Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Bieżnia - zakup bieżni, pas biegowy i systemy amortyzujące

Avatar placeholder
23.04.2021 13:53
Bieżnia - zakup bieżni, pas biegowy i systemy amortyzujące
Bieżnia - zakup bieżni, pas biegowy i systemy amortyzujące (123RF)

Bieżnia to jeden z najbardziej popularnych sprzętów, zarówno w domowej siłowni, jak i w fitness klubach. Ćwiczenia na bieżni mają wiele zalet – pozwalają na skuteczne spalanie tłuszczu, pozbycie się nadmiernych kilogramów, poprawienie kondycji fizycznej, zwiększanie witalności i siły. Dzięki bieżni można pokochać bieganie, trenować do wyścigów i różnych dyscyplin sportowych. Trening na bieżni może być przygotowaniem do uprawiania innych sportów, a często wybiera się go jako najlepszą formę aktywności fizycznej na odchudzanie.

spis treści

1. Bieżnia - zakup bieżni

Zanim bieżnia do biegania zdobyła tak dużą popularność, sprzęt sportowy fitness nie wiązał się z trudnym wyborem, ponieważ liczba modeli była ograniczona. Dziś wybór odpowiedniej bieżni nie jest taki łatwy. Bieżnie do biegania różnią się funkcjami, rozmiarem, wagą, budową i innymi cechami. Niektóre są przeznaczone dla ludzi, którzy chcą trenować chód, z kolei inne dla ludzi intensywnie biegających. Wybór jest duży, zatem nasuwa się pytanie: na co zwrócić uwagę podczas zakupu bieżni do biegania?

Silnik do bieżni jest najważniejszą częścią tego urządzenia. To właśnie on napędza poruszający się pas w bieżni. Jednostkami mocy określającymi silnik są konie mechaniczne. Producenci najczęściej podają dwie wartości. Jednak należy zwrócić uwagę przede wszystkim na pracę ciągłą (tzw. znamionowa moc silnika ), wahającą się od 1 do 3 koni mechanicznych. Druga wartość to moc maksymalna, czyli jedynie taka, którą silnik może osiągnąć w danym momencie, podczas gdy pierwsza wartość określa faktyczną moc ciągłą.

Zobacz film: "Jakie partie ciała można wyrzeźbicz, ćwicząć na tych sprzętach?"

2. Bieżnia - pas biegowy i systemy amortyzujące

Te części bieżni mają wpływ na amortyzację, a zatem komfort podczas biegania. Niektóre bieżnie są wyprodukowane z laminowanego drewna, podczas gdy inne z materiałów syntetycznych. Producenci często podają informacje odnośnie do poziomu amortyzacji – oczywiście im on wyższy, tym lepiej dla naszych stawów, szczególnie jeśli osoba korzystająca z bieżni miała kontuzje lub jest starsza. Pas biegowy może być jedno- lub dwuwarstwowy. Warto zainwestować w te dwuwarstwowe, gdyż są lepszej jakości.

Konsola zapewni łatwą kontrolę wszystkich funkcji bieżni, a także poda ważne dla osoby ćwiczącej informacje, takie jak:

  • prędkość,
  • kąt nachylenia podłoża,
  • tętno,
  • ilość spalonych kalorii (w danym momencie i w ciągu godziny).

Konsole oferują coraz więcej ciekawych możliwości, przy tym dalej pozostają łatwe do obsługi. To, co kiedyś było uważane za funkcje luksusowe, dziś jest standardowym wyposażeniem. Jedną z takich funkcji jest monitorowanie pracy serca. Jest kilka metod na taki pomiar – paski mocowane do klatki piersiowej (najskuteczniejsze), klipsy przyczepiane do uszu, palców, monitory mające kontakt z dłonią.

Zobacz także:

Ilość spalanych kalorii oczywiście zależy od tego, jak intensywnie wykonywane są ćwiczenia. Jednak szacuje się, że podczas intensywnego treningu na bieżni magnetycznej można spalić około 700 kalorii. To bardzo dużo, szczególnie jeśli porównasz z innymi urządzeniami na siłowni, takimi jak stepper (627 kcal) i rowerek stacjonarny (498 kcal).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze