Zwierzęta domowe

Zwierzęta domowe

Pies, który wesoło merda ogonem, gdy przekraczasz próg domu? Cicho mruczący kot, w ten sposób zaznaczający swoją obecność w domu? A może uwielbiana przez dzieci świnka morska? Zwierzęta domowe to ulubieńcy wielu z nas. Dlaczego lubimy z nimi mieszkać?

Najpopularniejsze zwierzęta domowe

Wśród najchętniej wybieranych czworonożnych przyjaciół człowieka znajduje się oczywiście pies. W domach, w których mieszkają dzieci, najpopularniejsze rasy tych zwierząt to: Border collie, Golden retriever, Labrador retriever. Są to zwierzęta, które kochają aktywność. Bierność i długie godziny spędzane w zamkniętym pomieszczeniu im nie służą. Wyróżniają się niebywałą inteligencją, co wykorzystuje się nie tylko w akcjach poszukiwawczych ludzi, ale też w jednostkach policji. Psy tych ras są łagodne w stosunku do dzieci i bardzo opiekuńcze.

Na liście najpopularniejszych zwierząt domowych znaleźć można również koty domowe, chomika, świnkę morską oraz królika. W wielu mieszkaniach pojawia się też szczur domowy.

Zwierze domowe - gdzie kupić?

Decyzja o zakupie domowego zwierzęcia zawsze musi być bardzo przemyślana. To żywa istota, która czuje i wymaga opieki, ale za to odwdzięczy się silną emocjonalną więzią oraz wieloletnią przyjaźnią. Warto odwiedzić schronisko dla zwierząt, jeśli możemy pozwolić sobie na adopcję psa lub kota.

W sytuacji, gdy chcemy wychować zwierzę domowe od małego, najlepszą decyzją jest zakupienie go u doświadczonego hodowcy. Dotyczy to zwłaszcza rasowych zwierząt. Zanim jednak dokonamy transakcji, warto sprawdzić, czy hodowla jest zarejestrowana i czy zwierzęta domowe są w niej dobrze traktowane. Pamiętajmy, że osoby zajmujące się rozmnażaniem zwierząt rasowych bardzo rzadko ogłaszają się na portalach społecznościowych lub internetowych aukcjach. Kontakt do nich można uzyskać m.in. w miejscowym oddziale Związku Kynologicznego lub Felinologiczngo.

Z kolei zwierzęta futerkowe, m.in. szynszyle, króliki, można kupić w dobrych sklepach zoologicznych. Tam też warto udać się po chomika lub szczura. Doświadczony sprzedawca doradzi również, w jaki sposób opiekować się pupilem oraz jakich akcesoriów potrzebuje.

Dlaczego warto mieć zwierzątko domowe?

Wiele rodzin nie wyobraża sobie życia bez zwierzaka. Ich przyjacielem na wiele lat najczęściej zostaje pies. To on m.in. mobilizuje dorosłych i dzieci do aktywności fizycznej. A ruch na świeżym powietrzu przekłada się na lepsze zdrowie i samopoczucie. Kontakt ze zwierzęciem ponadto uspokaja, wycisza i pomaga rozładować negatywne emocje. Głaskanie miękkiego futerka poprawia nastrój.

Posiadanie psa służy również najmłodszym. Dzieci, opiekując się zwierzęciem domowym, nie tylko są bardziej aktywne, ale też uczą się odpowiedzialności. Mają też lepiej rozwiniętą empatię, łatwiej rozumieją emocje swoje i innych ludzi. Stają się też bardziej otwarte i spontaniczne.

Niestety, nie każdy może posiadać domowe zwierzę. Przeciwwskazaniem jest alergia na sierść (a konkretniej: uczulenie na naskórek i ślinę zwierząt), która objawia się nieżytem nosa (wydzielina jest przezroczysta), świądem skóry, zaczerwienieniem, łzawieniem oczu oraz kichaniem. Diagnozę potwierdzić mogą punktowe testy skórne. W leczeniu stosuje się leki antyhistaminowe.

Posiadanie zwierzęcia domowego to wspaniała przygoda na długie lata. Za naszą opiekę i troskę czworonożny przyjaciel odwdzięczy się wiernością i czułością.

Ważne tematy