Bieżnia

Bieżnia to jeden z najbardziej popularnych sprzętów, zarówno w domowej siłowni, jak i w fitness klubach. Ćwiczenia na bieżni mają wiele zalet – pozwalają na skuteczne spalanie tłuszczu, pozbycie się nadmiernych kilogramów, poprawienie kondycji fizycznej, zwiększanie witalności i siły. Dzięki bieżni można pokochać bieganie, trenować do wyścigów i różnych dyscyplin sportowych. Trening na bieżni może być przygotowaniem do uprawiania innych sportów, a często wybiera się go jako najlepszą formę aktywności fizycznej na odchudzanie.

Spis treści:
  1. 1. Zakup bieżni do biegania
  2. 2. Pas biegowy i systemy amortyzujące

1. Zakup bieżni do biegania

Zanim bieżnia do biegania zdobyła tak dużą popularność, sprzęt sportowy fitness nie wiązał się z trudnym wyborem, ponieważ liczba modeli była ograniczona. Dziś wybór odpowiedniej bieżni nie jest taki łatwy. Bieżnie do biegania różnią się funkcjami, rozmiarem, wagą, budową i innymi cechami. Niektóre są przeznaczone dla ludzi, którzy chcą trenować chód, z kolei inne dla ludzi intensywnie biegających. Wybór jest duży, zatem nasuwa się pytanie: na co zwrócić uwagę podczas zakupu bieżni do biegania?

Silnik do bieżni jest najważniejszą częścią tego urządzenia. To właśnie on napędza poruszający się pas w bieżni. Jednostkami mocy określającymi silnik są konie mechaniczne. Producenci najczęściej podają dwie wartości. Jednak należy zwrócić uwagę przede wszystkim na pracę ciągłą (tzw. znamionowa moc silnika ), wahającą się od 1 do 3 koni mechanicznych. Druga wartość to moc maksymalna, czyli jedynie taka, którą silnik może osiągnąć w danym momencie, podczas gdy pierwsza wartość określa faktyczną moc ciągłą.

2. Pas biegowy i systemy amortyzujące

Te części bieżni mają wpływ na amortyzację, a zatem komfort podczas biegania. Niektóre bieżnie są wyprodukowane z laminowanego drewna, podczas gdy inne z materiałów syntetycznych. Producenci często podają informacje odnośnie do poziomu amortyzacji – oczywiście im on wyższy, tym lepiej dla naszych stawów, szczególnie jeśli osoba korzystająca z bieżni miała kontuzje lub jest starsza. Pas biegowy może być jedno- lub dwuwarstwowy. Warto zainwestować w te dwuwarstwowe, gdyż są lepszej jakości.

Konsola zapewni łatwą kontrolę wszystkich funkcji bieżni, a także poda ważne dla osoby ćwiczącej informacje, takie jak:

  • prędkość,
  • kąt nachylenia podłoża,
  • tętno,
  • ilość spalonych kalorii (w danym momencie i w ciągu godziny).

Konsole oferują coraz więcej ciekawych możliwości, przy tym dalej pozostają łatwe do obsługi. To, co kiedyś było uważane za funkcje luksusowe, dziś jest standardowym wyposażeniem. Jedną z takich funkcji jest monitorowanie pracy serca. Jest kilka metod na taki pomiar – paski mocowane do klatki piersiowej (najskuteczniejsze), klipsy przyczepiane do uszu, palców, monitory mające kontakt z dłonią.

Ilość spalanych kalorii oczywiście zależy od tego, jak intensywnie wykonywane są ćwiczenia. Jednak szacuje się, że podczas intensywnego treningu na bieżni magnetycznej można spalić około 700 kalorii. To bardzo dużo, szczególnie jeśli porównasz z innymi urządzeniami na siłowni, takimi jak stepper (627 kcal) i rowerek stacjonarny (498 kcal).

Porozmawiaj o tym na Forum Żywienie i fitness »
Lubię to!
0

Pytania do specjalistów

Ból kolan po ćwiczeniach

witam serdecznie, od dwóch tygodni ćwiczę (trzy razy w tyg, trochę ćwiczeń cardio, trochę izometrycznych) i niestety zaczęły boleć mnie kolana. Co może byc tego przyczyną i w jaki sposób można temu zaradzić? Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Odpowiada: Lek. Marta Gryszkiewicz Lek. Marta Gryszkiewicz i 1 inny
Dieta i trening podczas odchudzania u 18-latki

Witam .Waże 75 kg i mierze 173 cm czy aby schudnąć do 60 kg zdrowie odżywianie i taki trening mi pomoże Pon. 40 min hula hop oraz lekki trening cardio wtorek 56 minut treningu cardio środa wolne czwartek bieżnia 40 min piątek ćw na nogi oraz klatke piersiową...

pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 1 odpowiedź Dieta i ćwiczenia fizyczne na zbicie wagi ~:

Witam jestem męźczyzną wzrost 188 cm waga 115 kg niemogę zbyć wagi nawet jeśli chodziłem na siłownię i basen sylwetka malała a waga stała. Byłem na diecie dankana 6 dni ale bardzo mnie głowa bolała .

pokaż 5 następnych

Artykuły Bieżnia

Bieżnia Bieżnia ciśnieniowa

(...) tkanki tłuszczowej czy cellulitu może być bieżna ciśnieniowa. Co to jest bieżnia ciśnieniowa? Bieżnia ciśnieniowa to zwykła bieżnia obudowana specjalną kapsułą do wysokości bioder. To urządzenie łączy zalety wysiłku fizycznego oraz działania podciśnienia ... zmniejszenie spalania tkanki tłuszczowej. Usprawnienie tego procesu wykorzystuje właśnie bieżnia podciśnieniowa. Ćwiczący na tej...

Bieżnia Jak biegać na bieżni?

Kiedy na dworze zimno lub pada deszcz czy też słońce zaszło za horyzont, nie musimy rezygnować z codziennego joggingu. Możemy do tego wykorzystać przyrząd do ćwiczeń, jakim jest bieżnia. Wyróżniamy kilka rodzajów bieżni: magnetyczną, elektryczną czy ciśnieniową. Należy jednak wiedzieć, że trening na bieżni różni się nieco od zwykłego biegania. Dlatego tez warto wiedzieć, jak prawidłowo biegać na bieżni. Początek ćwiczeń na bieżni Przy rozpoczęciu treningu na bieżni ważne jest odpowiednie...

Bieżnia Bieżnia magnetyczna czy elektryczna?

(...) jednak rezygnowanie z biegania. Obecnie dostępne są różnego rodzaju bieżnie do biegania. Może to być bieżnia elektryczna, bieżnia magnetyczna, bieżnia ciśnieniowa lub inne. Możemy korzystać z bieżni na siłowni lub zakupić własną. Istotna jest także wiedza na temat, jak prawidłowo biegać na bieżni. Czym się różni bieżnia magnetyczna od bieżni elektrycznej? Zarówno bieżnia magnetyczna, jak i elektryczna spowoduje uzyskanie odpowiednich efektów przy ćwiczeniu na nich. Oba typy bieżni różnią się mechanizmem zasilania.

Ćwiczenia aerobowe
Trening kardio Ćwiczenia aerobowe

(...) Podczas ćwiczeń należy zwracać uwagę na to, aby sylwetka była wyprostowana. Bieżnia Trening na bieżni pozwala...

Aerobik Aerobik w domu

(...) Wystarczy włączyć dobrą muzykę i zacząć tańczyć. 20-minutowa sesja tańca pozwala spalić 120 kalorii. Domowa bieżnia:...

Skuteczne odchudzanie
Psychologia w odchudzaniu Skuteczne odchudzanie

(...) minut, wtorek – bieganie – 30 minut, środa – siłownia, bieżnia – 20 minut, ćwiczenia siłowe na...

Domowa siłownia
Jak ćwiczyć? Domowa siłownia

(...) Bieżnia do biegania - dobre wyposażenie siłowni dla osób, które mają pracę siedzącą. Na bieżni można spacerować, truchtać i...

Leczenie bezsenności Higiena snu

(...) wybór: aerobik, jogging, pływanie, jazda na rowerze, bieżnia, stoper, a także biegi po schodach. To kiedy...

pokaż 10 następnych