Trwa ładowanie...

Alarmująca zależność między tostami a rakiem

Avatar placeholder
15.03.2019 14:50
Alarmująca zależność między tostami a rakiem
Alarmująca zależność między tostami a rakiem (Zdjęcie tosta / Shutterstock)

Raport naukowy wydany przez brytyjskie organy nadzorujące bezpieczeństwo żywności wykazał zadziwiające wnioski. Spożywanie zbyt dużej ilości tostowego pieczywa może podnosić ryzyko zachorowania na raka.

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, która opublikowała raport, informuje, że winowajcą jest związek chemiczny – akrylamid. Jest to toksyczna substancja wytwarzana, kiedy węglowodany są wystawiane na działanie wysokiej temperatury.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi [6 zdjęć]

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży.

zobacz galerię

Według autorów badania regularne spożywanie posiłków bogatych w akrylamid może potęgować ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej.

Zobacz film: "Najważniejsze informacje dla pacjenta z chorobą nowotworową"

Jednak nie tylko jedzenie tostów jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych informuje, że ten sam związek chemiczny występuje w kawie, frytkach i pieczonych potrawach.

Akrylamid to naturalny produkt uboczny pojawiający się w wyniku gotowania i obróbki termicznej z udziałem wysokich temperatur (powyżej 120°C) produktów zawierających skrobię.

Im dłużej potrawa jest gotowana i im wyższa jest jej temperatura podczas tego procesu, tym więcej wytworzy się akrylamidu. Dotyczy to również żywności grillowanej i pieczonej.

Jednak dr med. Dale Shepard, onkolog w szpitalu Cleveland Clinic, podchodzi sceptycznie do informacji na temat powiązania tostów z nowotworem.

"Tak naprawdę wciąż jeszcze nie wiemy, co powoduje raka. Istnieją kancerogenne źródła, których na obecny moment możemy być bardziej pewni, jak palenie i otyłość" - skomentował lekarz.

Shepard dodaje, że nawet jeśli istnieje powiązanie między rakiem a akrylamidem, nie posiadamy jeszcze wystarczających naukowych dowodów na poparcie tej tezy.

"Póki co wiemy tyle, że może on zmieniać układ DNA, jednak nie wiemy, czy ten proces rzeczywiście zachodzi w ludzkim organizmie, jako że ciało człowieka ma zdolność neutralizowania toksyn" - dodaje.

Mimo wszystko Shepard przypomina, że możemy zminimalizować potencjalne zagrożenie przez ograniczenie produktów bogatych w skrobię i cukier oraz unikanie przypalonych potraw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze