Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Czerwone flagi przy bólach kręgosłupa

Czerwone flagi przy bólach kręgosłupa
Czerwone flagi przy bólach kręgosłupa

Ból krzyża w nocy albo w młodym wieku mogą świadczyć o poważnych chorobach. Te niepokojące objawy nazywane czerwonymi flagami są wskazaniem do poszerzonej diagnostyki. Jakie symptomy i na jakie choroby mogą wskazywać?

1. Czerwone flagi w diagnozie

Ból kręgosłupa to objaw powszechny. Niemal każdy doświadcza tego typu dolegliwości. W większości przypadków spowodowany jest czynnikami mechanicznymi. Pojawia się z powodu przeciążenia.

Ale może być także objawem poważnego schorzenia. W tym wypadku niezbędny jest szerszy wywiad i właściwaocena, by rozpoznać lub wykluczyć rzadkie i niebezpieczne choroby.

Ból krzyża może świadczyć o ciężkich chorobach, takich jak nowotwory, choroby reumatyczne oraz schorzenia, które koniecznie powinny być skonsultowane z ortopedą.

Zobacz film: "Reumatoidalne zapalenie stawów - rehabilitacja"

Najczęściej pacjenci z bólami kręgosłupa zgłaszają się do lekarzy rodzinnych. To oni na podstawie pierwszej diagnozy określają czy symptomy są niepokojące. Alarmujące objawy związane z bólem kręgosłupa nazywa się czerwonymi flagami (red flags).

2. Niepokojące objawy

Aktywność fizyczna dzieci
Aktywność fizyczna dzieci

Dziecko od najmłodszych lat powinno być przygotowywane do aktywności fizycznej.

zobacz galerię

Lekarze sklasyfikowali kilka objawów, które mogą świadczyć o nietypowych przyczynach bólu  i wskazują na pilną  potrzebę rozszerzenia diagnostyki.

Zaniepokoić powinien ból, który pojawia się po raz pierwszy po 50 roku życia lub przed 20 rokiem życia, a nawet wcześniej.

Zwrócić uwagę powinny dolegliwości, które nasilają  się w godzinach nocnych i w pozycji leżącej, a także gdy ból pojawia się bez wyraźnego związku z wysiłkiem fizycznym.

Kolejne symptomy, to stwierdzenie w badaniu przedmiotowym ubytkowych objawów neurologicznych, takich jak np. niedowład mięśni, zaburzenia czucia powierzchownego.

3. Na co wskazuje ból?

Jeśli bólowi towarzyszy podwyższona temperatura i ciepłota ciała może świadczyć tak naprawdę o wielu dolegliwościach. Lekarze podejrzewać mogą m.in. ropień kanału kręgowego, zapalenie bakteryjne krążka międzykręgowego, brucelozę, zakażenia grzybicze, a nawet ziarniakowatość z zapaleniem naczyń (dawniej zwana ziarniniakiem Wegenera).

Nocny ból krzyża, który nie ustępuje mimo zmiany pozycji i powoduje, że chory często się budzi, może świadczyć o chorobie nowotworowej. Niepokoić powinny także inne objawy towarzyszące bólowi, jak szybka utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny.

Z kolei ból z towarzyszącym uczuciem porannej sztywności świadczyć może o stenozie kanału kręgowego.

  • Zasada w postępowaniu medycznym jest następująca - najpierw powinna być wykonana diagnostyka, potem leczenie - mówi Agnieszka Mastalerz-Migas, Kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

  • Czerwone flagi mogą wskazywać na występowanie poważnych chorób i są  wskazaniem do szerszej diagnostyki. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń pacjent powinien wykonać badania rtg kręgosłupa odcinka LK, usg brzucha – dodaje. Kierowany jest także do specjalisty, który może zlecić rezonans magnetyczny, tomografię i inne badania.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze