Trwa ładowanie...

Cynk we krwi - jakie są normy?

Cynk we krwi - jakie są normy?
Cynk we krwi - jakie są normy?

Cynk pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. Jego źródłem w diecie są ryby, mięso, jajka, warzywa, ziarna i mleko. Niedobór cynku we krwi może być niebezpieczny dla zdrowia, dlatego też, w razie pojawienia się objawów niedoboru tego pierwiastka, ważne jest wykonanie badania poziomu cynku we krwi.

spis treści

Dzienne zapotrzebowanie na cynk różni się w zależności od wieku i płci. Więcej cynku potrzebują także kobiety ciężarne i karmiące.

1. Dlaczego powinniśmy wykonać badanie na poziom cynku?

Cynk stanowi składnik około 70 enzymów odpowiadających za wiele procesów zachodzących w organizmie.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Do jego funkcji należy między innymi:

  • kierowanie kurczliwością mięśni;
  • produkowanie insuliny;
  • zachowywanie czynności prostaty i narządów rozrodczych;
  • wspomaganie pracy mózgu;
  • regulacja ciśnienia krwi oraz rytmu pracy serca;
  • regulacja poziomu cholesterolu we krwi.

Oprócz tego cynk sprzyja poprawie metabolizmu, gojeniu ran, ochronie plamki żółtej przed zwyrodnieniami. Dodatkowo zwiększa sprawność intelektualną oraz bierze udział w ochronie organizmu przed infekcjami.

Dzienne zapotrzebowanie na cynk różni się w zależności od wieku i płci:

Dzienne zapotrzebowanie cynku na osobę
niemowlęta i noworodki5 mg
dzieci do 10. lat10 mg
mężczyźni16 mg
kobiety13 mg
kobiety w ciąży16 mg
kobiety karmiące21 mg

Badanie poziomu cynku we krwi pomaga wykryć jego niedobór, czyli stan, który wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia i jest jednym z parametrów mierzonych podczas badania krwi. Osoby narażone na niedobór powinny uzupełniać jego poziom poprzez przyjmowanie suplementów diety.

Badanie poziomu cynku we krwi W celu dokonania pomiaru należy pobrać krew z żyły łokciowej, po czym oddać próbkę do analizy laboratoryjnej. Poziom cynku można także wykonać poprzez analizę włosa.

2. Normy poziomu cynku we krwi

Prawidłowy poziom cynku we krwi mieści się w granicach 70 - 102 µmol/l.

Na stan niedoboru cynku w organizmie szczególnie narażone są kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, osoby odchudzające się oraz wegetarianie.

W wyniku niedoboru tego pierwiastka dochodzi do natychmiastowego spowolnienia procesów wzrostu. Pojawiają się objawy starzenia się skóry, gospodarka hormonalna zostaje zaburzona, a aktywność enzymów zahamowana.

Wśród objawów niedoboru cynku można wyróżnić:

Zbyt wysoki poziom cynku we krwi natomiast występuje rzadko i nie stanowi zbyt dużego zagrożenia dla zdrowia. Może się on pojawić w wyniku przedawkowania suplementów diety zawierających ten pierwiastek, a także po spożyciu owoców i warzyw opryskanych preparatami cynkowymi.

Biorąc pod uwagę fakt, iż cynk nie kumuluje się w organizmie, jego nadmiar jest z niego wydalany. Negatywny wpływ nadmiaru cynku polega przede wszystkim na ograniczaniu wchłaniania miedzi i żelaza oraz przyspieszeniu wydalania tego ostatniego z organizmu, co może prowadzić do niedokrwistości.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze