Trwa ładowanie...

Koronawirus. Co to jest pandemia? Czym różni się epidemia od pandemii?

WHO ogłosiła pandemię koronawirusa
WHO ogłosiła pandemię koronawirusa (East News)

Koronawirus. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię koronawirusa. Czym różni się pandemia od epidemii i kiedy może zostać ogłoszona? Co to oznacza dla chorych?

1. Pandemia - jakie są przesłanki do ogłoszenia

W przypadku pandemii kluczowe znaczenie ma przede wszystkim zasięg występowania wirusa. Jeżeli dana choroba stwarza zagrożenie dla ludzi mieszkających w różnych zakątkach świata są to pierwsze przesłanki do uznania, że mamy do czynienia z pandemią. Do oficjalnego ogłoszenia pandemii konieczne jest spełnienie jeszcze kilku dodatkowych przesłanek. Choroby, które zostały uznane za pandemie charakteryzuje przede wszystkim szybkość rozprzestrzeniania oraz długi okres zaraźliwości, który uwzględnia również czas, kiedy u pacjentów nie występują żadne objawy zakażenia.

Pandemia jest ogłaszana bardzo rzadko, bo już sama siła rażenia tego słowa robi ogromne wrażenie. W związku z tym Światowa Organizacja Zdrowia podchodziła do tego bardzo zachowawczo. Do dzisiaj. Informację o pandemii koronawirusa przekazał dyrektor generalny dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Zobacz film: ""Świat nie jest na to gotowy". Przerażające wyniki raportu ekspertów"

Rozwój pandemii następuje w czterech etapach:

  1. W początkowej fazie mamy do czynienia z epidemią o zasięgu lokalnym.
  2. Wirus występuje w kilku państwach na świecie.
  3. Pojawiają się wtórne ogniska choroby w różnych miejscach świata.
  4. Wtórne ogniska epidemii występują na co najmniej dwóch kontynentach.

Zobacz także: Koronawirus - śmiertelny wirus rozprzestrzenia się w kolejnych krajach. Jak się ustrzec przed zarażeniem?

2. Pandemia a epidemia - na czym polega różnica?

O epidemii mówimy, jeżeli występuje ponadprzeciętna liczba osób zarażonych daną chorobą w okreśonym czasie i na konkretnym terenie. Na przykład epidemia grypy pojawia się w Polsce cyklicznie. Z reguły w sezonie zimowym następuje gwałtowny wzrost zachorowań na tę chorobę, jednak zasięg tego wirusa jest ograniczony do konkretnego rejonu.

Z kolei pandemia to epidemia danej choroby, która w tym samym czasie obejmuje bardzo rozległe obszary: kraje, kontynenty, a nawet cały świat.

Dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie immunologii podkreśla, że w przypadku pandemii kluczowe znaczenie ma fakt, że na co najmniej dwóch różnych kontynentach pojawiają się wtórne ogniska danej choroby zakaźnej, ale rówież że powstają one niezależnie od siebie, czyli nie są one po prostu "zawleczone" przez zarażoną osobę, która przyjechała z kraju, w którym panuje epidemia.

Oprócz pandemii i epidemii istnieje jeszcze termin "endemii" – obejmujący zachorowania na konkretną chorobę na niewielkim obszarze, powtarzające się co jakiś czas na podobnym poziomie liczebnym zachorowań.

Zobacz także: Epidemia i pandemia grypy - definicja, największe pandemie grypy XX wieku, ryzyko wystąpienia, zachorowania, powikłania, leczenie, profilaktyka

3. Największe pandemie w historii

Na przestrzeni ostatnich 10 lat WHO pięć razy była bliska ogłoszenia pandemii i informowała w komunikatach o napływającym zagrożeniu. Dotyczyło to poniższych przypadków:

  1. 2019 r. - wirus Eboli
  2. 2016 r. - wirus Zika
  3. 2014 r. - wirus Eboli
  4. 2014 r. - wirus polio
  5. 2009 r. - wirus świńskiej grypy A/H1N1
Koronawirus z Chin a grypa, SARS i krztusiec. Objawy, śmiertelność, grupy ryzyka
Koronawirus z Chin a grypa, SARS i krztusiec. Objawy, śmiertelność, grupy ryzyka [6 zdjęć]

- Mimo postępu medycyny, wirus zawsze będzie szybszy od człowieka. Ale w tej wojnie ludzkość zyskała

zobacz galerię

Światowa Organizacja Zdrowia po raz ostatni w 2009 r. zdecydowała się oficjalnie ogłosić pandemię. Wtedy dotyczyło to zagrożenia związanego z rozprzestrzenianiem się wirusa świńskiej grypy A/H1N1. Przypadki zachorowań pojawiły się wówczas na wszystkich zamieszkanych kontynentach. Trudno oszacować dokładną liczbę, ale szacuje się, że w wyniku zakażenia tym wirusem na całym świecie zmarło od 151 tys. do 575 tys. ludzi.

Wtedy decyzja WHO budziła wiele kontrowersji. Część komentatorów zarzucało jej później wywołanie międzynarodowej paniki. Mówiono też, że Światowa Organizacja Zdrowia naraziła wiele państw na podjęcie nieuzasadnionych nakładów finansowych.

Zobacz także: Objawy koronawirusa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze