Trwa ładowanie...

Zwiększają ryzyko udaru. Te choroby i leki są szczególnie niebezpieczne

 Katarzyna Prus
29.07.2022 18:17
Udarowi mogą sprzyjać niektóre choroby, a także przyjmowanie konkretnych leków
Udarowi mogą sprzyjać niektóre choroby, a także przyjmowanie konkretnych leków (Getty Images)

Najnowsze badania potwierdzają, że endometrioza zwiększa ryzyko udaru mózgu. Lista chorób, które mogą do tego prowadzić, jest jednak znacznie dłuższa. To także m.in. nadciśnienie i cukrzyca. Udarowi mogą też sprzyjać niektóre leki, zwłaszcza jeśli są zażywane poza kontrolą lekarza. - Niestety przy stosowaniu przewlekłym, często na własną rękę, pojawia się większe ryzyko sercowo-naczyniowe, a to jest bezpośrednio związane z udarem - ostrzega dr. hab. n. med. Dariusz Koziorowski, neurolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

spis treści

1. Kobiety z endometriozą są bardziej narażone na udar

Endometrioza zwiększa ryzyko udaru – wynika z badań amerykańskich naukowców Uniwersytetu Arizony opublikowanych w czasopiśmie „Stroke”.

Ryzyko udaru zwiększają inne choroby m.in. endometrioza
Ryzyko udaru zwiększają inne choroby m.in. endometrioza (Getty Images)
Zobacz film: "Ciche oznaki udaru mózgu"

Rozrost błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy, dotyka blisko 10 proc. kobiet w wieku reprodukcyjnym. Naukowcy analizowali dane dotyczące ponad 112 tys. kobiet w wieku od 25 do 42 lat. W ciągu 28 lat obserwacji doszło do 893 udarów. Endometrioza zdiagnozowana podczas laparoskopii występowała u 5244 kobiet.

Badacze ustalili, że endometrioza związana była ze wzrostem ryzyka udaru o 34 proc. w porównaniu z kobietami, u których nie zdiagnozowano tej choroby. Największy odsetek udarów u kobiet z endometriozą związany był z usunięciem macicy i/lub jajników (39 proc.), a także z hormonalną terapią zastępczą (16 proc.).

„Te wyniki nie mówią o tym, że kobiety z endometriozą czeka udar. Wskazują jedynie na związek z umiarkowanym ryzykiem udaru. Kobiety z endometriozą powinny jednak obserwować swój stan zdrowia i konsultować z lekarzem czynniki ryzyka i metody prewencyjne” – podkreślają autorzy badania.

2. Choroby, które zwiększają ryzyko udaru

Lista chorób, które zwiększają ryzyko udaru mózgu, jest znacznie dłuższa. Należą do nich również nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, cukrzyca.

- Cukrzyca i hipercholesterolemia, skutkująca podwyższonym poziomem tzw. złego cholesterolu LDL, uszkadzają naczynia, działają miażdzycorodnie. Nadciśnienie tętnicze ma podobny wpływ na naczynia, zwiększając ryzyko zarówno udaru krwotocznego jak i niedokrwiennego - zaznacza w rozmowie z WP abcZdrowie dr. hab. n. med. Dariusz Koziorowski, neurolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Udarowi niedokrwiennemu, który występuje najczęściej, sprzyjają też choroby serca, zwłaszcza choroba wieńcowa czy przebyty zawał. - Na udar są także narażone osoby, u których zdiagnozowano migotanie przedsionków. Podczas migotania w wyniku zakłócenia prawidłowego przepływu krwi wewnątrz serca, tworzą się skrzepliny. Jeśli taki skrzep się oderwie i dotrze do mózgu, może dojść do udaru - tłumaczy dr Koziorowski.

Dodaje, że z tego powodu u chorych często jest wskazane stałe przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, żeby nie doprowadzić do takich powikłań. - Kluczowe są regularne badania, bo te choroby można szybko wykryć i zacząć leczenie. Szczególnie ważne jest to u młodych ludzi, których te schorzenia coraz częściej dotyczą - zwraca uwagę lekarz. Dodaje, że w przypadku młodszych osób należy też zwrócić uwagę na ryzyko wad serca. Chodzi zwłaszcza o przetrwały otwór owalny, a także możliwość rozwarstwienia naczyń doprowadzających krew do mózgu, czynniki genetyczne czy choroby układowe (reumatoidalne), które mogą prowadzić do tzw. zapalenia naczyń.

3. Leki a ryzyko udaru

Udarowi mogą sprzyjać również leki. Wśród nich są m.in. preparaty hormonalne stosowane jako antykoncepcja lub zastępcza terapia hormonalna.

- W tej grupie są m.in. młode kobiety stosujące środki antykoncepcyjne, ale też pacjentki z endometriozą, u których stosuje się terapię hormonalną. Takie preparaty mają charakter prozakrzepowy, zwiększają więc ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej i przez to również udaru - wyjaśnia dr Koziorowski. Dlatego osoby, u których już występują jakieś czynniki ryzyka związane z udarem, np. palenie papierosów, powinny rozważyć potencjalne ryzyko stosowania antykoncepcji hormonalnej.

- Długotrwałe stosowanie popularnych leków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, w tym udaru. Jeśli są przyjmowane według zaleceń lekarza w określonym czasie, nie wywołują negatywnych skutków. Niestety przy stosowaniu przewlekłym, często na własną rękę, pojawia się m.in. większe ryzyko sercowo-naczyniowe, a to jest bezpośrednio związane z udarem - podkreśla dr Koziorowski.

Dlatego zawsze trzeba to konsultować ze specjalistą.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze