Biały nalot na języku

Biały nalot na języku najczęściej nie jest niczym groźnym, ale czasami może być wynikiem toczących się zmian chorobowych w jamie ustnej. Niewielki biały nalot na zewnętrznej części języka występuje fizjologicznie. Skóra na tej części języka jest bowiem szorstka o zabarwieniu białoszarym, co powoduje licznie występujące brodawki smakowe. Czasami może mieć inne zabarwienie, które zmienia się na kilka godzin po spożyciu pokarmów. Taki stan języka nie wskazuje na żadną chorobę. Niekiedy jednak intensywny biały nalot pojawiający się na języku i całej jamie ustnej świadczy o istnieniu choroby. Mogą to być choroby układowe lub stany zapalne jamy ustnej. Biały nalot na języku często świadczy o zakażeniu grzybiczym jamy ustnej. 

Spis treści:
 1. 1. Biały nalot na języku a choroby ogólnoustrojowe
  1. 1.1. Leukoplakia
  2. 1.2. Płonica
  3. 1.3. Dur brzuszny
  4. 1.4. Kiła
 2. 2. Biały nalot w jamie ustnej a zakażenie grzybicze

1. Biały nalot na języku a choroby ogólnoustrojowe

Zmiana wyglądu języka często towarzyszy chorobom ogólnoustrojowym.

1.1. Leukoplakia

Jest to choroba jamy ustnej występująca najczęściej u palaczy. Inna nazwa tej choroby to rogowacenie białe. Jak sama nazwa wskazuje, w przebiegu choroby dochodzi do nadmiernego rogowacenia skóry i błon śluzowych języka i policzków. W jamie ustnej pojawiają się białe, opalizujące plamy lub smugi, którym towarzyszą zbite warstwy zrogowaciałych komórek. Taki stan jamy ustnej u osób palących papierosy jest najczęściej oznaką tworzenia się zmian nowotworowych w organizmie.

1.2. Płonica

Biały nalot w jamie ustnej to jeden z pierwszych objawów tej choroby. Po pewnym czasie dochodzi do oddzielenia się warstwy białego osadu z języka i pojawia się charakterystyczny objaw dla tej choroby – malinowy język.

1.3. Dur brzuszny

W przebiegu duru brzusznego dochodzi do pokrycia języka białoszarym osadem. Nalot nie pokrywa czubka oraz brzegów języka. Barwa ich jest żywoczerwona.

1.4. Kiła

Kiła jest to choroba przenoszona drogą płciową. Białoszary osad na języku pojawia się w drugim stadium tej choroby.

2. Biały nalot w jamie ustnej a zakażenie grzybicze

Chociaż zmiany wyglądu języka mogą towarzyszyć niektórym chorobom ogólnoustrojowym, to jednak patologiczny biały nalot na języku najczęściej wskazuje na grzybicę całej jamy ustnej, zakażenie grzybicze języka czy grzybicę gardła. Grzybice jamy ustnej, wywołane grzybem Candida albicans, występują często u dzieci, osób starszych noszących protezy zębowe. Niekiedy pojawiają się u osób chorujących na nowotwory, AIDS czy osób poddawanych leczeniu immunosupresyjnemu.
Do takich chorób grzybiczych zaliczamy:

 • kandydozę rzekomobłoniastą ostrą i przewlekłą – to grzybica u małych dzieci i osób dorosłych z obniżoną odpornością. Nalot jest kredowo-biały o konsystencji zsiadłego mleka;
 • kandydozę zanikową ostrąi przewlekłą – chorują na nią cukrzycy oraz osoby poddawane antybiotykoterapii. Pojawiają się pojedyncze lub zbite ogniska grzybicze w postaci białych lub biało-kremowych zmian na języku;
 • kandydozę rumieniową przewlekłą – biały nalot rozsiany jest w całej jamie ustnej;
 • kandydozę rozrostową przewlekłą – na języku oraz błonie śluzowej jamy ustnej pojawiają się białe, spoiste, jednolite tarczki, które są twarde, szorstkie i trudno oddzielają się od podłoża. Kształty mają nieregularne, ale wyraźnie są odgraniczone poprzez otaczający je rumień.

Zakażenie grzybicze leczone jest przez podawanie leków przeciwgrzybiczych. Takie leczenie grzybicy należy stosować jeszcze przez kilka dni po ustąpieniu objawów grzybicy.

Biały osad na języku pojawia się w przebiegu różnego rodzaju chorób. Nie jest on jednak podstawą rozpoznania danej choroby. Może jedynie wskazywać na kierunek badań w celu diagnostyki istniejącej choroby.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Komentarze

Pytania do specjalistów

Co oznacza biały nalot na języku?

Witam. Od około roku mam biały nalot na języku szczotkuje go ale na następny dzień powraca, przez niego mam nieprzyjemny odór z ust, a to na pewno z tego nalotu bo go zdrapywałem i przeokropnie śmierdzi a lekarz rodziny powiedział mi, że to nic, że zdarza...

Jak wyleczyć biały nalot na języku?

witam, od pewnego czasu mam biały nalot na języku, co się z tym wiąże niezbyt świeży oddech. Nie wiem jak się mam go pozbyć, a dodam jeszcze, że pojawiają się czasami białe kreski na języku, także białe rano podczas mycia zębów czyszczę także język....

pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

pokaż 5 następnych

Artykuły Grzybica języka

Piercing Kolczyk w języku

Kolczyk w języku to sposób na ozdobienie ciała. Taka forma modyfikacji wyglądu wiąże się jednak z pewnymi zagrożeniami, szczególnie jeśli język przekłuwa niewykwalifikowana osoba.

Randki Biały związek

Białe małżeństwa to takie, w którym małżonkowie świadomie decydują się na rezygnację z seksu. Niekiedy pary od samego początku postanawiają nigdy nie współżyć, w innych przypadkach decyzja ta przychodzi z czasem - po tym, jak małżonkowie rozpoczynają...