Trwa ładowanie...

Zrób to przed pójściem do łóżka. W końcu wyśpisz się jak dziecko

Avatar placeholder
Joanna Rokicka 03.11.2024 19:43
Jak łatwiej zasypiać i lepiej spać? Ekspertka robi te cztery rzeczy
Jak łatwiej zasypiać i lepiej spać? Ekspertka robi te cztery rzeczy (Getty Images / Instagram)

Doktor Karan Rajan na swoim kanale zaprasza specjalistów do rozmów o zdrowiu. Tym razem jego gościem była ekspertka od snu, Stephanie Romiszewski, która doskonale wie, jak wiele osób boryka się z bezsennością i deficytem nocnego odpoczynku. Specjalistka podzieliła się swoimi sposobami na poprawienie jakości snu. Wskazała najważniejszą rzecz, o której zwykle zapominamy.

spis treści

1. Sen jest tak ważny dla ciała jak jedzenie i picie

Sen jest uważany za bardzo ważny czynnik zdrowia organizmu. Wpływa na niemal każdy organ w naszym ciele, ma bardzo duży udział w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu, bo pomaga wspierać ścieżki uczenia się i tworzenia pamięci. Zdaniem ekspertów od snu jest tak samo ważny dla nas, jak picie i pożywienie.

Sen ma pięć etapów, które powtarzają się co 90 minut, w tym fazy snu lekkiego, głębokiego i fazy REM, czyli snu z szybkimi ruchami gałek ocznych. Ekrany i inne urządzenia mogą zakłócać nasz sen, więc - zgodnie z radami medyków - ładujmy je z dala od łóżka, dodatkowo przyciemniajmy ekran lub używajmy aplikacji z filtrem nocnym, ustawmy też alarm, aby o stałej porze kłaść się spać i przełączmy telefon w tryb "nie przeszkadzać".

Zobacz film: "kaczorowska przedszkole"

Większość z nas najlepiej śpi w ciemności i niższej temperaturze, dlatego nie przegrzewajmy sypialni, zasłaniajmy okna, bo w zbyt ciepłych i jasnych pomieszczeniach możemy mieć problem z zaśnięciem.

1.1. Regularność snu: "Mózg jak szczeniak"

Stephanie Romiszewski, ekspertka od snu, zdradziła sekret dobrego sypiania w nocy w rozmowie z doktorem Rajanem na jego kanale YouTube. Podkreśliła, jak ważne jest ustalenie stałej godziny pobudki, regularność i cierpliwość. "Pomyśl o mózgu jak o szczeniaku" - poradziła wskazując, że kluczowe jest wstawanie mniej więcej o tej samej porze każdego dnia.

1.2. Nie przedłużaj snu

Jej zdaniem pokusa przedłużania snu i kolejnych drzemek uczy nasz mózg, że potrzebujemy kilku godzin dodatkowego snu i to go dezorientuje. Specjalistka obaliła mit, że spanie pomaga w rekonwalescencji, jej zdaniem nadmiar snu przedłuża naszą ospałość.

"Im dłużej leżymy i uczymy nasz mózg, że tak naprawdę potrzebujemy kilku godzin dodatkowego snu... tym bardziej go dezorientujemy" - ostrzega.

1.3. Kładź się spać tylko wtedy, gdy jesteś zmęczony

Ekspertka od snu radzi też, aby kłaść się spać tylko wtedy, gdy jest się zmęczonym. Ważne jest, aby trzymać się stałego harmonogramu pobudki, co sprawi, że po kilku tygodniach moment, gdy będziemy senni, stanie się dla nas bardziej przewidywalny.

W przypadku pracowników nocnej zmiany wskazane jest utrzymywanie dwóch stałych pór pobudki, aby zachować regularność. Szczególnie dla osób pracujących na nocną zmianę przydatne będzie noszenie okularów przeciwsłonecznych podczas powrotu do domu po nocnej pracy.

1.4. Drzemki w dzień tylko przy zasłoniętych oknach

Kiedy nadchodzi czas na zdrzemnięcie się, nawet w środku dnia, starajmy się spać w ciemności, np. przy zasłoniętych kotarami oknach. Mózg kojarzy wtedy, że wraz z zapadnięciem zmroku powinien się wyciszyć i odpocząć, wtedy łatwiej będzie nam zasnąć również wieczorem.

"Nawet jeśli musisz założyć maskę na oczy, naprawdę ważne jest, żeby zachować tę ciemność" - radzi ekspertka.

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze