Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Weronika Słupek

Łupież czy wrażliwa skóra głowy

Avatar placeholder
22.10.2021 11:53
Łupież powstaje na skutek przyspieszenia podziałów komórek naskórka
Łupież powstaje na skutek przyspieszenia podziałów komórek naskórka (adobestock)

By prawidłowo określić, czy borykamy się właśnie z łupieżem czy tylko z przesuszoną, podrażnioną skórą głowy, warto zrobić badanie mykologiczne. Rozwieje ono wątpliwości i ułatwi wybór prawidłowego leczenia. Badanie mykologiczne polega na pobraniu próbki z problematycznego miejsca, jej analizie i postawieniu diagnozy. Można je wykonać w wybranych laboratoriach. Zdefiniujmy zatem, czym jest łupież, a czym przesuszona, wrażliwa skóra głowy. Łupież powstaje na skutek przyspieszenia podziałów komórek naskórka. Brak normalnego cyklu podziału uniemożliwia prawidłowy proces rogowacenia i złuszczania. Nadmierna liczba komórek skleja się w jedną całość, tworząc widoczne płatki.

spis treści

1. Wrażliwa skóra głowy

Wrażliwa skóra na głowie charakteryzuje się nieprawidłowym funkcjonowaniem górnych warstw skóry, które to przepuszczają substancje szkodliwe do warstwy właściwej, powodując stany zapalne. Skóra taka jest zaczerwieniona, łuszcząca się i swędząca. Będzie ona reagować na zmianę temperatury, wodę i kosmetyki. Skórę wrażliwą nie należy wystawiać na działanie promieni słonecznych.

Gdy ustalone jest, z jakim problemem się borykamy, należy podjąć kroki niwelujące zły stan naszej skóry.

2. Pielęgnacja wrażliwej skóry głowy

Zobacz film: "Jak pozbyć się łupieżu?"

Przy skórze wrażliwej należy unikać mocnych, drażniących szamponów i środków do stylizacji. Warto wcierać w nią witaminę E. Należy myć głowę delikatnie i dokładnie spłukiwać szampon. Unikać trzeba również częstego suszenia suszarką, szczególnie gorącym powietrzem.

Płat łupieżu
Płat łupieżu

Na zdjęciu widoczny jest powiększony płatek łupieżu.

zobacz galerię

3. Rodzaje łupieżu

Jeśli stwierdzimy, że na naszej skórze pojawił się jednak łupież, to należy określić, z jakim jego typem się borykamy.

Łupież suchy jest najczęściej spotykany i przybiera postać białych płatków, łatwo spadających z głowy na ubranie.

Łupież tłusty również objawia się przyśpieszonym złuszczaniem naskórka, ale jest on bardziej niebezpieczny dla kondycji włosów i trudniejszy do wyleczenia. Płatki dodatkowo od nadprodukcji łoju nasiąkają nim i mocno przylegają, tworząc idealne środowisko dla rozwoju grzybów i tworzenia się miejsc zapalnych. Obrazując, na skórze głowy tworzą się żółtawe strupy.

4. Przyczyny powstawania łupieżu

Głównymi przyczynami powstawania łupieżu są: stres i mocne osłabienie organizmu, zła dieta uboga w cynk oraz nadmierne namnażanie się grzybów, które normalnie bytują na naszej skórze, ale jeśli mają sprzyjające warunki, to organizm nie jest w stanie poradzić sobie z ich podrażniającymi skórę wydzielinami. Również klimatyzowane pomieszczenia sprzyjają powstawaniu łupieżu. Zaburzenia hormonalne, szczególnie w okresie dojrzewania, są częstą przyczyną występowania łupieżu tłustego u młodych ludzi.

5. Jak pozbyć się łupieżu?

Pierwszą i najłatwiej dostępną opcją walki z łupieżem jest szampon przeciwłupieżowy, który dzięki substancjom grzybobójczym, odkażającym i łagodzącym niweluje problem. Należy jednak pamiętać, że szamponu przeciwłupieżowego, szczególnie specjalistycznego nie można stosować ciągle. Należy go po przebytej kuracji, której czas określa producent, zastąpić szamponem do codziennej pielęgnacji. Jeśli szampon okaże się zbyt słabym środkiem w walce z łupieżem, warto skonsultować się ze specjalistą. Nieleczony łupież, szczególnie łupież tłusty, może spowodować wypadanie włosów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze