Trwa ładowanie...

Odklejony plaster antykoncepcyjny

Avatar placeholder
04.04.2019 14:38
Odklejony plaster antykoncepcyjny
Odklejony plaster antykoncepcyjny (123RF)

Plastry antykoncepcyjne zaczynają dominować nad innymi metodami antykoncepcji, takimi jak antykoncepcja doraźna czy antykoncepcja chemiczna. Jednak ciągle wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy to bezpieczny i praktyczny sposób antykoncepcji. Oprócz wielu plusów, jakie daje ta metoda antykoncepcji, zauważa się również minusy. Podstawowym jest obawa, że plaster może się odkleić. Czasami zdarza się taka sytuacja, co wtedy należy zrobić?

spis treści

1. Miejsca przyklejenia plastra antykoncepcyjnego

Ginekolodzy polecają cztery miejsca na przyklejenie plastra:

  • ramię,
  • plecy,
  • pośladki,
  • okolice bikini.
Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Odradzają kobietom przyklejanie plastra na piersi. Miejsce plastra hormonalnego można zmieniać co tydzień lub umieścić go w tym samym miejscu. Należy pamiętać, że skóra pod plastrem musi być zdrowa i nieuszkodzona.

2. Bezpieczeństwo stosowania plastrów antykoncepcyjnych

Najlepsza metoda antykoncepcji
Najlepsza metoda antykoncepcji

Wybór metody antykoncepcji nie jest łatwy. Jednak można sobie pomóc odnosząc się do kryterium antykoncepcji

zobacz galerię

Plastry antykoncepcyjne nie przeszkadzają w codziennej pielęgnacji skóry, częstość kąpieli nie ma wpływu na wytrzymałość plastra. Na plaster można nakładać kosmetyki: mleczka, oliwki, balsamy, kremy do makijażu. Trzeba uważać, aby miejsce, na które chcemy przykleić plaster, nie było posmarowane żadnym kosmetykiem. Skóra musi być sucha i czysta.

Plastry antykoncepcyjne uznawane są za bezpieczną antykoncepcję, nie obciążają wątroby w takim stopniu, jak tabletki antykoncepcyjne .

3. Co robić, gdy plaster hormonalny się odklei?

Czasem może zdarzyć się, że plaster się naderwie albo odklei. Dotyczy to zwłaszcza kobiet aktywnych, uprawiających sporty i często chodzących na saunę. Jeśli plaster się odklei, to daje jeszcze 24 godziny względnego bezpieczeństwa (podobnie dzieje się, gdy kobieta zapomni go nakleić). Odklejony plaster można nakleić z powrotem, jeśli oczywiście nie jest zanieczyszczony, lub nakleić nowy.

Plastry antykoncepcyjne mogą być stosowane przez kobiety w każdym wieku, o ile lekarz nie wskaże jakiś przeciwwskazań. Należą do nich:

  • zakrzepica żylna,
  • choroby serca,
  • choroby nowotworowe szyjki macicy, wątroby, piersi, pochwy,
  • migrena,
  • krwawienia międzymiesiączkowe,
  • uczulenia na składnik plastrów antykoncepcyjnych.

Kobieta, zanim zdecyduje się na stosowanie tej metody antykoncepcji, powinna przejść dokładne badania, aby stiwerdzić, czy plastry antykoncepcyjne będą dla niej bezpieczne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze