Trwa ładowanie...

Nawyki żywieniowe dziecka kształtują się już podczas ciąży!

Avatar placeholder
28.11.2018 09:04
niemowlę
niemowlę (123rf)

1000 pierwszych dni życia dziecka to okres liczony już od momentu poczęcia! Czas najintensywniejszego wzrostu i dojrzewania, w którym narządy młodego organizmu dynamicznie się rozwijają. W pierwszych latach życia programuje się metabolizm i kształtują się nawyki żywieniowe oraz preferencje smakowe, które mają wpływ na zdrowie malucha zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Niestety z badań wynika, że polskie dzieci często nie są właściwie żywione, a nieprawidłową masę ciała obserwuje się już u co trzeciego dziecka między 5. miesiącem a 3. rokiem życia . Aby ułatwić rodzicom komponowanie prawidłowej diety najmłodszych, powstał kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni.

1. Konsekwencje złych decyzji żywieniowych

Już na etapie ciąży, a nawet jej planowania warto dbać o właściwie zbilansowaną i różnorodną dietę. Po przyjściu niemowlęcia na świat wyzwanie stanowi wyłączne karmienie piersią, potem prawidłowe rozszerzanie diety, a następnie komponowanie diety dopasowanej do potrzeb dziecka po 1. roku życia. Im większe dziecko, tym rodzicom jest trudniej! A błędy żywieniowe prowadzą do problemów z nadwagą i otyłością.

W 2015 roku ponad 22 proc. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów miało nadmierną masę ciała1. Pod koniec 2016 roku 18 proc. ośmiolatków miało nadwagę, a 12 proc. cierpiało z powodu otyłości2. Niewłaściwe żywienie prowadzi także do niedoborów składników odżywczych, ważnych dla młodego organizmu, a – jak pokazują badania3 – aż 94 proc. dzieci po 1. roku życia otrzymuje z dietą niewystarczające ilości witaminy D a 42 proc. wapnia!

2. Nie tylko dieta

Polskie dzieci tyją, ponieważ ich dieta odbiega od zaleceń ekspertów. Prawidłowe nawyki żywieniowe są bardzo ważne – dziecko powinno otrzymywać z dietą odpowiednie ilości i proporcje składników odżywczych. Jednak to nie wszystko! Należy także zwracać uwagę na jakość produktów, które trafiają na talerz malucha.

Jeżeli rodzice chcą mieć pewność co do bezpieczeństwa produktów, jakie podają swojemu dziecku, powinni wybierać sprawdzoną żywność przeznaczoną specjalnie dla najmłodszych – z oznaczeniem wieku na opakowaniu. Należy pamiętać o odpowiedniej dawce aktywności fizycznej dostosowanej do wieku i możliwości dziecka.

Zaleceń odnoszących się do dbania o zdrowie malucha, przede wszystkim o stan jego odżywienia, jest sporo, przez co rodzice gubią się w gąszczu informacji. Odpowiedzią na ten problem jest nowe narzędzie stworzone przez ekspertów, które zbiera wszystkie najważniejsze dane w jednym, przejrzystym dokumencie.

3. Kompendium wiedzy

Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni (0-36 miesiąc życia) ma wspierać rodziców w odpowiednim przygotowywaniu i kontrolowaniu jadłospisu malucha, który znajduje się na etapie 1000 pierwszych dni życia. Powstał na bazie zaleceń Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) oraz wytycznych stworzonych przez polskich ekspertów i został pozytywnie zaopiniowany przez ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka, Instytutu "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka" oraz Stowarzyszenia "Zdrowe Pokolenia".

Jego innowacyjność polega na tym, że na jednej stronie znaleźć można informacje, które biorą pod uwagę aktualny schemat żywienia niemowląt i zasady żywienia dzieci po 1. roku życia.

4. Jak korzystać z kalendarza?

Dokument można oczywiście wydrukować i powiesić w widocznym miejscu w domu. Na górze kalendarza znajduje się oś czasu, a poniżej odpowiadające różnym przedziałom wiekowym wskazówki podzielone na sekcje "co" i "jak" z dodatkiem ogólnych zasad. Kalendarz zachęca m.in. do wyłącznego karmienia piersią przez pierwsze 6. miesięcy oraz zaznacza, że mleko, w tym mleko modyfikowane, jest nadal bardzo ważnym elementem diety malucha po 1. roku.

Dokument przypomina także rodzicom, by komponując jadłospis dziecka, nie unikali oni produktów potencjalnie alergizujących i uwzględniali w nim kaszki zarówno bezglutenowe, jak i glutenowe. Warto podkreślić, że na stronie www.1000dni.pl dostępna jest interaktywna, rozszerzona wersja dokumentu. Rodzic może więc skupić się na tych elementach kalendarza, które go w danym momencie najbardziej interesują.

5. Dlaczego kalendarz to odpowiedź na potrzeby?

Ekspertom w jednym dokumencie udało się zebrać szereg ważnych informacji. Rodzice mieli do nich dostęp, jednak mnogość źródeł wiedzy powodowała chaos informacyjny. W tym momencie dostępna jest ściągawka, która może towarzyszyć rodzicom i ich dzieciom aż przez pierwsze 3 lata życia malucha!

Dieta dziecka ma wpływ na jego rozwój, ma także znaczenie dla jego zdrowia w przyszłości, w dorosłym życiu. Kalendarz jest jednym z kroków ku poprawie stanu odżywienia polskich dzieci, a docelowo – całego społeczeństwa.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze