Trwa ładowanie...

Zwierzęta domowe

Zwierzęta domowe

Pies, który wesoło merda ogonem, gdy przekraczasz próg domu? Cicho mruczący kot, w ten sposób zaznaczający swoją obecność w domu? A może uwielbiana przez dzieci świnka morska? Zwierzęta domowe to ulubieńcy wielu z nas. Dlaczego lubimy z nimi mieszkać?

Najpopularniejsze zwierzęta domowe

Wśród najchętniej wybieranych czworonożnych przyjaciół człowieka znajduje się oczywiście pies. W domach, w których mieszkają dzieci, najpopularniejsze rasy tych zwierząt to: border collie, golden retriever, labrador retriever. Są to zwierzęta, które kochają aktywność. Bierność i długie godziny spędzane w zamkniętym pomieszczeniu im nie służą. Wyróżniają się niebywałą inteligencją, co wykorzystuje się nie tylko w akcjach poszukiwawczych ludzi, ale też w jednostkach policji. Psy tych ras są łagodne w stosunku do dzieci i bardzo opiekuńcze.

Na liście najpopularniejszych zwierząt domowych znaleźć można również koty domowe, chomika, świnkę morską oraz królika. W wielu mieszkaniach pojawia się też szczur domowy.

Zwierzęta domowe - pies

Pies jest najstarszym udomowionym przez człowieka zwierzęciem. Towarzystwo psa ma bardzo wiele zalet - pomaga walczyć z depresją, poprawia nastrój i uspokaja. Spacery z psem obniżają poziom trójglicerydów i cholesterolu. Zanim jednak zdecydujemy się na psa i wybierzemy go, jako nasze zwierzę domowe trzeba się poważnie zastanowić.

Obecnie można wybierać wśród wielu różnych ras psów różniących się nie tylko wielkością i wyglądem, ale też charakterem i usposobieniem. Zanim kupimy lub adoptujemy psa musimy dokładnie przyjrzeć się naszemu stylowi życia. Tym kryterium powinniśmy się kierować tak naprawdę wybierając każde zwierze domowe.

Jeśli prowadzimy aktywny tryb życia i chcemy by pies był naszym towarzyszem np. podczas pieszych wycieczek, wybierzmy psa aktywnego, takiego, który ‘’potrzebuje się wybiegać’’. Polecane rasy dla aktywnych to np. border collie, jack russell terrier, syberian husky, owczarek belgijski malinois czy seter angielski.

Jeśli jednak jesteśmy zapracowani i większość dnia spędzamy poza domem, wybór psa aktywnego nie będzie dobrym pomysłem. Rasy psów które są bardziej niezależne to np. shar pei, buldog francuski czy mops. Te psy wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Mogą zostawać same w domu na dłużej, ale po powrocie trzeba się nimi odpowiednio zająć.

Psy żyją od 10 do 13 lat. Te dane mogą różnić się w zależności od rasy. Warto więc zdawać sobie sprawę, że pies, który pojawi się w domu zostanie z nami na dłużej. Dobrze jest więc podjąć przemyślaną decyzję.

Zwierzęta domowe - kot

Podobno ludzie dzielą się na miłośników psów i miłośników kotów. Znane są jednak przypadki kiedy pod jednym dachem spotykamy zarówno jedno jak i drugie zwierze i żyją one w pełnej symbiozie.

Kot domowy może żyć nawet 20 lat, jeśli jest kotem niewychodzącym lub wychodzi pod nadzorem właściciela (np. na smyczy). Koty potrzebują kuwety ze żwirkiem, którą trzeba regularnie wymieniać. Plus jest taki, że w zimie nie musimy wychodzić z kotem na spacer, tak jak z psem.

Koty, mimo że często opisywane są jako zwierzęta samotne i niezależne, cenią sobie towarzystwo ludzi. Niektóre rasy kotów są bardziej towarzyskie niż inne, dlatego warto poznać charakter rasy przed kupnem lub adopcją kota.

Zwierzęta domowe - rybki akwariowe

Akwarium z rybkami może stanowić prawdziwą ozdobę mieszkania. Wbrew pozorom hodowla rybek nie należy do najłatwiejszych. Istotny jest dobór odpowiednich gatunków, ponieważ nie wszystkie mogą żyć ze sobą w symbiozie. Dobór gatunków uzależniony jest też od wielkości akwarium. Warto więc najpierw dowiedzieć się więcej o zwyczajach rybek, które chcemy kupić.

Akwarium należy też regularnie czyścić i wymieniać filtry oraz wodę. Nie jest to łatwe zajęcie. Rybki akwariowe mogą być mało atrakcyjne dla dzieci, ponieważ nie można wchodzić z nimi w interakcje na takim samym poziomie jak z psem lub kotem. Czasem jednak nawet wśród dzieci znajdą się miłośnicy rybek akwariowych.

Zwierzęta domowe - królik

Króliki miniaturki żyją średnio 6-8 lat. To bardzo wdzięczne zwierzęta domowe. Króliki lubią ruch, nie mogą cały dzień przebywać w klatce. Posiadanie królika wiąże się z koniecznością dodatkowego zabezpieczenia niebezpiecznych stref - kabli, przewodów i innych.

Króliki domowe nie są zbyt towarzyskimi zwierzętami. Cenią sobie niezależność i nie lubią być zbyt często podnoszone. W chwilach stresujących mogą ugryźć swojego właściciela. Króliki są też wymagające jeśli chodzi o pielęgnację i żywienie. Są roślinożerne, warto jednak wiedzieć, że niektóre rośliny mogą być dla nich trujące.

Lepiej nie kupować królika, jeśli w rodzinie są małe dzieci.

Zwierzęta domowe - chomik

Chomiki to często pierwsze zwierzątka, które rodzice kupują dzieciom, żeby nauczyć je odpowiedzialności za żywą istotę. Chomiki żyją ok. 2-3 lata, są łatwe w utrzymaniu, raczej przyjacielsko nastawione. Jedynym minusem może być prowadzony przez nie nocny tryb życia. Chomiki cały dzień śpią, uaktywniają się wieczorem i w nocy. Mogą wtedy hałasować w swojej klatce.

Chomiki są z natury ruchliwe, dlatego warto przygotować dla nich ogrodzony wybieg, na którym będą mogły bezpiecznie przebywać.

Zwierzęta domowe - świnka morska

Świnki morskie żyją średnio 7-9 lat. Są większe od chomików, ale zwykle mniejsze od królików. Świnki morskie są z natury nieufne i długo zajmuje im przyzwyczajenie się do właściciela. Jej oswajanie może potrwać nawet kilka miesięcy. Świnki mogą przebywać poza klatką, o ile zabezpieczymy przed nimi kable elektryczne i inne niebezpieczne miejsca.

Trzeba też uważać na ich dietę. Świnki morskie są bardzo łakome, dlatego ważne jest żeby pilnować ich diety. Lubią jeść i nie są zbyt wybredne jeśli chodzi o preferowany pokarm.

Zwierzęta domowe - nietypowe

Wśród zwierząt domowych coraz większą popularnością cieszą się też zwierzęta nietypowe, np. jeże pigmejskie lub żółwie. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku tych zwierząt ważne jest dokładne zapoznanie się z ich charakterystyką.

Jeże pigmejskie mimo że wydają się proste w hodowli, wcale takie nie są. Jeże są nieufne, nie lubią się przytulać, unikają też głaskania. Problemem może być też ich żywienie. Jeże jedzą głównie karmę mięsną, larwy owadów i niektóre owoce.

Podobnie sprawa wygląda z żółwiami. W zależności od tego czy wybierzemy gatunek wodny czy lądowy, opieka nad żółwiem wygląda zupełnie inaczej.

Zwierzęta domowe - jak wybrać?

Zanim zdecydujemy się na kupno lub adopcję zwierzęcia domowego, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to decyzja na chwilę. Psy i koty żyją kilkanaście lat, króliki czy świnki morskie mogą żyć nawet 8 lat. Zwierzę domowe to zobowiązanie na kilka lat.

Warto zastanowić się też nad naszym trybem życia i warunkami mieszkaniowymi. O ile chomik czy rybki akwariowe nie potrzebują dużo przestrzeni, o tyle pies lub kot, będą tej przestrzeni potrzebować.

Niektóre zwierzęta możemy na cały dzień zostawić same w domu, inne będą odczuwać nasz brak bardziej dotkliwie.

Trzeba też pamiętać, że zwierzęta to nie tylko przyjemności, ale też obowiązki. W zależności od gatunku powinniśmy poświęcić zwierzęciu od kilkunastu minut (np. rybkom) do kilku godzin. W przypadku niektórych zwierząt dochodzą koszty i obowiązki związane z wizytami u weterynarza, szczepieniami i sterylizacją.

Warto też wiedzieć, że nie wszystkie zwierzęta nadają się do obcowania z dziećmi. To też ważny aspekt, bo nawet jeśli w momencie zakupu zwierzęcia nie posiadamy dzieci, to mogą się one pojawić w czasie pobytu zwierzęcia w naszym domu.

Zwierze domowe - gdzie kupić?

Decyzja o zakupie domowego zwierzęcia zawsze musi być bardzo przemyślana. To żywa istota, która czuje i wymaga opieki, ale za to odwdzięczy się silną emocjonalną więzią oraz wieloletnią przyjaźnią. Warto odwiedzić schronisko dla zwierząt, jeśli możemy pozwolić sobie na adopcję psa lub kota.

W sytuacji, gdy chcemy wychować zwierzę domowe od małego, najlepszą decyzją jest zakupienie go u doświadczonego hodowcy. Dotyczy to zwłaszcza rasowych zwierząt. Zanim jednak dokonamy transakcji, warto sprawdzić, czy hodowla jest zarejestrowana i czy zwierzęta domowe są w niej dobrze traktowane. Pamiętajmy, że osoby zajmujące się rozmnażaniem zwierząt rasowych bardzo rzadko ogłaszają się na portalach społecznościowych lub internetowych aukcjach. Kontakt do nich można uzyskać m.in. w miejscowym oddziale Związku Kynologicznego lub Felinologiczngo.

Z kolei zwierzęta futerkowe, m.in. szynszyle, króliki, można kupić w dobrych sklepach zoologicznych. Tam też warto udać się po chomika lub szczura. Doświadczony sprzedawca doradzi również, w jaki sposób opiekować się pupilem oraz jakich akcesoriów potrzebuje.

Dlaczego warto mieć zwierzątko domowe?

Wiele rodzin nie wyobraża sobie życia bez zwierzaka. Ich przyjacielem na wiele lat najczęściej zostaje pies. To on m.in. mobilizuje dorosłych i dzieci do aktywności fizycznej. A ruch na świeżym powietrzu przekłada się na lepsze zdrowie i samopoczucie. Kontakt ze zwierzęciem ponadto uspokaja, wycisza i pomaga rozładować negatywne emocje. Głaskanie miękkiego futerka poprawia nastrój.

Posiadanie psa służy również najmłodszym. Dzieci, opiekując się zwierzęciem domowym, nie tylko są bardziej aktywne, ale też uczą się odpowiedzialności. Mają też lepiej rozwiniętą empatię, łatwiej rozumieją emocje swoje i innych ludzi. Stają się też bardziej otwarte i spontaniczne.

Niestety, nie każdy może posiadać domowe zwierzę. Przeciwwskazaniem jest alergia na sierść (a konkretniej: uczulenie na naskórek i ślinę zwierząt), która objawia się nieżytem nosa (wydzielina jest przezroczysta), świądem skóry, zaczerwienieniem, łzawieniem oczu oraz kichaniem. Diagnozę potwierdzić mogą testy alergiczne. W leczeniu stosuje się leki przeciwhistaminowe.

Posiadanie zwierzęcia domowego to wspaniała przygoda na długie lata. Za naszą opiekę i troskę czworonożny przyjaciel odwdzięczy się wiernością i czułością.