Trwa ładowanie...

Marzec - najgorszy miesiąc dla alergików

Źródło 123RF
Źródło 123RF

Najczęstszą przyczyną reakcji alergicznych na początku wiosny są: olcha, cis, topola i wierzba. Pyłki tych drzew zaczynają pylić w marcu na ogromną skalę, skutecznie uprzykrzając życie alergikom. Katar sienny i zapalenie spojówek wywoła w marcu także leszczyna. Jak podaje Ośrodek Badań Alergenów Środowiskowych, stężenie pyłków tych roślin pozostaje w marcu bardzo wysokie. Wydawać by się mogło, że marzec to miesiąc, kiedy alergicy mogą spać spokojnie – drzewa nie mają jeszcze liści, a pojedyncze rośliny, które kwitną, są raczej bezproblemowe. Tymczasem osoby uczulone na pyłki przeżywają koszmar. Co wywołuje alergię wiosną?

spis treści

1. Olcha

Najbardziej intensywnie daje o sobie znać olcha. Jej pyłek powoduje katar, łzawienie oczu, kaszel i ataki kichania. Największe stężenie pyłków tego drzewa notuje się co roku na terenie województw zachodnio-pomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego oraz opolskiego, na terenach podmiejskich, w pobliżu cieków wodnych i w podmokłych lasach.

Ale co ciekawe osoby, które zamieszkują aglomeracje miejskie, mogą mieć objawy o większym natężeniu, ponieważ białko występujące w pyłkach wchodzi w reakcje ze spalinami. Zła wiadomość dla uczulonych jest taka, że olcha pylić będzie aż do połowy kwietnia.

2. Leszczyna

Zobacz film: "Alergia. Fakty i mity"

Już od połowy lutego cierpią też ludzie z alergią na pyłki leszczyny. Ale na szczęście to pylenie jest krótkotrwałe – niemal w całej Polsce kończy się już w połowie miesiąca.

Najczęstsze symptomy alergii na ten krzew to nieżyt nosa, astma oraz zapalenie spojówek oczu. Czasami pojawiają się także skórne reakcje alergiczne - wypryski i pokrzywki.

Osoby nadwrażliwe na leszczynę często w okresie pylenia reagują również źle na jej owoce, czyli orzechy laskowe. Mogą pojawiać się – poza wymienionymi objawami – obrzęki warg i gardła, swędzenie podniebienia, a w rzadkich przypadkach także bóle brzucha, nudności i wzdęcia. Zdarza się też, że alergik po zjedzeniu kilku orzechów dostaje nagle niekontrolowanego ataku kichania.

3. Cis

W marcu zaczyna również kwitnąć i co za tym idzie pylić to piękne drzewo iglaste. Nie dość, że często uczula, to jeszcze dodatkowo w jego pyłkach znajduje się (wprawdzie w śladowych ilościach, ale jednak) silna trucizna – alkaloid o nazwie taksyna, który może podrażnić błony śluzowe nosa i gardła.

4. Topola

Podobnie jak leszczyna zaczyna dokuczać uczulonym już od połowy lutego, ale apogeum pylenia przypada właśnie na marzec, a dokładniej na jego drugą połowę – wtedy bowiem kwitną osobniki męskie.

Kwitnące od kwietnia do maja odmiany żeńskie produkują o wiele mniej pyłków, co powoduje obniżenie ilości alergenu w powietrzu. Przy okazji warto wspomnieć, że w porównaniu z olchą czy brzozą, topola uczula stosunkowo rzadko i łagodnie – niesłusznie więc jest przez wiele osób uważana jest za główną przyczynę wiosennych katarów.

5. Wierzba

Choć uczula niezmiernie rzadko, to jednak jeśli już się tak zdarzy alergia jest naprawdę silna. Kwitnąca właśnie w marcu wierzba powoduje klasyczne objawy, czyli katar, łzawienie i podrażnienie skóry, jednak są one wyjątkowo intensywne.

Osoby uczulone nie mogą stawiać w domu w wazonach bazi, powinny unikać wiklinowych koszy z witek wierzbowych, a także miodów zbieranych wiosną – te bowiem bardzo często zawierają zarodniki wierzby.

6. Brzoza

W tym roku, ponieważ zima była łagodna, jeszcze w marcu można spodziewać się, że zacznie pylić też brzoza – drugie obok olchy najczęściej uczulające drzewo, które zazwyczaj swój atak rozpoczyna dopiero w kwietniu.

Pyłek brzozy osiąga bardzo wysokie stężenia w powietrzu, zwykle przekraczające 1000 ziaren na metr sześcienny powietrza, podczas gdy objawy (wodnisty katar, swędzenie nosa, łzawienie oczu) występują u osób uczulonych już przy stężeniu ok. 80 ziaren na metr sześcienny powietrza.

Fakty i mity o alergiach pokarmowych
Fakty i mity o alergiach pokarmowych [9 zdjęć]

Chociaż ¼ osób może twierdzić, że ma alergię pokarmową, prawdą jest, że alergia ta dotyczy 6% dzieci

zobacz galerię

7. Alergia czy infekcja?

Jak rozpoznać, że katar, który mamy, to alergia, a nie infekcja? Najprostszy test jest taki: jeśli w marcu, w okresie największego pylenia drzew, objawy choroby występują wyłącznie w słoneczne oraz wietrzne dni w czasie pobytu poza domem, a znacząco zmniejszają się lub wręcz ustępują w czasie opadów deszczu i śniegu oraz w czasie pobytu w pomieszczeniach zamkniętych, oznacza to alergię. W takim przypadku warto wybrać się do lekarza i przejść testy, które potwierdzą lub rozwieją nasze przypuszczenia.

Marzec to prawdopodobnie najgorszy miesiąc dla alergików
Marzec to prawdopodobnie najgorszy miesiąc dla alergików (Infografika.wp.pl)

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze