Trwa ładowanie...

Cellulit – objawy, przyczyny i zwalczanie pomarańczowej skórki

Cellulit, czyli grudki i nierówności na skórze przypominające skórki pomarańczy to problem wielu kobiet.
Cellulit, czyli grudki i nierówności na skórze przypominające skórki pomarańczy to problem wielu kobiet. (123rf)

Cellulit, czyli grudki i nierówności na skórze przypominające skórki pomarańczy to problem wielu kobiet. Jego przyczyną jest nierównomierne rozłożenie komórek tłuszczowych. Odpowiadają za to hormony, ale i błędy dietetyczne. Choć istnieje wiele sposobów na pozbycie się problemu, nie jest to proste. Co warto wiedzieć? Jak wygląda cellulit wodny, a jak tłuszczowy?

spis treści

1. Co to jest cellulit?

Cellulit to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, czemu towarzyszą obrzękowo-włókniste zmiany tkanki podskórnej. To częsty problem kobiet i młodych dziewcząt. Cellulit u mężczyzn występuje rzadko.

Jakie są objawy cellulitu? Zmiany pojawiają się najczęściej na udach, biodrach, pośladkach i ramionach. Skóra dotknięta problemem jest nierówna i pofałdowana, tworzą się na niej widoczne guzki i zgrubienia, które czasem wywołują ból.

Zobacz film: "Cellulit – jak się go pozbyć w miesiąc"

Zdarza się, że zmianom skórnym towarzyszy wrażenie ciężkości, nadmiernego napięcia kończyn dolnych, a także skurczy, parestezji i mrowienia. Niekiedy efekt skórki pomarańczowej to nie jedyne zmartwienie.

Pojawiają się bowiem także rozstępy oraz nadmierna pigmentacja skóry, obrzęki tkanki podskórnej i mikrowynaczynienia, a także żylaki i zmiany troficzne w tkankach skóry.

Charakterystyczna jest utrata elastyczności skóry i nierównomierne jej napięcie w różnych obszarach, czyli tak zwany objaw materacowy.

Cellulit może być widoczny zarówno jedynie podczas ściśnięcia ciała, czasem można go dostrzec nawet przez ubranie. Ma to związek ze stopniem jego zaawansowania. Wyróżnia się cztery stopnie:

  • pierwszy stopień cellulitu, który jest widoczny dopiero po ściśnięciu skóry; grudki są małe,
  • drugi stopień cellulitu - może się pojawiać także po napięciu mięśni, grudki są bardziej blade i większe,
  • trzeci stopień cellulitu, widoczny bez ściskania skóry. Grudki są większe, nieregularne i często bolesne,
  • czwarty stopień cellulitu. Skóra jest wiotka i pofałdowana, strukturę widać nawet przez ubranie. Guzki są bolesne i wyczuwalne niezależnie od siły dotyku.

2. Rodzaje cellulitu

Wyróżnia się kilka rodzajów cellulitu. To:

  • cellulit twardy, który obserwuje się u aktywnych, młodych kobiet dopiero podczas ściskania skóry,
  • cellulit miękki, pojawiający się u osób mało aktywnych fizycznie, zwykle po 40. roku życia. Jest widoczny w każdej pozycji ciała,
  • cellulit obrzękowy. Ten typ pojawia się rzadko, charakteryzują go bóle nóg i ich opuchlizna,
  • cellulit wodny. Pojawia się po ściśnięciu skóry. Wówczas widoczna staje się nierówna powierzchnia i opuchnięte fragmenty,
  • cellulit tłuszczowy – na tkance podskórnej widoczne są zagłębienia, grudki i małe guzki,
  • skóra materacowa – na tkance podskórnej zaobserwować można dużą ilość guzków i zagłębień. Mogą zajmować one duży obszar ciała. W miejscach chorobowych może występować obniżona temperatura. Zmian tych nie da się odwrócić, ale można powstrzymać dalszy ich rozwój.

3. Jak rozwija się cellulit?

Skąd się bierze cellulit? Jak powstaje cellulit na nogach? Od czego jest cellulit na całym ciele? To tylko nieliczne pytania, z którymi stykają się na co dzień lekarze i specjaliści z dziedziny kosmetologii.

Cellulit na udach, podobnie jak cellulit na brzuchu czy pośladkach tworzy się wskutek zaburzonego mikrokrążenia w obrębie skóry i tkanki podskórnej. Zaburzenie mikrokrążenia powoduje niedotlenienie oraz niewystarczające odżywienie komórek tłuszczowych, wskutek czego komórki tłuszczowe ulegają powiększeniu.

Gdy są one zbyt duże, zaczynają napierać na naczynia krwionośne oraz limfatyczne. W efekcie dochodzi do powstania charakterystycznych nierówności na skórze.

4. Przyczyny cellulitu

Cellulit może mieć wiele przyczyn. Najczęściej za nieestetyczne zmiany odpowiadają zaburzenia hormonalne, w tym zwiększona ilość estrogenów, które wpływają na przepuszczalność naczyń w tkance podskórnej. W rezultacie pojawiają się obrzęki, które wywierają nacisk na komórki tłuszczowe. Te są gorzej dotlenione i powiększają swoje rozmiary. To dlatego pomarańczowa skórka pojawia się często po okresie dojrzewania, w ciąży, po menopauzie.

Po jakimś czasie od pojawienia się pierwszych zmian dochodzi do zmian zapalnych, prowadzących do zwłóknienia tkanki łącznej. Pojawia się pomarańczowa skórka, następnie zdecydowanie większe grudki, czyli powiększone komórki tłuszczowe, woda i produkty przemiany materii.

Na pojawienie się i rozwój cellulitu, oprócz hormonów, ma również wpływ:

  • brak ruchu, siedzący tryb życia,
  • nieodpowiednia dieta, nadmiar cukru i soli, spożywanie żywności przetworzonej, stosowanie diety ubogiej w błonnik,
  • nadwaga,
  • częsta ekspozycja na wysokie temperatury (problem skórki pomarańczowej może pojawić się na skutek gorących kąpieli lub częstej depilacji gorącym woskiem),
  • zaparcia,
  • jedzenie o nieregularnych porach, zbyt obfite kolacje,
  • problemy z krążeniem, żylaki kończyn dolnych,
  • noszenie zbyt obcisłych ubrań,
  • palenie papierosów,
  • picie napojów alkoholowych,
  • skłonność do obrzęków,
  • picie zbyt małej ilości wody,
  • wady postawy (zaburzenia krążenia mogą pojawić się na skutek skrzywienia kręgosłupa).

5. W jakich miejscach tworzy się cellulit?

Cellulit u pacjentek tworzy się zazwyczaj w obrębie tych miejsc, które charakteryzują się większą ilością tkanki tłuszczowej. Na zabiegi usuwania skórki pomarańczowej zgłaszają się zwykle kobiety, u których występuje cellulit na brzuchu, cellulit na pośladkach, cellulit na udach. Problemem wielu pacjentek jest również pomarańczowa skórka na ramionach.

Nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, przebiegające wraz z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej może powodować u kobiet ogromny dyskomfort i poczucie wstydu.

6. Jak zwalczyć cellulit?

Cellulit nie dodaje uroku, wywołuje dyskomfort. Co gorsze nierówności i grudki są trudne do zlikwidowania, mogę też szybko się pogłębiać. Co można zrobić? Jak się pozbyć cellulitu?

Sposobów na cellulit jest wiele, ale nie wszystkie są równie efektywne. Najlepsze rezultaty daje połączenie kilku metod, takich jak:

  • zdrowa i zbilansowana dieta, wykluczająca wysoko przetworzone produkty typu fast food, gotowe dania do podgrzania, itd.
  • picie odpowiedniej ilości wody (co najmniej 1,5-2 litry dziennie),
  • ćwiczenia na cellulit – sprawdza się niemal każda aktywność fizyczna. Można i pływać, i zapisać się na zajęcia fitness,
  • tabletki na walkę z cellulitem, zawierające wyciągi roślinne, między innymi z alg, zielonej herbaty i cytrusów, często kwasy omega 3, witaminy oraz substancje, które przyspieszają przemiany tłuszczowe w organizmie oraz wzmacniają naczynia włosowate i limfatyczne, usprawniają krążenie krwi i przemianę materii,
  • stosowanie różnych preparatów oraz kosmetyków antycellulitowych

Kluczowe są również kosmetyki antycellulitowe: peelingi, balsamy, kremy na cellulit czy żele pod prysznic z substancjami aktywnymi, takimi jak: teofilina, kofeina, bluszcz, l-karnityna, arnika, rutyna, wąkrota azjatycka, miłorząb japoński, nostrzyk, bambus, drzewo gorzkiej pomarańczy, brzoza, lubczyk bagienny, karczoch, morszczyn, guarana, czerwona winorośl, grejpfrut.

7. Dieta na cellulit

Pacjentki zmagające się z problemem pomarańczowej skórki nie powinny zapomnieć o przestrzeganiu zasad zrównoważonej diety ograniczającej cellulit. Ta musi być zasobna w warzywa i owoce (z uwagi na witaminy, minerały, błonnik pokarmowy).

Wskazane jest ograniczenie spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego oraz białego pieczywa, słodyczy i fast foodów, jak również ograniczenie soli i cukru. Niezwykle istotne jest również picie dużej ilości wody, ale i zielonej herbaty, kopru włoskiego czy herbaty z pokrzywy.

8. Domowe sposoby na cellulit

Czy istnieją domowe sposoby na cellulit? Okazuje się, że tak. Istnieje wiele domowych metod niwelowania pomarańczowej skórki na ciele. W trakcie kąpieli w wannie warto wykonywać peeling z soli morskiej lub peeling cukrowy.

Przed kąpielą warto rozważyć także szczotkowanie ciała na sucho. Na cellulit pomaga także masaż pod prysznicem za pomocą rękawicy lub szorstkiej myjki do ciała. Niezwykle ważne jest również przestrzeganie zasad zbilansowanej diety.

Domowym sposobem na cellulit jest np. picie wody z sokiem z cytryny oraz szczyptą pieprzu cayenne, nakładanie maski z kawy, masaże (można wykorzystać masażer na cellulit).

9. Profesjonalne zabiegi na cellulit

Zabiegi wykonywane w gabinecie kosmetycznym na cellulit to:

  • endermologia – zabieg określany jako nowoczesny masaż podciśnieniowy wspomaga aktywację takich substancji jak kwas hialuronowy, kolagen czy elastyna. Skutecznie poprawia jędrność skóry i niweluje skórkę pomarańczową na ciele.
  • drenaż limfatyczny – zabieg zwany inaczej masażem uciskowym poprawia przepływ limfy w organizmie. Wskazaniem do jego stosowania jest nie tylko cellulit, ale również obrzęk lub zastoina limfatyczna. Pomocny jest również w terapii choroby niedokrwiennej kończyn dolnych.
  • body wrapping,
  • karboksyterapia – w trakcie zabiegu specjalista wstrzykuje niewielkie dawki czystego dwutlenku węgla (CO2), do warstw skóry i tkanki podskórnej.
  • zwalczanie cellulitu ultradźwiękami,
  • oxyterapia,
  • mezoterapia bezigłowa,
  • kriolipoliza – to zabieg, w trakcie którego zamraża się komórki tłuszczowe pacjentów. Dzięki temu zabiegowi można zredukować cellulit oraz nadmiar tkanki tłuszczowej.
  • liposukcja kawitacyjna – polega na wykonywaniu okrężnych ruchów przy pomocy głowicy emitującej fale ultradźwiękowe.

10. Jak długo trwa pozbycie się cellulitu?

Osoby korzystające z usług gabinetów kosmetologicznych często zastanawiają się jak długo trwa pozbycie się cellulitu. Nie istnieje jedna właściwa odpowiedź na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jaki tryb życia prowadzi i w jaki sposób odżywia się osoba zmagająca się z problemem cellulitu.

Regularna aktywność fizyczna polegająca na wykonywaniu ćwiczeń siłowych oraz aerobowych to najtańsza, a zarazem najskuteczniejsza metoda na pozbycie się pomarańczowej skórki.

Niezwykle ważne jest również przestrzeganie zasad zbilansowanej i zdrowej diety. Połączenie diety z ćwiczeniami fizycznymi daje skuteczne efekty, które można zaobserwować już po 4 tygodniach od rozpoczęcia treningów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze