tym jednak nie koniec.

"Dziurawiec zmienia metabolizm digoksyny, leku stosowanego w kardiologii. Jeśli będziemy pić dziurawiec, osłabimy działanie leku" - zaznacza prof. Stachowska.

Dodaje, że "w dość przewrotny sposób przyczynić się do poprawy dzietności". "Osłabia działanie hormonów branych podczas hormonalnej terapii antykoncepcyjnej. Może więc ona nie przynieść efektu, który kobieta zakłada" - tłumaczy prof. Stachowska.

Zwraca też uwagę, by zrezygnować z dziurawca latem, bo ma silne działanie fototoksyczne.

2. "Bardzo groźne połączenie"

- Dziurawiec to jedno z najpopularniejszych w Polsce ziół, jest zażywany głównie z myślą o przeciwdziałaniu stanom depresyjnym i faktycznie takie działanie ma udowodnione naukowo. Niestety bardzo często jest zażywany przez osoby, które równocześnie zażywają leki antydepresyjne zapisane przez psychiatrę. To połączenie jest bardzo groźne - ostrzegała w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana.

Dziurawiec hamuje też ważny enzym przetwarzający leki - monoaminooksydazę. Wywołuje bardzo silne interakcje z inhibitorami MAO. To bardzo szeroka grupa leków, nie tylko psychotropowych, ale też stosowanych np. w leczeniu pęcherza, ciśnienia czy chorób neurologicznych.

- Dlatego dziurawiec może zakłócać metabolizm leków – obniżając lub nasilając ich działanie, przez co potęguje działania niepożądane. Szczególnie niebezpieczny jest w połączeniu z lekami hamującymi wychwyt zwrotny serotoniny (SSRI). Zwiększa ilość ważnego neuroprzekaźnika, serotoniny - zaznaczyła lekarka.

Ostrzegała, że choć serotonina jest nazywana "hormonem szczęścia", to jej nadmiar wcale nie jest dobry. Może dojść m.in. do tzw. zespołu serotoninowego. Nadmiar serotoniny wywołany połączeniem adaptogenu i leków może wywołać m.in. halucynacje, silne kołatanie serca, a nawet zapaść oraz rozstrój żołądka i biegunki. Może wywoływać także zawroty głowy, nasilać niepokój i stany lękowe.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze