Trwa ładowanie...

Kontuzja łydki Władimira Kliczko

Avatar placeholder
06.11.2016 20:40
Kontuzja łydki Władimira Kliczko
Kontuzja łydki Władimira Kliczko

Władimir Kliczko, były mistrz świata wagi ciężkiej doznał kontuzji łydki przez co nie wyjdzie już na ring w tym roku. Zaplanowana na 10 grudnia walka z Anthonym Joshua, która miała odbyć się w Manchesterze nie dojdzie do skutku.

Rok 2016 jest wyjątkowo pechowy dla Kliczki. W lipcu tego roku, odwołany został rewanż z Tysonem Furym, natomiast w październiku walka z „Olbrzymem z Wilmslow” również została odwołana, czego przyczyną były problemy osobiste Brytyjczyka.

Ukrainiec Kliczko nie walczył zatem od momentu zeszłorocznej porażki w walce z Tysonem Furym.

Władimir Kliczko musiał odwołać walkę z powodu urazu łydki
Władimir Kliczko musiał odwołać walkę z powodu urazu łydki (123RF)
Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Menadżer Kliczki Bernd Boente informuje, że kontuzja Władimira Kliczko nie jest poważna, jednak lepiej dla Władimira będzie, jak od razu ją wyleczy. Kliczko na swoim koncie posiada już prawie 70 walk.

Kontuzje i urazy łydek to częste problemy, z którymi borykają się sportowcy. Jedną z najczęstszych przyczyn tego typu kontuzji jest zbyt częsty i zbyt intensywny trening. Obciążenie powinno wzrastać stopniowo i powinno być dopasowane do naszej formy fizycznej. Bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie swojego ciała do treningu. Należy dobrze rozgrzać nasze mięśnie i  rozciągać się przed treningiem.

Jednym z typowych kontuzji łydki sportowców jest zapalenie ścięgna Achillesa. Ścięgno Achillesa, położone jest w tylnym, dolnym podudziu i stanowi połączenie między mięśniami łydki a kością piętową, dlatego uraz ten można zaliczyć do kontuzji łydki.

Do głównych objawów zapalenia ścięgna Achillesa należą bolesność lub dyskomfort w okolicach pięty lub ścięgna, obrzęk ścięgna oraz trzeszczenie w opisywanej okolicy. Czasem pojawiają się guzki lub zgrubienia wzdłuż ścięgna, które można wyczuć pod palcami.

ZOBACZ TAKŻE:

Jak wrócić do zdrowia po urazie łydki

Kolejnym typowym dla sportowców rodzajem kontuzji łydki jest naderwanie mięśnia trójgłowego łydki. Kontuzja tego typu wydaje się być prosta w leczeniu, jednak przysparza wiele problemów.

Mięsień ten jest bardzo ważną strukturą, ponieważ pełni rolę głównego zginacza i odpowiada za chód i bieg. Schorzenie to objawia się nagłym bólem, uczuciem ciągnięcia a nawet można usłyszeć trzask w momencie urazu. W miejscu uszkodzenia mięśnia pojawia się obrzęk, tkliwość i zaczerwienienie. Dyskomfort przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu całej nogi.

Diagnoza tego urazu nie jest oczywista. Często wykonywany jest rezonans magnetyczny oraz USG w celu potwierdzenia choroby. Przyczyną tego typu urazu jest zazwyczaj zbyt intensywny trening i przeciążenie łydki.

Leczenie może trwać 8 miesięcy i dłużej i polega na połączeniu szeregu zabiegów mających na celu regenerację mięśnia łydki. Specjaliści zalecają wspomaganie leczenia rehabillitacją, która obejmuje zabiegi przy użyciu ultradźwięków, hydroterapii i masaże. W trakcie leczenia zalecanie jest całkowite ograniczenie czynników ryzyka pogorszenia stanu urazu, dlatego podczas terapii nie należy nadwyrężać łydki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze