Trwa ładowanie...

Lipaza - działanie, przebieg, normy, interpretacja

Avatar placeholder
14.06.2023 13:15
Lipaza - działanie, przebieg, normy, interpretacja
Lipaza - działanie, przebieg, normy, interpretacja (Adobe Stock)

Trzustka jest bardzo ważnym gruczołem, wchodzącym w skład układu pokarmowego. Jednym z jej zadań jest produkcja i dostarczanie do jelita cienkiego enzymów niezbędnych do trawienia pokarmu. Wśród tych substancji jest lipaza. W jakim celu wykonuje się badanie mierzące poziom lipazy? O czym świadczy wysokie stężenie lipazy we krwi?

spis treści

1. Czym jest lipaza

Lipaza to enzym produkowany przez trzustkę. Substancja ta wydzielana jest do światła przewodu pokarmowego. Zadaniem lipazy jest rozkładanie triglicerydów pokarmowych do glicerolu, a także do kwasów tłuszczowych. Pod wpływem pobudzenia, lipaza przechodzi do układu pokarmowego i przekształca się pod wpływem kwasów żółciowych, białka, aktywnych enzymów i fosfolipidów. Ostatnim etapem roli lipazy jest proces trawienia. Nadmiar lub niedobór lipazy może świadczyć o schorzeniach trzustki, takich jak: zapalenie trzustki czy rak. Prawidłowy wynik lipazy powinien mieścić się w granicach od 100 do 500 nmol/1/s. Poza lipazą wyróżniamy również takie enzymy trzustkowe jak elastaza i amylaza. Produkowane są one przez zewnątrzwydzielniczą część trzustki i wydzielane są przez ten narząd w tzw. soku trzustkowym. Wszystkie enzymy trzustkowe trafiają do dwunastnicy, gdzie odpowiadają za trawienie substancji odżywczych. Lipaza i pozostałe enzymy trzustkowe produkowane są pod kontrolą hormonów układu pokarmowego.

Naturalne oczyszczanie trzustki
Naturalne oczyszczanie trzustki [11 zdjęć]

Trzustka to niewielki gruczoł produkujący enzymy, które są niezbędne do trawienia tłuszczów, węglowodanów

zobacz galerię

2. Po co bada się poziom lipazy

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Lipaza jest enzymem, który nie trafia do moczu. Ocenić stężenie lipazy w organizmie można zatem jedynie na podstawie badania krwi. Wskazaniem do badania poziomu stężenia lipazy jest podejrzenie: raka trzustki, przewlekłego zapalenia trzustki, guza trzustki lub niedrożności dróg żółciowych. Do badania stężenia lipazy pobiera się krew z żyły łokciowej. Podczas badania należy być na czczo.

3. Jakie są normy lipazy

Lipaza jest zawsze interpretowana na podstawie norm. Norma dla wyniku lipazy to aktywność od 100 do 500 nmol/1/s. Warto jednak pamiętać, że każdy wynik, należy konsultować z lekarzem. Kiedy lipaza jest produkowana przez trzustkę, pozostaje nieaktywna. Uaktywnia się dopiero w dwunastnicy pod wpływem kwasów żółciowych, białka i fosfolipidów. Wówczas jest gotowa do trawienia tłuszczów.

4. co oznacza podwyższona wartość lipazy

Podwyższona wartość lipazy we krwi przy zapaleniu trzustki utrzymuje się dłużej niż aktywność amylazy. Przy niedrożności przewodu trzustkowego lub w przypadku kamicy żółciowej, lipaza przenika do krwi, gdzie aktywuje enzymy proteolityczne.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Dochodzi wówczas do rozwoju reakcji zapalnej, objawów wstrząsu i ostrego zapalenia, a także powikłań ogólnoustrojowych, takich jak: uszkodzenie mięśnia sercowego, powikłań zakrzepowych i niewydolności oddechowe.

Podwyższone stężenie lipazy we krwi może również świadczyć o niedrożności jelit, nowotworze trzustki, perforacji wrzodu dwunastnicy, zapaleniu otrzewnej, przyjmowaniu kodeiny lub heparyny, a także o niedrożności przewodu trzustkowego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze