Trwa ładowanie...

​Pięć sposobów na zastosowanie olejku herbacianego

Avatar placeholder
18.12.2018 16:24
​Pięć sposobów na zastosowanie olejku herbacianego
​Pięć sposobów na zastosowanie olejku herbacianego (Zdjęcie olejku / Shutterstock)

Olejek z drzewa herbacianego warto mieć domowej apteczce i łazience. Co może zdziałać poza pozostawieniem przyjemnego zapachu? To skuteczny naturalny środek dezynfekujący, który działa na bakterie, wirusy i grzyby. Oto 5 przykładów jego zastosowania.

1. Precz z grzybem

Badania dowodzą, że to naturalny środek przeciwgrzybiczy – efektywność maści zawierającej olejek z drzewa herbacianego na grzybicę paznokci wynosi ok. 80 proc. Można przekonać się o tym, nasączając olejkiem wacik i nanosząc go na chory paznokieć.

2. Środek czyszczący

Olejek z drzewa herbacianego świetnie sprawdza się jako środek czyszczący - pozostawia wyjątkowy zapach, a nie podrażnia oczu, skóry i dróg odechowych jak chemiczne preparaty. Idealnie nadaje się do czyszczenia powierzchni łazienki.

7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik
7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik [7 zdjęć]

W zielonej herbacie zawarte są silne przeciwutleniacze, które wykazują działanie antybakteryjne. Wystarczy,

zobacz galerię

3. Trądzik

Zobacz film: "Czym jest grzybica?"

Olejek herbaciany to również potężna broń w walce z trądzikiem. Może być równie skuteczny jak nadtlenek benzoilu w oczyszczaniu skóry z niedoskonałości. Jeśli mamy zbyt wrażliwą cerę, aby stosować czysty olejek herbaciany, warto przed zastosowaniem rozcieńczyć go wodą. Nie musimy go zmywać.

4. Pogromca wszy

Jak pozbyć się skutecznie wszy i gnid? Badania przeprowadzone we Włoszech dowiodły, że olejek herbaciany zabija 100 proc. wesz w ciągu pół godziny, a ich jaja w 5 dni. Warto także myć głowę szamponem zawierającym olejek jako środek zapobiegawczy.

5. Kurzajki

Kurzajki są uciążliwe – większość co prawda znika samoistnie, ale może to trwać miesiącami. Aby szybciej poradzić sobie z tym problemem, naukowcy sugerują prostą metodę: przed snem należy nałożyć nieco olejku herbacianego na kurzajkę i przykryć miejsce skórką od banana. Skórkę zabezpieczamy bandażem lub plastrem i taki "opatrunek" zdejmujemy rano. Okłady należy przykładać przez 3 tygodnie, aż kurzajka zniknie całkowicie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze